Najczęstsze przyczyny biegunki. Jakie lekarstwo na biegunkę wybrać?
Zatrucia pokarmowe i nieżyt układu pokarmowego zazwyczaj objawiają się takimi dolegliwościami jak biegunka. Biegunka, inaczej rozwolnienie, to spotykana u osób w każdym wieku dolegliwość, która związana jest z oddawaniem stolca o nadmiernie luźnej konsystencji. Objaw ten zazwyczaj trwa krótko, jednak w niektórych przypadkach może się przedłużać. W przypadku biegunki oddawany stolec może mieć konsystencję płynną, półpłynną lub wodnistą, poza tym przy biegunce oddawanie stolca może odbywać się trzy lub więcej razy na dobę. Z biegunką mogą wiązać się też inne dolegliwości, do których zalicza się między innymi gorączkę, krew w stolcu, wzdęcia, nudności i/lub wymioty oraz bóle brzucha. Niekiedy biegunka występuje ona po błędach dietetycznych. Biegunka może pojawić się również podczas wakacyjnych wyjazdów, gdy zmiana diety wpływa także na zmianę flory jelitowej. Uprzykrza wtedy wakacje, więc warto zareagować jak najszybciej, stosując odpowiedni preparat na biegunkę. Do innych częstych przyczyn pojawiających się u pacjentów biegunek zalicza się:
- zakażenia bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze,
- zatrucia pokarmowe i nieżyt układu pokarmowego,
- różnego rodzaju reakcje alergiczne,
- przewlekły stres,
- spożywany w nadmiarze alkohol,
- nadczynność tarczycy,
- zespół jelita nadwrażliwego,
- przyjmowanie niektórych leków,
- obecność nowotworów,
- nadmiar witaminy C lub magnezu w organizmie,
- chorobę Leśniowskiego-Crohna.
W przypadku wystąpienia u pacjenta biegunki bardzo ważne jest uzupełnianie płynów i elektrolitów. Warto postawić też na probiotyki, które zawierają bakterie Lactobacillus mające za zadanie przywrócić prawidłową florę bakteryjną w jelitach. Sprawdzić się mogą również leki na rozwolnienie na bazie czarnej porzeczki, krwawnicy pospolitej, jeżyn, rozmarynu oraz pięciornika kurzego ziela.
Leki przeciwbiegunkowe – jak działają i kiedy je stosować?
Biegunka jest dolegliwością ze strony układu pokarmowego szczególnie niebezpieczną dla zdrowia. Może prowadzić do odwodnienia, które może narazić na wiele groźnych konsekwencji cały organizm. Do najczęstszych powikłań po biegunce zalicza się odwodnienie organizmu, a także zaburzenia elektrolitowe. Właśnie dlatego jak tylko wystąpią pierwsze objawy biegunki, należy sięgnąć po preparaty nie tylko powstrzymujące biegunkę, ale też nawadniające organizm i wyrównujące gospodarkę elektrolitową. Środek na biegunkę stosuje się w celu zahamowania częstotliwości oddawania wodnistego stolca, a także w celu przywrócenia zaburzonej równowagi mikroflory jelitowej. Nie mniej ważne jest uzupełnienie płynów oraz składników mineralnych zarówno podczas biegunki, jak i po biegunce.
Co na biegunkę wybrać? Leki, suplementy i inne produkty
W aptekach dostępne są saszetki lub musujące tabletki na rozwolnienie, które stosuje się po rozpuszczeniu w wodzie – przyjmują wówczas postać roztworu do picia. W składzie saszetek lub musujących tabletek na biegunkę znaleźć można między innymi glukozę, chlorek sodu i potasu, a także inne składniki. Produkty stosowane przy biegunkach często zawierają w składzie również witaminy oraz magnez.
Oprócz elektrolitowych saszetek i musujących tabletek na biegunkę pomocny w leczeniu nieprzyjemnej dolegliwości może okazać się węgiel aktywny. To lek na zatrzymanie biegunki, który wykazuje właściwości przeciwbiegunkowe i przeciwzapalne. Jego najważniejszym zadaniem jest wychwytywanie toksyn i łagodzenie objawów biegunki. Zadaniem węgla aktywnego jest też działanie osłaniające na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Innym wskazaniem do stosowania węgla aktywnego jest łagodzenie nieżytów jelit oraz wzdęć. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz przepisać może pacjentowi antybiotyk na biegunkę. Nie mniej ważne są również dobrze dobrane probiotyki, które uzupełnią zaburzony skład mikroflory jelitowej, przywracając jej równowagę.
Należy pamiętać, że dostępne na receptę i bez recepty tabletki przeciw biegunce mają też przeciwwskazania. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, ale wybrane preparaty mogą mieć też dodatkowe przeciwwskazania, które podane są w ulotce. Przed rozpoczęciem stosowania któregokolwiek z leków na biegunkę należy skonsultować się z lekarzem lub zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania produktu.