Katar jest jednym z bardziej irytujących objawów chorobowych. Człowiek jest rozbity, wymęczony i nie może nadążyć z wydmuchiwaniem nosa. Nie dosyć, że nie czujemy się dobrze, to jeszcze źle wyglądamy.
Katar związany jest z ostrym zapaleniem błon śluzowych, spowodowanym przez wirusy, bakterie albo alergie. O tej porze roku zdecydowanie najczęściej spotykany jest katar infekcyjny, rozpowszechniający się drogą kropelkową. Objawy przeważnie pojawiają się po 24-48 godzinach od zakażenia i co ciekawe, większość osób zna źródło zakażenia. W końcu ktoś w naszej najbliższej okolicy na pewno ma lub miał katar i staje się natychmiast winny. Oznaką pojawiającego się kataru jest drapanie w nosie i kichanie, później nos się zapycha. Może dojść do zapalenia spojówek, zaburzeń zmysłu powonienia i smaku. Często w kolejnym etapie pojawia się chrypka i kaszel. Katar wirusowy jest wyciekiem wodnisto-śluzowatym, a bakteryjno-śluzowo-ropnym, o nieprzyjemnym zapachem i o zabarwieniu żółtym lub zielonkawym.
Mówi się, że katar leczony trwa tydzień, nieleczony 7 dni. Nie trzeba się godzić na powyższe stwierdzenie. Z katarem można powalczyć dzięki preparatom obkurczającym naczynia krwionośne i zmniejszającym obrzęk jam nosowych. Leki te to pochodne ksylometazoliny, oksymetazoliny i nafazoliny. U osób bez schorzeń sercowo-naczyniowych stosuje się doustnie pseudoefedrynę. Tego typu krople i aerozole do nosa można stosować tylko do 7 dni, po tym okresie może dochodzić do uszkodzenia nabłonka rzęskowego i wtórnego rozkurczu naczyń krwionośnych, co objawi się polekowym nieżytem nosa. Wspomagające będą także wody morskie, które oczyszczą jamę nosa i sprawią, że krople będą lepiej przylegać do błony śluzowej. Preparaty doustne mogą być też łączone z substancjami przeciwalergicznymi, dzięki czemu zmniejszy się obrzęk nosa i poprawimy samopoczucie. W przypadku kataru pochodzenia bakteryjnego dostępne są bez recepty stare, oleiste, ale skuteczne krople z nafazoliną i z sulfatiazolem. Ta druga substancja działa bakteriostatycznie, a więc zatrzymuje rozwój bakterii.
Katar alergiczny, czyli katar sienny powstaje na skutek kontaktu z alergenami. Jeżeli czynnik wywołujący katar jest nam znany, np. coroczne pylenie jakiejś rośliny, można zastosować donosowo azelastynę. Warto zwrócić uwagę, że źle leczony katar sienny w przyszłości może skutkować powikłaniem tak ciężkim jak astma. Istnieją także domowe sposoby radzenia sobie z katarem. Są to inhalacje z olejkiem sosnowym, eukaliptusowym i rozmarynowym. Dostępne są także poręczne sztyfty nasączone olejkami, które pozwalają stosować preparat w każdym miejscu. Innymi produktami będą zioła jak czarny bez, lipa, szałwia i tymianek. Duże dawki witaminy C i rutyny uszczelniają naczynia krwionośne i zmniejszają ich przepuszczalność, wapń może zagęścić wodnisto-śluzową strukturę kataru sprawiając, że stanie się mniej irytujący i łatwiejszy do wydmuchania. W katarze gęstszym należy pić dużo wody.
Z katarem można skutecznie walczyć, ważne by zacząć od samego początku. Arsenał produktów na katar jest przeolbrzymi, jednak niestety nie każdy może z niego bezpiecznie korzystać. W odpowiednim wyborze z przyjemnością pomoże farmaceuta.