Lek Aspirin w postaci tabletek jest produktem, którego składnikiem czynnym jest kwas acetylosalicylowy. Może być stosowany przez pacjentów dorosłych oraz młodzież w wieku od 12. roku życia. Na co jest Aspirin? Wskazaniem do stosowania leku są dolegliwości bólowe o małym lub umiarkowanym nasileniu. Tabletki Aspirin można również stosować przy gorączce. Składnik czynny leku, czyli kwas acetylosalicylowy, ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.
W opakowaniu znajduje się 10 tabletek leku Aspirin. W skład 1 tabletki wchodzi 500 mg kwasu acetylosalicylowego oraz składniki pomocnicze. Przed zastosowaniem leku należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Jeśli lekarz nie wskaże inaczej, należy postępować zgodnie z zawartymi w niej zaleceniami.
Pacjentom dorosłym zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jednorazowo 1–2 tabletek Aspirin. Jeśli będzie to konieczne, można spożyć dodatkową porcję, jednak kolejne dawki leku Aspirin powinny być przyjmowane w odstępach 4–8-godzinnych. Nie należy zażywać więcej niż 8 tabletek na dobę. Jeśli lek będzie stosowany przez młodzież w wieku powyżej 12 lat, zaleca się przyjmowanie jednorazowo 1 tabletki leku, a jeśli będzie to konieczne, kolejną tabletkę można przyjąć po 4–8 godzinach. Młodzież od 12. roku życia nie powinna przyjmować większej dawki dobowej leku niż 3 tabletki.
Tabletki Aspirin powinny być połykane w całości i popijane dużą ilością płynu. Należy przyjmować je doustnie, po posiłkach. Bez konsultacji z lekarzem produktu nie powinno się stosować dłużej niż 3–5 dni. W czasie terapii należy powstrzymać się też od spożywania alkoholu, gdyż może on zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z układem pokarmowym.
Istnieją także przeciwwskazania do stosowania leku Aspirin, co oznacza, że nie każdy pacjent może go stosować. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość pacjenta na kwas acetylosalicylowy lub składniki pomocnicze tabletek, a także na inne salicylany. Produkt nie powinien być podawany dzieciom w wieku poniżej 12 lat i nie należy stosować go w przypadku ciężkiej niewydolności serca, nerek lub wątroby. Przeciwwskazaniem jest także skaza krwotoczna, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Tabletek Aspirin nie powinny zażywać osoby, które mają w wywiadzie napady astmy oskrzelowej związane ze stosowaniem salicylanów. Pozostałe przeciwwskazania szczegółowo opisano w ulotce dołączonej do leku.
Skład
Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum). Inne składniki leku to celuloza, skrobia kukurydziana.Działanie
Aspirin zawiera kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.
Wskazania do stosowania:
- bóle o małym lub umiarkowanym nasileniu,
- gorączka.Przeciwskazanie
Kiedy nie stosować leku Aspirin
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub którykolwiek z pozostałych składników leku Aspirin,
- jeśli u pacjenta występuje skaza krwotoczna,
- jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność serca lub ciężka niewydolność wątroby lub ciężka niewydolność nerek,
- jeśli u pacjenta występują napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- jeśli pacjent stosuje jednocześnie lek metotreksat (stosowany m.in. w chorobach nowotworowych) w dawkach 15 mg na tydzień lub większych,
- jeśli pacjentka jest w ostatnim trymestrze ciąży,
- u dzieci poniżej 12 lat w przebiegu infekcji wirusowych ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a - rzadkiej, ale poważnej choroby, powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Aspirin
- jeśli pacjentka jest w pierwszym i drugim trymestrze ciąży,
- jeśli pacjentka karmi piersią,
- jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne lub inne substancje alergizujące,
- jeśli pacjent stosuje jednocześnie leki przeciwzakrzepowe, np. pochodne kumaryny, heparyny,
- jeśli u pacjenta występuje zaburzona czynność wątroby lub nerek,
- jeśli u pacjenta występowała w przeszłości choroba wrzodowa lub krwawienia z przewodu pokarmowego,
- jeśli pacjent cierpi na chorobę genetyczną polegającą na niedoborze enzymu - dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i wywoływać napady astmy lub inne reakcje nadwrażliwości. Na reakcje takie szczególnie narażeni są pacjenci z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym, polipami błony śluzowej nosa oraz u których występują reakcje alergiczne na inne substancje (np. reakcje skórne, świąd, pokrzywka).
Pacjenci przed zabiegami chirurgicznymi (włącznie z niewielkimi zabiegami, np. ekstrakcja zęba) powinni poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Aspirin.
Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu. U pacjentów ze skłonnością do zmniejszonego wydalania kwasu moczowego lek może spowodować napad dny moczanowej.
Stosowanie leku Aspirin z innymi lekami
Należy zastosować szczególną ostrożność stosując lek Aspirin z następującymi lekami gdyż kwas acetylosalicylowy nasila:
- działanie toksyczne metotreksatu na szpik kostny; nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego jednocześnie z metotreksatem stosowanym w dawkach 15 mg na tydzień lub większych; jednoczesne stosowanie metotreksatu w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień wymaga zachowania szczególnej ostrożności.
- działanie leków przeciwzakrzepowych (np. pochodne kumaryny, heparyna), leków trombolitycznych (rozpuszczających skrzeplinę, np. streptokinaza, urokinaza) i hamujących agregację (zlepianie) płytek krwi (np. tyklopidyna), co może powodować zwiększone ryzyko wydłużenia czasu krwawienia i krwotoków.
- ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i krwawień z przewodu pokarmowego, jeśli jest stosowany jednocześnie z kortykosteroidami, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym innymi salicylanami w dużych dawkach, lub jeśli w czasie leczenia spożywany jest alkohol; po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów działających ogólnoustrojowo (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona) zwiększa się ryzyko przedawkowania salicylanów;
- działanie digoksyny, gdyż zwiększa jej stężenie w osoczu;
- działanie leków przeciwcukrzycowych, np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika;
- działanie toksyczne kwasu walproinowego, który z kolei nasila działanie antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego.
Należy zastosować szczególną ostrożność stosując lek Aspirin z następującymi lekami gdyż kwas acetylosalicylowy osłabia działanie:
- leków przeciwdnawych, stosowanych w leczeniu dny moczanowej, zwiększających wydalanie kwasu moczowego z organizmu (np. benzbromaron, probenecyd), co może powodować nasilenie objawów dny moczanowej;
- leków moczopędnych;
- niektórych leków przeciwnadciśnieniowych (z grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny, np. kaptopryl, enalapryl).
Ciąża i karmienie piersią
Lek Aspirin jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może powodować komplikacje w okresie okołoporodowym, zarówno u matki jak i u noworodka. W pierwszym i drugim trymestrze przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Kobiety karmiące piersią powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.
Przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie stosować leku Aspirin po upływie terminu ważności.
Stosowanie
Lek Aspirin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zazwyczaj stosowana dawka leku Aspirin , to:
- dorośli: jednorazowo od 1 do 2 tabletek. W razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana co 4 do 8 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek na dobę.
- młodzież w wieku powyżej 12 lat: jednorazowo 1 tabletkę. W razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana co 4 do 8 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 3 tabletek na dobę.
Tabletki należy przyjmować doustnie, po posiłkach, z dużą ilością płynu. Leku nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.
Uwaga: alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, tj. owrzodzenie błony śluzowej lub krwawienia.Uwagi
Przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.