Ból i zapalenie gardła – leki
Problemy z gardłem mogą mieć wiele przyczyn. Bardzo często pojawiają się jako pojedynczy objaw, poza tym mogą towarzyszyć różnego typu infekcjom. Do najczęstszych przyczyn bólu gardła i często towarzyszącej mu chrypki zalicza się:
- infekcje wirusowe lub bakteryjne,
- przeziębienie,
- uszkodzenia mechaniczne,
- obecność ciał obcych,
- dym papierosowy,
- zanieczyszczenie powietrza, w tym smog,
- częste przebywanie w suchych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.
Z bólem gardła może wiązać się też wiele innych dolegliwości, do których zalicza się m.in. kaszel, podwyższoną temperaturę ciała, chrypkę, nieżyt nosa i gorsze samopoczucie.
W przypadku infekcji powodowanych przez bakterie mogą się pojawiać dolegliwości takie jak ból głowy, wysoka gorączka oraz obrzęk gardła. Z bakteryjnym zapaleniem gardła często wiążą się też inne dolegliwości, do których zalicza się bóle brzucha oraz nudności i wymioty. Na problemy z gardłem mogą sprawdzić się domowe sposoby. Warto zadbać o odpoczynek, poza tym warto pamiętać o odpowiednim nawilżeniu gardła. Zadbać należy o odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu – sprawdzić się może m.in. nawilżacz powietrza, który powinien być używany regularnie. Na problemy z gardłem dobrym rozwiązaniem mogą okazać się też inhalacje, najlepiej z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej. Na ból gardła mogą pomóc też płukanki z rumianku, tymianku oraz szałwii. Mają właściwości odkażające, poza tym działają bakteriobójczo i wirusobójczo.
Na ból gardła może pomóc też picie herbaty z miodem i cytryną, które osłabiają ból i hamują rozwój infekcji. Warto postawić również na napar z siemienia lnianego, który łagodzi dolegliwości bólowe i działa osłonowo na śluzówkę gardła. Dobrym sposobem na walkę z bólem gardła może okazać się też czosnek, który jest znany ze swoich cennych właściwości przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych. Warto wypróbować również dostępne w aptekach środki na ból gardła, w tym spraye do gardła, które znieczulają spuchnięte gardło, poza tym łagodzą przykre dolegliwości oraz działają antyseptycznie, eliminując przyczyny bólu. W aptece znajdziemy nie tylko spraye, ale i pastylki do ssania, płyny do płukania gardła i inne medykamenty.
Najmocniejszy lek na gardło bez recepty
Ból gardła to jeden z pierwszych objawów przeziębienia i grypy. Dolegliwość ta często uniemożliwia przełykanie czy mówienie i staje się uciążliwa dla pacjentów. Już przy pierwszych objawach zapalenia gardła polecamy pacjentom stosowanie preparatów ziołowych lub bazujących na naturalnych składnikach takich jak miód – wśród nich są przede wszystkim pastylki czy spraye. W cięższym bólu gardła towarzyszącym anginie lub ostremu przeziębieniu czy grypie warto sięgnąć po preparaty na gardło o silniejszym działaniu, najczęściej w postaci tabletek do ssania lub płynów do płukania. Polecamy również preparaty na gardło dla najmłodszych pacjentów z bezpiecznym dla nich składem i łagodnym działaniem przeciwbólowym.
Wybierz odpowiedni lek na ból gardła!
Przy problemach z gardłem warto postawić na dostępne w aptekach tabletki na gardło. Na rynku można znaleźć tabletki na ból gardła o działaniu przeciwwirusowym, przeciwgrzybiczym oraz przeciwbakteryjnym. Niektóre tabletki do ssania na gardło wykazują też działanie przeciwzapalne, poza tym tabletki na gardło do ssania zawierają substancje, które działają miejscowo znieczulająco i przeciwbólowo. Lek na ból gardła łagodzi objawy towarzyszące problemom z gardłem. Przyczynia się m.in. do zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej gardła, poza tym hamuje odruch kaszlu i chrząkania oraz rozrzedza zalegający śluz.
Często w składzie tabletek na ból gardła pojawiają się substancje, do których zalicza się salicylan choliny, benzydaminę oraz flurbiprofen. Substancje te wykazują działanie przeciwbólowe, poza tym działają przeciwzapalnie i odkażająco. Tabletki na gardło zawierają w składzie również witaminę C, która wspiera układ immunologiczny człowieka oraz olejki eteryczne, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Oprócz wyżej wymienionych elementów w składzie leków na gardło często można znaleźć substancje pochodzenia roślinnego, których zadaniem jest tworzenie warstwy śluzowej na powierzchni gardła, co łagodzi podrażnienia powodowane bólem.