Leki stosowane na ból głowy
Ból głowy można leczyć farmakologicznie lub niefarmakologicznie. W przypadku łagodniejszych dolegliwości stosuje się techniki relaksacyjne, umiarkowane ćwiczenia fizyczne lub zimne kompresy na czoło. Odpoczynek w cichym i ciemnym miejscu może również okazać się skuteczny w walce z bólem głowy.
Gdy źródłem bólu jest tryb życia, np. stres, praca przy komputerze, niewystarczająca ilość ruchu – wprowadź do swojego życia codzienny umiarkowany wysiłek fizyczny, najlepiej na świeżym powietrzu. Odpowiednia ilość snu i prawidłowe nawodnienie organizmu mogą złagodzić bóle głowy, które towarzyszą odwodnieniu.
Warto także uważnie obserwować przyczyny wystąpienia bólu głowy. Zauważ, kiedy występuje ból: po intensywnym wysiłku, podczas lub przed wystąpieniem miesiączki, w wyniku stresującej sytuacji. Ból głowy może również wywoływać określony rodzaj pokarmu.
Jeśli leczenie niefarmakologiczne nie przyniesie spodziewanych efektów i ból nie przechodzi, możesz sięgnąć po leki dostępne bez recepty. Wiele rodzajów bólów głowy może być z powodzeniem leczonych samodzielnie. Obecnie dostępne leki są bezpieczne i skuteczne.
Rodzaje bólu głowy
Napięciowy ból głowy to jeden z najczęściej występujących rodzajów bólu. Większość z nas na pewnym etapie życia doświadczyło lub doświadczy tego rodzaju bólu głowy. Jest on związany ze zwiększonym napięciem mięśni szyi, barków i głowy. Stres, silne emocje, nieprawidłowa postawa ciała mogą powodować zwiększone napięcie mięśni. Napięciowy ból głowy od migrenowego różni się tym, że występuje po obu stronach głowy, ma umiarkowane natężenie i charakter uciskowy. W przypadku bólu napięciowego wysiłek fizyczny nadal jest możliwy, niekiedy nawet może złagodzić dolegliwości.
Gdy ból głowy jest silny, pulsujący, występuje z jednej strony głowy oraz nasila się podczas wysiłku fizycznego (wysiłek fizyczny jest wręcz niemożliwy), możemy mieć do czynienia z migrenowym bólem głowy. W przypadku migreny charakterystyczna jest nadwrażliwość na światło i hałas, a także towarzyszące nudności i wymioty. Czasem wystąpienie migrenowego bólu głowy może poprzedzać tzw. aura, czyli różnego rodzaju zaburzenia wzrokowe lub neurologiczne.
Innym rodzajem bólu głowy jest ból towarzyszący zapaleniu zatok przynosowych. Jeśli ból nasila się przy pochylaniu się do przodu, towarzyszy mu jednostronny ból w okolicy oka lub czoła, to prawdopodobnie mamy do czynienia z bólem związanym ze stanem zapalnym, jaki toczy się w zatokach. W przypadku bólu głowy od zatok obok leków przeciwbólowych przydatne są leki obkurczające śluzówkę i zmniejszające obrzęk.
Klasterowy ból głowy to jeden z najrzadziej występujących bólów głowy. Zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Jest to jednostronny ból o bardzo dużym nasileniu, który może trwać od kilku minut do kilku godzin. Do tej pory nie są poznane przyczyny tego rodzaju bólu głowy.
Kiedy ból głowy wymaga wizyty u lekarza?
Najczęściej ból głowy może być leczony samodzielnie. Są jednak sytuacje, które powinny wzbudzić Twoją czujność i mogą wymagać wizyty u lekarza. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdy:
- ból występuje nagle (narasta w ciągu 5 minut),
- ból jest silniejszy i inny niż zazwyczaj,
- jednocześnie występuje drętwienie szyi, zawroty głowy, wymioty, zaburzenia świadomości, gorączka lub wysypka,
- ból występuje u dziecka poniżej 12 r.ż.
Co zrobić, gdy głowa boli w ciąży?
Ciąża to specyficzny okres w życiu kobiety, kiedy przyjęcie leku może wpłynąć na zdrowie i życie dziecka. Dlatego zanim zastosujesz jakikolwiek lek, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W ciąży ból głowy może być efektem intensywnych zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ciele kobiety. Jeśli jednak ból głowy w ciąży występuje często i jest bardzo nasilony, skontaktuj się z lekarzem. Może to wskazywać na wystąpienie nadciśnienia.
Jakie leki zastosować na ból głowy?
W naszej aptece internetowej znajdziesz wiele skutecznych leków na ból głowy. Wybór możesz dostosować do swoich dolegliwości, preferencji i potrzeb. Dostępne są leki w tabletkach, kapsułkach, proszkach, czopkach lub syropach w różnych dawkach. Jeśli zależy Ci na szybkim działaniu, wybierz kapsułki miękkie, proszki do sporządzania roztworu lub tabletki musujące. Dla dzieci dostępne są preparaty w syropie bądź w czopkach, w dawce dostosowanej do masy ciała i wieku dziecka. Możesz zdecydować się na substancję przeciwbólową lub taką, która działa dodatkowo przeciwzapalnie. Dostępne są również preparaty nawadniające i kompresy chłodzące.