Wraz z nadejściem XXI wieku, wszechobecnej cyfryzacji i podwyższeniem poziomu życia, nasiliło się również odczuwanie stresu. U wielu osób nerwy pojawiają się w związku z pracą, obowiązkami domowymi czy presją otoczenia. Zdenerwowanie i ciągłe funkcjonowanie "w biegu" przyczynia się do sięgania po używki i duże ilości cukru, co z kolei przyczynia się do powstawania problemów rodzinnych, dolegliwości chorobowych czy depresji. Czy można inaczej? Jak radzić sobie ze stresem?
Melisa i rumianek
Najpopularniejszym, zalecanym na wzmożony stres ziołem jest melisa. Jej działanie opiera się na wysokiej zawartości olejku eterycznego - oddziałując na powonienie pomaga uspokoić nerwy i należycie się rozluźnić. Natomiast jej działanie od wewnątrz jest bardziej złożone. Melisa cechuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwwirusowymi, a także poprawiającymi wydolność układu pokarmowego, głównie poprzez wspomaganie wydzielania soku żołądkowego. Farmaceuci rekomendują ją także dla kobiet o silnych bólach miesiączkowych jako środek rozkurczowy. Zioła można przyjmować w formie gorących naparów. Przygotujesz je z wygodnych saszetek, w każdej z nich znajdziesz, aż 2g sproszkowanej melisy. Jeżeli nie przepadasz za gorącymi napojami, możesz również wypróbować syrop, sprawdzi się także u dzieci.
Rumianek z kolei w swoim działaniu przypomina liście melisy lekarskiej. W medycynie ludowej od wieków znane są rumiankowe herbatki, które pomagają wygrać z bezsennością. Uspokajający napar z ziół jest nieoceniony w wypadkach, gdy stres negatywnie wpływa na Twój układ pokarmowy, wywołując problemy z trawieniem. Jeżeli zmagasz się z takim problemem koniecznie sięgnij po torebki z ziołami do zaparzania.
Zielona herbata i Waleriana
Na zszargane nerwy korzystnie działa L-teanina - obecna głównie w herbacie. Jednakże jej tradycyjna, czarna wersja może być za mocna, zwłaszcza gdy stres negatywnie oddziałuje na trawienie. Dlatego tego składnika aktywnego lepiej szukać w delikatniejszych ziołach, jak zielona herbata czy waleriana. Aminokwas jest przyjmowany przez buddyjskich mnichów w trakcie medytacji, jak mówią, pozwala się całkowicie rozluźnić i pozbyć zmartwień, a przy tym nie wpływa negatywnie na jasność umysłu. Właśnie dzięki temu, że nie otępia nie ma przeciwwskazań do przyjmowania go zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Zieloną herbatę oczywiście można kupić w wersji do zaparzania, ale także w postaci suplementu diety. Podobnie walerianę, stosuje się ją głównie jako gorący napar.
Chmiel i lawenda
Chmiel nie powinien kojarzyć się jedynie z piwem, oprócz walorów smakowych ma on też szereg innych zastosowań. W jednym z nich podobny jest do lawendy. Oba zioła charakteryzuje przyjemny zapach, który działa kojąco na ludzkie nerwy. Ponadto szyszki chmielu działają tak silnie, że są polecane jako suplement dla osób walczących z bezsennością. Natomiast lawenda najlepiej działa w połączeniu z ciepłą wodą, wówczas jej działanie zostaje wzmocnione, a mięśnie samoistnie się rozluźniają. Dlatego najlepszym sposobem na stosowanie lawendy jest zakup soli z dodatkiem olejku eterycznego, zrobionego z fioletowych kwiatów. Po dodaniu kilku kryształków do wanny, otrzymasz relaksującą kąpiel, idealną do wieczornego wyciszenia organizmu.
Dla mocno zestresowanych, którym nie pomagają ziołowe herbatki, warto wspomnieć o bogatym suplemencie diety w kapsułkach, który zawiera 60 mg składników aktywnych w jednej tabletce. W jego składzie znajdziesz wszystkie wyżej opisane zioła w skoncentrowanej wersji. Pamiętaj, że długotrwały stres działa wykańczająco na organizm, dlatego ogranicz jego wpływ, m.in. dobierając odpowiednie zioła.