Lek Lioton 1000 żel w postaci żelu z heparyną sodową jest produktem działającym miejscowo przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo. Lek może być stosowany przez pacjentów dorosłych oraz młodzież w wieku powyżej 12 lat. Na co jest lek Lioton 1000 żel? Wskazaniem do stosowania żelu jest zakrzepowe zapalenie żył oraz krwiaki, stłuczenia i obrzęki. Lek można też stosować przy żylakach kończyn dolnych, poza tym znajduje zastosowanie przy chorobach żył powierzchniowych, a poza tym po wlewach lub wstrzyknięciach. Z leku można korzystać również w przypadku zespołu objawów żylakowatości, poza tym znajduje zastosowania w prewencji i leczeniu przerosłych blizn oraz bliznowców.
W opakowaniu znajduje się 100 g żelu Lioton 1000. W skład 1 g żelu wchodzi 8,5 mg (1000 j.m.) heparyny sodowej oraz składniki pomocnicze. Lek Lioton 1000 żel powinien być stosowany po wcześniejszym zapoznaniu się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Lek należy stosować według zaleceń lekarza lub zgodnie ze wskazówkami zawartymi w dołączonej ulotce. Rekomendowane dawkowanie Lioton 1000 żel to aplikacja na skórę w częstotliwości 1-3 razy na dobę. Każdorazowo należy na skórę nakładać pasek żelu o długości 3-10 cm, po czym zaleca się dokładne wmasowanie leku w skórę, aż całkiem się wchłonie. Czas stosowania leku zależy od wskazania, w związku z którym pacjent z niego korzysta – szczegóły można sprawdzić w ulotce.
Lek Lioton 1000 żel może u niektórych powodować działania niepożądane, jednak nie u każdego muszą wystąpić. W pojedynczych przypadkach lek przyczynia się do wystąpienia u pacjentów reakcji alergicznych bądź do wystąpienia objawów reakcji pseudoalergicznych. U części pacjentów z pierwotnie występującą czerwienicą prawdziwą po zastosowaniu heparyny mogą wystąpić zmiany skórne. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie jakiekolwiek objawy uboczne leku (również niewyszczególnione w ulotce), powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Nie w każdym przypadku zalecane jest stosowanie leku Lioton 1000 żel. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na heparynę lub składniki pomocnicze leku. Preparat nie powinien być stosowany też u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie należy aplikować leku na otwarte rany i sączące się zmiany skórne, poza tym preparat nie powinien być aplikowany w okolice oczu, ust oraz nosa. Przeciwwskazane jest stosowanie leku Lioton 1000 żel w przypadku krwawienia. Jeśli natomiast pacjentka jest w ciąży lub w okresie laktacji, powinna skonsultować się z lekarzem w kwestii ewentualnego stosowania leku w swoim przypadku.
Skład
Produkt możesz zakupić w maksymalnej ilości 6 szt.
Substancja czynna leku jest heparyna sodowa. 1g żelu zawiera 8,5mg (1000j.m.) heparyny sodowej.
Inne składniki leku to: karbomer 940, propylu parahydroksybenzoesan, metylu parahydroksybenzoesan, etanol 96%, olejek lawendowy, olejek pomarańczowy, trietanoloamina, woda oczyszczona.
Działanie
Zawiera heparynę, wykazuje działanie miejscowe przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.
Preparat stosowany:
-
w chorobach żył powierzchownych, a także po wlewach lub wstrzyknięciach,
-
w zakrzepowym zapaleniu żył,
-
zespole objawów żylakowatości,
-
żylakach kończyn dolnych,
-
krwiakach.,
-
w stłuczeniach,
-
obrzękach
-
w zapobieganiu oraz leczeniu przerosłych blizn i bliznowców.
Przeciwskazanie
Leku Lioton 1000 nie należy stosować w przypadku znanej nadwrażliwości na heparynę lub którykolwiek ze składników leku (ze względu na obecność hydroksybenzoesanów metylu i propylu jako substancji pomocniczych nie należy stosować leku u osób z alergią na parabeny.
Leku nie należy stosować na: otwarte rany lub sączące się zmiany skórne. NIe stosowac w okolicy oczu, nosa i ust. Leku Lioton 1000 nie należy stosować w przypadku krwawienia.
Dzieci poniżej 12 roku życia.
Podczas ciąży lub w okresie karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Stosowanie
Lioton 1000 przeznaczony jest do stosowania na skórę. Lek należy stosować od 1 do 3 razy na dobę nakładając 3-10 cm żelu na powierzchnię skóry i delikatnie wmasować aż do wchłonięcia żelu.
W przypadku ostrych obrzęków po tępych urazach zaleca się stosowanie leku przez okres do 10 dni, a w przypadku leczenia chorób żył powierzchownych od 1 do 2 tygodni.
Uwagi
Jak każdy lek, Lioton 1000 może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują.
W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić objawy reakcji alergicznych lub objawy reakcji pseudoalergicznych. W takich przypadkach leczenie należy przerwać. U niektórych pacjentów, u których pierwotnie występuje czerwienica prawdziwa, po podaniu miejscowym heparyny w żelu mogą pojawić się zmiany skórne.
Jesli nasili się którykolwiek z obajwów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.