Co na osteoporozę? Jakie preparaty będą najlepszym rozwiązaniem?
Osteoporoza, czyli ubytek masy kostnej, dotyka przede wszystkim kobiety – szczególnie po menopauzie. Do innych przyczyn rozwoju osteoporozy zalicza się:
- nadmierne spożywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- niedobór witaminy D,
- stosowanie niektórych leków – w tym hormonów tarczycy, kortykosteroidów, glikokortykoidów oraz niektórych preparatów przeciwcukrzycowych,
- schorzenia o podłożu hormonalnym,
- dietę ubogą w wapń i fosfor,
- brak aktywności fizycznej,
- zaburzenia metaboliczne,
- niedostateczną ekspozycję na światło słoneczne.
Osteoporoza może pojawić się u osób w każdym wieku, jednak ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Schorzenie rozwija się powoli, a chory bardzo często nie jest świadomy jego wystąpienia aż do momentu, kiedy dojdzie np. do złamania kości. Odpowiednia suplementacja pozwala zmniejszyć skutki osteoporozy poprzez dostarczanie składników takich jak wapń i wspomagające jego działanie witaminy. Preparaty bogate w wapń, witaminę D i inne składniki zalecane są jako uzupełnienie codziennej diety osób szczególnie narażonych na ubytki masy kostnej. Na osteoporozę w szczególności polecamy tabletki, kapsułki i saszetki z proszkiem do rozpuszczania, które dzięki swej formie pozwalają na łatwe przyswajanie składników preparatu.
Najczęstsze objawy osteoporozy i leki na osteoporozę, które mogą pomóc
Objawy osteoporozy mogą różnić się w zależności od pacjenta – podobnie jak stopień ich nasilenia. U wielu osób pojawiać się mogą dolegliwości bólowe pleców. Poza nimi do częstych objawów osteoporozy zalicza się zmniejszenie wzrostu oraz charakterystyczną zgarbioną sylwetkę. U części pacjentów pojawiać się mogą też inne objawy, do których należą m.in. częstsze niż dotychczas złamania kości. Częste złamania w obrębie kręgosłupa piersiowego to jedne z objawów, jakie może mieć osteoporoza. Leki na to schorzenie lekarz może przepisać na podstawie odpowiednich badań – w tym badania gęstości kości. W celu zdiagnozowania osteoporozy wykonywany jest też profil kostny, będący zestawem kilku związanych z gospodarką wapniowo-fosforanową parametrów. Diagnozowanie osteoporozy odbywa się również przy pomocy analizy markerów kostnych.
Jakie leki na osteoporozę należy stosować? Wykaz leków na osteoporozę powinien przedstawić pacjentowi lekarz już po wykonaniu badań mających na celu zdiagnozowanie schorzenia. Sprawdzić się mogą między innymi preparaty wapnia na osteoporozę, które przyczyniają się do zachowania zdrowych kości. Polecane są zarówno w leczeniu osteoporozy, jak i w jej profilaktyce. Regularne przyjmowanie środków zawierających w składzie wapń jest też bardzo ważne w przypadku dzieci i młodzieży. Pozwalaj im zachować zdrowy układ kostno-stawowy.
Warto postawić na dobre wapno na osteoporozę, które będzie się łatwo wchłaniać, czy też na inne tabletki na osteoporozę, które przepisze pacjentowi lekarz. Mogą one wspierać również właściwe funkcjonowanie mięśni i układu odpornościowego. Zalicza się do nich między innymi bisfosfoniany. Są to preparaty, których działanie opiera się na hamowaniu aktywności osteoklastów, czyli komórek kościogubnych, które przyczyniają się do niszczenia kości poprzez produkcję enzymów biorących udział w rozpuszczaniu tkanki kostnej. Wszystkie preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub treścią ulotki dołączonej do opakowania. Dawkowanie bisfosfonianów różni się w zależności od ich składu. Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowana osteoporoza, lekarz może mu przepisać również specjalistyczne leki na receptę.
Nie tylko leki na osteoporozę – ważna jest również odpowiednia profilaktyka!
By nie dopuścić do rozwoju osteoporozy, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka. Szczególną uwagę należy zwrócić na dietę, w której ważną rolę powinny odgrywać owoce, warzywa oraz zboża. Dieta musi być również bogata w wapń, który można znaleźć w mleku i jego przetworach. Nie bez znaczenia pozostaje też aktywność fizyczna, która zapobiega zanikowi masy kostnej oraz sprzyja zachowaniu siły mięśni. Pamiętać należy też o ograniczeniu stosowania używek, do których zalicza się w szczególności palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. W przypadku osób z grup ryzyka pomóc mogą też suplementy diety, które będą uzupełniać ewentualne niedobory, przeciwdziałając pojawianiu się choroby.