Przyczyny i objawy grzybicy skóry
Grzybica skóry to częsta dolegliwość, na którą cierpią zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Grzybica atakuje najczęściej skórę stóp lub dłoni i paznokcie, ponieważ łatwo można się nią zarazić, korzystając np. z publicznych pływalni. Może atakować również błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych czy objawiać się w postaci drożdżakowego zapalenia skóry. Do rozwoju choroby dochodzi przez kontakt z grzybami chorobotwórczymi, do których zalicza się dermatofity, drożdżaki oraz grzyby pleśniowe. Do zakażenia grzybicą dochodzi głównie przez kontakt z osobą chorą – zarówno z chorym człowiekiem, jak i niekiedy przez kontakt z chorym zwierzęciem. Grzybicą można zarazić się również przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Rozwojowi choroby sprzyja ciepło, wysoka wilgotność powietrza i brak światła. Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju grzybicy zalicza się:
- uszkodzenie bariery nabłonkowej,
- choroby układowe, do których należy m.in. cukrzyca, niewydolność krążenia i niedoczynność tarczycy,
- stosowanie niektórych leków,
- nowotwory,
- niewłaściwą higienę osobistą,
- niedożywienie,
- niedobór witamin i minerałów,
- noszenie obcisłych ubrań,
- przedłużającą się wilgoć w obrębie pach, pachwin czy też pod biustem,
- zaburzenia odporności.
Do najczęstszych objawów grzybicy zalicza się rumieniowe zmiany skórne, poza tym do innych objawów grzybicy skóry należą złuszczający się naskórek i świąd. U wielu pacjentów grzybica skóry może objawiać się pieczeniem oraz zmianami skórnymi na obszarze, który został zainfekowany. Zalicza się do nich m.in. grudki, pęcherze i strupy. Mogą pojawiać się również czerwone plamy o wyraźnych brzegach i pęcherze z wydzieliną ropną. Jeśli zmiany grzybicze pojawią się w obrębie skóry głowy, wówczas jednym z objawów grzybicy będzie wypadanie włosów.
Na grzybicę polecamy duży wybór maści i kremów z substancjami leczącymi grzybicę i zapobiegającymi dalszemu rozwojowi choroby. Do najczęściej stosowanych preparatów na tego typu problemy skórne należą te bazujące na działaniu klotrimazolu oraz mikonazolu azotanu. W naszej ofercie znajdziecie zarówno kremy i maści, jak i lakiery do paznokci czy spraye i pudry do stosowania na stopy.
Maść przeciwgrzybicza bez recepty – działanie
W aptekach są dostępne różnego typu leki na grzybicę. Leczenie zmian skórnych będących efektem grzybicy zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby, poza tym pod uwagę należy wziąć lokalizację zmian i rodzaj grzyba, który przyczynił się do rozwoju schorzenia. Nie bez znaczenia pozostają wiek pacjenta oraz obecność chorób towarzyszących. Dostępna w aptece maść przeciwgrzybicza najczęściej zawiera substancje takie jak klotrimazol lub terbinafinę. Maść na grzybicę skóry może okazać się dobrym wyborem, jeśli choroba nie jest jeszcze w zaawansowanym stadium. Odpowiednio dobrana maść na grzybicę skóry ma wiele właściwości, które mają przeciwdziałać namnażaniu się grzybów, co jednocześnie zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Tego rodzaju leki przeciwgrzybicze bez recepty powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w treści dołączonej do opakowania ulotki.
Jakie kremy na grzybicę wybrać?
Oprócz maści na grzybicę może sprawdzić się też krem na grzybicę. W aptekach są dostępne kremy, które oddziałują na konkretne grupy grzybów. Wskazaniem do stosowania maści przeciwgrzybiczych i kremów są różne postacie grzybicy skóry. Działanie kremów i maści na grzybicę polega m.in. na niszczeniu komórek grzybów chorobotwórczych, które są odpowiedzialne za choroby skóry gładkiej i owłosionej. Maść na grzybicę wykazuje też niekiedy działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Stosowanie leków na grzybicę polega na zaaplikowaniu preparatu na zmienione chorobowo miejsce na skórze. Ważny jest czas stosowania danego medykamentu – zbyt krótka terapia może skutkować np. nawrotem infekcji. Przeciwwskazania do stosowania leków na grzybicę są związane z uczuleniem na którykolwiek ze składników leku, poza tym wiele z dostępnych leków na grzybicę nie powinno być stosowanych przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Stosując kremy i maści na grzybicę, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa – przede wszystkim środki przeciwgrzybicze nie powinny być aplikowane w okolicach oczu.