Problemy z trawieniem – co na trawienie?
Proces trawienia u człowieka jest dość skomplikowany i przebiega etapami, poza tym uczestniczy w nim wiele narządów. Problemy z trawieniem są dolegliwością dotykającą wiele osób. Nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, a nawet spożycie nieodpowiedniej ilości płynów, mogą wpływać niekorzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Inne możliwe przyczyny problemów z prawidłowym trawieniem to choroby przewodu pokarmowego, do których zalicza się między innymi:
- refluks żołądkowy,
- zapalenie żołądka i dwunastnicy,
- nieżyt żołądkowy,
- zapalenie jelit,
- nowotwory żołądka lub jelit,
- polipy jelit.
Do innych możliwych przyczyn problemów z trawieniem zalicza się zaburzenia motoryki górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego. Problemy z trawieniem mogą też wynikać z częstego spożywania żywności wysoko przetworzonej, a także z diety obfitującej w ciężkostrawne pokarmy. Nieregularne spożywanie posiłków oraz zbyt mała ilość spożywanego błonnika i niewłaściwy sposób przygotowywania pokarmów to kolejne możliwe przyczyny problemów z trawieniem.
Do najczęstszych objawów świadczących o problemach pacjenta z trawieniem zalicza się brak apetytu, dokuczliwy ból oraz pieczenie w nadbrzuszu, a także ciągłe uczucie sytości w okolicy żołądka. Inne możliwe objawy wskazujące na poważne dolegliwości trawienne to powtarzające się bóle brzucha, zgaga, wzdęcia, zaparcia, wymioty, nudności, a także puste odbijanie. Na lepsze trawienie pomocne mogą okazać się domowe sposoby, a także dobrane odpowiednio do potrzeb preparaty na trawienie, które dostępne są w aptece bez recepty.
Pacjentom z problemami trawiennymi, polecamy preparaty na poprawę trawienia. Zawierają one składniki działające korzystnie na cały układ trawienny. Poprawa trawienia to ochrona poszczególnych narządów układu pokarmowego. Preparaty na poprawę pracy tego układu wspomagają funkcjonowanie żołądka, wątroby i jelit. Preparaty zalecane osobom z problemami żołądkowymi regulują ilość wydzielania soku żołądkowego, te na wątrobę chronią ją i pomagają w regeneracji, a te dla jelit w łagodny sposób regulują rytm wypróżnień. Zalecamy preparaty na poprawę trawienia również jako środki doraźne, np. po błędach dietetycznych lub zatruciach pokarmowych.
Preparaty wspomagające trawienie
Jeśli układ pokarmowy człowieka funkcjonuje w odpowiedni sposób, dostarczane organizmowi składniki pokarmowe, do których zalicza się białka, cukry i tłuszcze, poddawane są działaniu enzymów, a następnie trawione i znacznie łatwiej przyswajane. Bardzo ważne jest więc odpowiednie wspomaganie trawienia, zwłaszcza jeśli u pacjenta pojawią się mniej lub bardziej dokuczliwe objawy wskazujące na problemy z układem trawiennym. W zależności od przyczyny problemu lekarz może przepisać pacjentowi różnego rodzaju tabletki na trawienie. Mogą to być np. tabletki na trawienie i wzdęcia, z kolei w przypadku z problemów dotyczących trawienia tłuszczy rozwiązaniem mogą okazać się tabletki na trawienie tłuszczy. Przepisany przez lekarza lek na trawienie tłuszczy wspierać będzie trawienie, poza tym poprawi kondycję układu pokarmowego. Preparaty mające na celu wspomaganie trawienia działają wielokierunkowo. Część produktów pomaga między innymi zredukować gazy w jelitach, inne z kolei stosowane są na przyspieszenie trawienia, czy też łagodzą dokuczliwe objawy ze strony żołądka, wątroby bądź jelit.
Tabletki wspomagające trawienie mają jednak przeciwwskazania do stosowania. Zalicza się do nich między innymi nadwrażliwość na substancje czynne oraz substancje pomocnicze wchodzące w skład medykamentów. Nie należy również przekraczać zalecanej dziennej dawki tabletek na trawienie.
Co jeść na lepsze trawienie?
Ważnym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej człowieka jest odpowiednia i zrównoważona dieta. Na dobre trawienie ważna jest dieta bogata w witaminy i minerały. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć również owoców i warzyw, poza tym należy pamiętać o produktach bogatych w błonnik. Warto też postawić na produkty takie jak maślanki, jogurty naturalne oraz kefiry, które zawierają w składzie szczepy wpływających korzystnie na pracę układu pokarmowego i równowagę mikroflory jelitowej. Pamiętać należy też o ograniczeniu spożywania soli oraz o nienadużywaniu alkoholu. Nie bez znaczenia pozostaje również systematyczne nawadnianie organizmu – zaleca się picie od 1,5 do 2 litrów wody dziennie.