Obrzęki i stłuczenia – wybierz odpowiednią maść na stłuczenia i żel na stłuczenia
Bóle stawów, obrzęki i stłuczenia to dolegliwości, które dotyczą nie tylko sportowców. Kontuzje mogą zdarzyć się także podczas codziennego funkcjonowania, a ból może pojawić się nie tylko po intensywnych ćwiczeniach.
- Bóle stawów to dolegliwość, która może pojawić się u osób w każdym wieku. U niektórych pacjentów ból stawów może mijać samoczynnie, jednak w wielu przypadkach dolegliwość ta jest objawem poważnych chorób, do których zalicza się między innymi reumatoidalne zapalenie stawów.
- Obrzęki są związane z nadmiernym nagromadzeniem płynu tkankach i jamach ciała organizmu. Płyn gromadzi się na zewnątrz komórek, a także poza naczyniami krwionośnymi. Obrzęki mogą mieć charakter miejscowy lub uogólniony. Jeśli obrzęk jest efektem stanu zapalnego, może towarzyszyć mu zaczerwienienie i uciążliwy ból.
- Stłuczenia to uszkodzenia tkanki podskórnej, mięśniowej, a także okostnej – oraz stawów okołotkankowych. Nie dochodzi przy nich do przerwania ciągłości skóry. W miejscu urazu tworzy się siniak, który z czasem zmienia barwę na niebieskofioletową, a następnie na rdzawą i żółtozieloną. Stłuczeniom towarzyszy zwykle silny ból i ograniczenie ruchomości określonych partii ciała.
Na obrzęki i stłuczenia wywołane urazami polecamy żele i maści, których skład uśmierza ból. Żel na stłuczenia często zawiera także substancje, które mają za zadanie przyspieszyć wchłanianie się krwiaków. Niektóre dostępne w naszej aptece żele na stłuczenia wykazują również działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. W przypadku wystąpienia opuchlizny warto postawić natomiast na specjalną maść na opuchliznę, która nie tylko zmniejszy powstałą opuchliznę, ale także złagodzi ból.
Preparaty chłodzące, maść na siniaki oraz maść na krwiaki
W aptece dostępne są także preparaty chłodzące, w tym tzw. sztuczny lód, które wywołują przyjemne uczucie chłodu i przynoszą ulgę po wszelkiego rodzaju urazach. Maści na bazie m.in. naturalnych wyciągów z nasion kasztanowca mogą znacznie zmniejszyć siniaki (wylewy podskórne) po różnego rodzaju kontuzjach. Maść na siniaki wykazuje zwykle działanie przeciwobrzękowe, antyseptyczne, a poza tym zmniejsza miejscowo krzepliwość krwi, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Ponadto uszczelnia naczynia krwionośne. Redukuje także stany zapalne w obrębie powstałych zmian.
W przypadku powstania krwiaka, który sygnalizuje wylew krwi na zewnątrz naczyń krwionośnych – np. w wyniku urazu mechanicznego, dobrym rozwiązaniem może okazać się maść na krwiaki podskórne, która przyspiesza resorpcję małych wylewów podskórnych. Stłuczone kolano jest rodzajem urazu mechanicznego prowadzącego do uszkodzeń naczyń krwionośnych i tkanek. W przypadku jego pojawienia się warto postawić na maść na stłuczone kolano, która wykazuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, a niekiedy także przeciwbólowe.
Nie tylko leki zmniejszające opuchliznę – ważne są również maści rozgrzewające na reumatyzm
Wiele osób cierpi na reumatyzm, czyli grupę schorzeń odpowiadających za przewlekłe zmiany w obrębie tkanki łącznej. Do najbardziej znanych chorób reumatycznych zalicza się chorobę zwyrodnieniową stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Rozwojowi reumatyzmu sprzyja długotrwałe stosowanie leków. Poza tym do rozwoju reumatyzmu przyczynić się mogą infekcje, inne choroby, a w przypadku kobiet również menopauza. Do najczęstszych objawów reumatyzmu zalicza się ból, obrzęk i sztywność stawów, a także bóle reumatyczne pleców i szyi.
Bardzo często zmianom reumatycznym towarzyszy osteoporoza. Pacjentom cierpiącym na reumatyzm polecamy szeroki wybór maści i żeli o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Łagodzenie dolegliwości bólowych i ograniczenie stanów zapalnych zapewniają także plastry do stosowania miejscowego. Na bóle reumatyczne czy zwyrodnieniowe bóle stawów i kręgosłupa polecamy stosowanie również maści rozgrzewających, których działanie oparte jest na odpowiedniej kombinacji wyciągów z ziół i olejków.
Leki na opuchliznę, żele na obrzęk i maści na stłuczenia – stosowanie
Dostępne w naszej aptece produkty na opuchliznę, obrzęki i inne dolegliwości należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Pamiętać należy o przestrzeganiu zalecanego dawkowania. Przeciwwskazaniem do stosowania tego rodzaju medykamentów jest przede wszystkim nadwrażliwość na którykolwiek ze składników danego preparatu. Stosowanie niektórych produktów może mieć skutki uboczne, takie jak świąd, zaczerwienienie skóry, wysypka, zapalenie skóry czy reakcje alergiczne.