Rola wody w organizmie i objawy odwodnienia. Kiedy stosować elektrolity?
Woda pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Przede wszystkim jest jednym z najważniejszych składników każdej komórki, poza tym jej zadaniem jest regulacja temperatury ciała. Woda oczyszcza również organizm, poza tym dzięki niej możliwe jest wypłukiwanie niebezpiecznych dla zdrowia człowieka toksyn. Do innych ważnych zadań wody należy ochrona tkanek i narządów. Dla człowieka niezwykle groźne w skutkach może okazać się odwodnienie organizmu. Do najczęstszych objawów odwodnienia organizmu zalicza się:
- uczucie ciągłego zmęczenia,
- częste bóle głowy,
- uczucie ciągłego pragnienia,
- wzdęty brzuch,
- powtarzające się zawroty głowy,
- rzadkie oddawanie moczu,
- zmiana barwy moczu na ciemnożółtą,
- nerwowość,
- omdlenia,
- senność,
- brak apetytu,
- podwyższone tętno.
Nieco inne objawy odwodnienia organizmu obserwuje się u małych dzieci. Do najczęstszych objawów odwodnienia u osób w tej grupie wiekowej zalicza się między innymi drażliwość, suchość w ustach i na języku, a także zapadnięte policzki oraz brak łez przy płakaniu. Suche pieluchy przez około 3 godziny to kolejne możliwe objawy odwodnienia u najmłodszych pacjentów. U odwodnionych niemowląt charakterystycznym objawem jest też zapadające się ciemiączko. Jeśli po zaobserwowaniu objawów wskazujących na odwodnienie pacjent nie uzupełni płynów lub nie zostaną mu podane elektrolity, wystąpić mogą dodatkowe objawy, do których zalicza się między innymi przyspieszoną akcję serca, gorączkę, zmniejszenie napięcia gałek ocznych oraz zmniejszenie pocenia i utratę elastyczności skóry.
Elektrolity dla dorosłych stosuje się np. podczas upałów, kiedy organizm nadmiernie się poci i traci dużo wody wraz z zawartymi w niej elektrolitami. Mocne elektrolity na wzmocnienie organizmu należy stosować również przy biegunce i częstych wymiotach, kiedy człowiek traci duże ilości wody i niezbędnych do funkcjonowania organizmu mikroelementów. Wskazane są również w przypadku gorączki, która także przyczynia się niejednokrotnie do nadmiernej utraty wody i elektrolitów.
Elektrolity dla dorosłych na wzmocnienie
Do najważniejszych elektrolitów zalicza się sód, wapń, potas i magnez. Elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, wpływając korzystnie na gospodarkę wodno-elektrolitową, poza tym mają dobroczynny wpływ na pracę mózgu i innych ważnych organów człowieka. Elektrolity należy uzupełniać między innymi poprzez regularne picie mineralizowanej wody, poza tym warto postawić też na elektrolity w postaci suplementów. Do uzupełnienia płynów oraz składników mineralnych w organizmie polecamy między innymi elektrolity w tabletkach musujących. Dostępne u nas elektrolity w postaci tabletek musujących są wygodne w użyciu. Elektrolity musujące wspomagają optymalne nawodnienie organizmu, poza tym pomagają w przywróceniu i utrzymaniu równowagi elektrolitowej, zapobiegając skutkom jej zachwiania. Dostępne u nas elektrolity do rozpuszczania przyczyniają się też do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, poza tym wzmacniają organizm. Dodatkowo elektrolity w tabletkach musujących wpływają korzystnie na układ nerwowy i pomagają utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie.
Popularnością cieszą się też elektrolity bez cukru i glukozy, które dostosowane zostały do potrzeb pacjentów zmagających się z cukrzycą, którzy przez cały czas muszą kontrolować poziom cukru w diecie. Decydując się na elektrolity na wzmocnienie, należy pamiętać o przeciwwskazaniach, do których zalicza się przede wszystkim uczulenie na którykolwiek ze składników produktu. Szczegółowe przeciwwskazania zawsze podane są w ulotce danego preparatu i należy się z nimi zapoznać przed jego przyjęciem, a ewentualne wątpliwości zawsze należy omówić z lekarzem lub farmaceutą.