Na co działa lek przeciwwirusowy bez recepty dla dorosłych?
Wirusy odpowiedzialne są za obecność wielu schorzeń, które mogą dotykać osoby bez względu na kategorię wiekową oraz płeć. Patogeny te mogą różnić się między sobą między innymi kształtem oraz wielkością, które uzależnione są od liczby białek oraz struktury przestrzennej DNA lub RNA. Wirusy mogą być przenoszone np. przez dotyk, a także przez kontakt z powierzchnią przedmiotów, na których się znajdują. Mogą przenosić się też drogą powietrzną, kropelkową, a także przez bezpośredni kontakt skóry ze skórą. Wirusy przenoszą się też wraz z płynami ustrojowymi oraz drogą pokarmową – wraz z żywnością i wodą. Przenoszą je również niektóre owady. Do najczęstszych chorób powodowanych przez wirusy zalicza się:
- grypę,
- COVID-19,
- przeziębienie,
- ospę wietrzną i prawdziwą,
- odrę,
- świnkę,
- różyczkę,
- wirusowe zapalenie wątroby,
- wściekliznę,
- paraliż dziecięcy, tzw. wirus polio.
Leczenie chorób powodowanych przez wirusy opiera się między innymi na odpowiedniej profilaktyce, która powinna uwzględniać szczepienia ochronne, do których zalicza się szczepionki przeciw wirusom polio, odry, świnki, różyczki, ospy wietrznej oraz półpaśca, a także WZW A i B oraz HPV, wirusom grypy i SARS-CoV-19. Przy obecności choroby wirusowej stosuje się z kolei leki antywirusowe, a także tabletki przeciwwirusowe o działaniu objawowym lub ograniczającym rozwój wirusa, czy też wspomagającym naturalne mechanizmy odpornościowe. Przy schorzeniach wirusowych nie należy stosować antybiotyków, ponieważ nie działa one na wirusy i jednocześnie nie leczą one chorób przez wirusy wywoływanych (wirusy nie są wrażliwe na działanie antybiotyków). Nie stosuje się więc antybiotyków na przeziębienia, czy też na grypę.
W aptece dostępne są leki przeciwwirusowe w postaci tabletek, które stosuje się w celu eliminacji określonych grup wirusów. W Polsce dostępne są leki przeciwwirusowe na receptę oraz
leki przeciwwirusowe bez recepty. Lek antywirusowy bez recepty polecany jest pacjentom mającym problemy między innymi z opryszczką warg i skóry twarzy.
Jak działa przeciwwirusowy lek?
Dostępne w aptekach leki przeciwwirusowe mogą okazać się pomocne w ograniczaniu dolegliwości związanych z rozwojem chorób wirusowych, poza tym ich stosowanie ogranicza ryzyko ich nawrotu. Niekiedy leki przeciwwirusowe stosuje się profilaktycznie – w celu zapobiegania rozwojowi infekcji u osób z osłabionym układem immunologicznym. Przeciwwirusowy lek może być stosowany zarówno do zwalczania infekcji miejscowych, jak i ogólnoustrojowych. Leki przeciwwirusowe dostępne są zarówno w formie tabletek, jak i syropów, kapsułek oraz kremów do leczenia miejscowego. Lek przeciwwirusowy stosuje się zwykle przez okres od kilku do kilkunastu dni, jednak pamiętać należy o tym, by przed zastosowaniem określonego produktu zasięgnąć porady lekarza oraz zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.
Lek przeciwwirusowy – przeciwwskazania do stosowania i możliwe skutki uboczne
Stosując leki przeciwwirusowe, należy pamiętać o możliwych działaniach niepożądanych, które mogą, jednak nie u wszystkich muszą wystąpić. W zależności od rodzaju stosowanych leków u pacjentów pojawić się mogą bóle i zawroty głowy, poza tym występować mogą też nudności i bóle brzucha. Działania niepożądane mogą dotyczyć też skóry i zalicza się do nich między innymi pokrzywkę. Tabelki przeciwwirusowe nie powinny być stosowane przez osoby uczulone na którykolwiek ze składników leku. Przeciwwskazaniem do stosowania leków antywirusowych mogą być też niektóre choroby, w tym niewydolność nerek, a także choroby tarczycy.