Kwas foliowy z witaminami – pamiętaj o tych składnikach!
Kwas foliowy to niezbędny czynnik rozwoju ciała, a także regulator gospodarki hormonalnej, biorący udział w produkcji serotoniny i noradrenaliny. Z kolei żelazo jest pierwiastkiem biogennym, bez którego układ krwionośny nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. Niedobór tych składników zdarza się szczególnie często kobietom w ciąży.
Zbyt mała ilość pierwszego skutkuje ogólnym osłabieniem, anemiczną bladością skóry, krwotokami z nosa, a drugiego – biegunką, bezsennością, drażliwością. W skrajnych przypadkach, gdy zmaga się z tym pani w błogosławionym stanie, mogą wystąpić również zaburzenia rozwoju układu nerwowego płodu. Trudno się dziwić, że suplementacja kwasu foliowego i żelaza cieszy się coraz większą popularnością. Elementy te można przyjmować w postaci kapsułek, tabletek oraz płynów. Bez względu na formę, z pewnością wpłyną pozytywnie na stan zdrowia.
Kwas foliowy i żelazo w ciąży – tabletki i suplementy diety
Witamina B9, inaczej kwas foliowy, a także żelazo to ważne składniki, które powinny znaleźć się w diecie wszystkich kobiet w ciąży. Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie jest wytwarzany jednak przez organizm, dlatego należy dostarczać go wraz z pożywieniem. Witamina B9 dostępna jest między innymi w:
- szpinaku,
- sałacie,
- kapuście,
- pietruszce,
- wątróbce,
- owocach cytrusowych,
- żółtku jaj.
Niedobór kwasu foliowego w przypadku kobiet w ciąży może przyczyniać się do ciężkich zaburzeń rozwojowych układu nerwowego u dziecka. Mogą wystąpić między innymi wady cewy nerwowej – wit. B9 w niedoborze może przyczyniać się do rozszczepów kręgosłupa oraz przepuklin oponowych i oponowo-rdzeniowych. W związku z niedoborem dojść może też do zniekształcenia kończyn płodu. W niektórych przypadkach pojawić się mogą również u dziecka wady podniebienia. By zapobiec niedoborom witaminy B9, warto postawić na dostępne w aptekach witaminy z kwasem foliowym – najlepiej zacząć je suplementować już na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę, a także w trakcie jej trwania. Kwas foliowy z witaminami może zapobiegać też przedwczesnemu porodowi, poza tym może wpłynąć korzystnie na prawidłowe wytwarzanie kosmówki.
Bardzo ważną rolę w przypadku kobiet w ciąży odgrywa również żelazo, które jest niezbędne do wytwarzania hemoglobiny. Ta z kolei potrzebna jest do produkcji oraz prawidłowego funkcjonowania erytrocytów, czyli czerwonych krwinek odpowiadających między innymi za dostarczanie tlenu do wszystkich komórek organizmu. Pierwiastek ten znaleźć można przede wszystkim w:
- chudym mięsie,
- żółtkach jaj,
- drobiu,
- burakach,
- orzechach,
- pestkach dyni i słonecznika,
- zielonych warzywach.
Aby zwiększyć wchłanianie żelaza, warto spożywać pokarmy zawierające witaminę C, do których zalicza się między innymi paprykę, pietruszkę i kapustę. W przypadku stwierdzonych niedoborów żelaza w ciąży, oprócz diety bogatej w ten pierwiastek, lekarz przepisać może leki lub suplementy diety zawierające żelazo dla ciężarnych. Decyzja o wprowadzeniu suplementacji żelaza powinna być oparta o wyniki badań krwi.
Foliany – preparaty zawierające w składzie kwas foliowy
Suplementacja kwasu foliowego w ciąży oraz przed planowanym zajściem w ciążę jest bardzo ważna, ponieważ bardzo trudno jest osiągnąć odpowiednio wysoki poziom witaminy B9 w organizmie, wprowadzając jedynie do diety produkty bogate w kwas foliowy. W przypadku kwasu foliowego zalecana dzienna dawka w przypadku kobiet w ciąży powinna wynosić około 0,4 mg. W niektórych przypadkach zalecana dawka może być jednak większa, o czym powinien zadecydować lekarz. Dotyczyć to może między innymi ciąży mnogiej, poza tym wskazaniem do przyjmowania większej dawki kwasu foliowego może okazać się megaloblastyczność oraz hiperhomocysteinemia. Wskazaniem do przyjmowania wyższych dawek kwasu foliowego w ciąży jest padaczka u kobiet oraz stwierdzone we wcześniejszych ciążach wady cewy nerwowej u płodu.
Jakie żelazo w ciąży przyjmować? Możliwe działania niepożądane
Żelazo dla kobiet w ciąży dostępne jest w różnych formach – do wyboru jest żelazo w postaci tabletek, płynów i saszetek, które dostępne są na receptę lub bez recepty. Preparaty z żelazem dla kobiet w ciąży zawsze powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza i w dawce przez niego określonej. Jak przyjmować żelazo w ciąży? Żelazo dla kobiet w ciąży powinno być przyjmowane na czczo lub w przerwie między posiłkami. Należy też mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach mogą (jednak wcale nie muszą) wystąpić działania niepożądane związane z suplementacją żelaza.