Najczęstsze przyczyny i objawy bólu ucha – co na bolące ucho zastosować?
Odczuwalna często dolegliwość, jaką jest ból ucha, może dotykać zarówno dzieci, jak i dorosłych – bez względu na płeć. Ból ucha przyczyn może mieć wiele. Zalicza się do nich między innymi:
- obecność stanu zapalnego,
- nowotwory ucha,
- zapalenie wyrostka sutkowatego,
- ostrą niewydolność trąbki Eustachiusza,
- choroby zębów lub przyzębia,
- alergie,
- refluks,
- zmianę wysokości na podczas wędrówek górskich lub podczas lotu samolotem,
- zapalenie migdałków,
- nieprawidłowe używanie patyczków do czyszczenia uszu,
- kąpiel w zanieczyszczonej wodzie.
Chociaż ból ucha często jest objawem samym w sobie, w wielu przypadkach towarzyszyć mu mogą inne nieprzyjemne dolegliwości, do których zalicza się pieczenie uszu, ból przy uchu lub za uchem, a także gorączkę. U wielu pacjentów z bólem ucha może wiązać się osłabiony apetyt, a także drażliwość oraz problemy ze snem. Często bólowi uszu towarzyszyć mogą szumy uszne, czy też sącząca się wydzielina z ucha. Niekiedy ból ucha może promieniować również w stronę zębów oraz oczu. Rozpoznanie bólu ucha wiąże się z wizytą u lekarza, który przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, poza tym w razie potrzeby zleci dodatkowo badania.
Co na ból ucha może okazać się skutecznym sposobem? Leczenie bólu ucha uzależnione jest od przyczyny, która doprowadziła do wystąpienia dolegliwości. Na bolące ucho warto wspomagająco wypróbować domowe sposoby. Przydatny w leczeniu bólu ucha może okazać się czosnek, poza tym warto wypróbować cebulę – produkty te uznawane są za naturalne antybiotyki. Co na bolące ucho jeszcze może przynieść ulgę? Sprawdzić się mogą również ciepłe kompresy, które działają najskuteczniej, jeśli przykłada się je pod uchem. Na zmniejszenie bolesnego ciśnienia w uszach sprawdzić się może z kolei żucie gumy lub ssanie cukierków. Jeśli metody te nie przyniosą oczekiwanych efektów, konieczna będzie wizyta u lekarza, który po rozpoznaniu przyczyny bólu ucha może przepisać pacjentowi lek na ból ucha dostosowany do potrzeb danej osoby.
Co na ból ucha dla dorosłych? Leki i olejek do ucha
Za ból ucha odpowiadają różne czynniki. Wskazaniem do stosowania leków na ból ucha u osób dorosłych i dzieci jest między innymi leczenie stanów zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego, będących wynikiem obecności grzybów, bakterii lub wirusów. Leki na ból ucha stosuje się też w profilaktyce u osób, które narażone są na częste infekcje przewodu słuchowego. Na ból ucha pomocne mogą być leki bez recepty w postaci kropli do uszu, które przeznaczone są do stosowania miejscowego. Dzięki zawartości salicylanu choliny wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Sprawdzić się może też kamforowy olejek do ucha, który działa znieczulająco i przeciwzapalnie. Olejek łagodzi również świąd, poza tym działa rozgrzewająco. Produkt stosuje się przez naniesienie kilku kropli na skórę wokół bolącego ucha, a następnie poprzez ich dokładne wmasowanie. Nie należy natomiast aplikować go do ucha. W leczeniu bólu ucha, w zależności od przyczyny dolegliwości, przydatne mogą okazać się też środki przeciwbólowe, a także środki udrażniające nos oraz rozrzedzające wydzielinę.
Krople do uszu stosuje się miejscowo, dousznie. Produkt należy dawkować zgodnie z zaleceniami lekarza, poza tym należy przestrzegać treści ulotki dołączonej do opakowania. Podczas stosowania preparatów należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia ucha. Jeśli działania na własną rękę nie będą pomocne, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż bagatelizowanie problemów z uszami może prowadzić nawet do utraty słuchu.