Atopowe zapalenie skory – przyczyny i objawy. Jakie tabletki na AZS stosować?
AZS, inaczej atopowe zapalenie skóry, może pojawiać się już we wczesnym dzieciństwie, jednak może wystąpić również u osób dorosłych. To przewlekła choroba zapalna skóry, której przyczyny nie zostały do końca poznane. Przyjmuje się, że do najważniejszych przyczyn atopowego zapalenia skóry zaliczać się mogą:
- Czynniki genetyczne – za AZS odpowiedzialne są mutacje w genach odpowiedzialnych za czynniki biorące udział w procesach zapalnych.
- Zwiększona wrażliwość na bodźce.
- Utrata wody związana z suchością skóry.
- Czynniki środowiskowe, w tym:
- zanieczyszczenie środowiska,
- różnego rodzaju alergeny,
- wilgotność powietrza,
- zakażenia.
Do najczęściej spotykanych objawów atopowego zapalenia skóry u pacjentów zalicza się wysypkę, rumień na twarzy oraz suchą skórę. Egzemie towarzyszyć mogą dodatkowe objawy, do których należy uczucie swędzenia skóry, a także skłonność do nawrotowych zakażeń skóry.
Szacuje się, że na schorzenie nazywane atopowym zapaleniem skóry cierpi nawet 20% populacji. Co na atopowe zapalenie skóry można stosować? Nie istnieją tabletki na atopowe zapalenie skóry, które po połknięciu mogą wyeliminować problem AZS. Nadal nie ma na nie skutecznego lekarstwa, ale na szczęście dzięki codziennej pielęgnacji można znacznie złagodzić objawy. Należą do nich przede wszystkim swędzenie, skłonność do przesuszania oraz podrażnień. Dermokosmetyki przeznaczone dla osób dotkniętych tym problemem mogą być stosowane również przez osoby ze skłonnościami do alergii oraz szukające dobrego sposobu na nawilżenie naskórka. Większość z nich zawiera głównie naturalne, niedrażniące składniki, ponieważ jest przeznaczona nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci i niemowląt. W naszej ofercie można znaleźć preparaty leczniczo-pielęgnacyjne przyjmujące między innymi formę balsamów, maści, żeli myjących oraz olejków. Ich regularne stosowanie to klucz do przywrócenia skórze zdrowego wyglądu.
Jak działają środki na atopowe zapalenie skóry?
W aptece znaleźć można niejedną maść na atopowe zapalenie skóry, poza tym popularnością cieszą się również różnego rodzaju kosmetyki dedykowane skórze atopowej. Dostępna na rynku maść na atopowe zapalenie skóry wykazuje najczęściej działanie łagodzące, nawilżające, a także kojące i natłuszczające. Stosowane regularnie maści na atopowe zapalenie skóry bez recepty zmniejszają też dokuczliwy świąd, poza tym zmniejszają obecne na skórze zaczerwienienia. Lekarz pacjentom z atopowym zapaleniem skóry przepisać może również maść sterydową. Na atopowe zapalenie skóry maść sterydowa może okazać się dobrym rozwiązaniem, ponieważ jej stosowanie pozwala łagodzić nasilone objawy pojawiające się w przebiegu schorzenia. Stosowanie maści na egzemę polega na ich aplikacji na zmienione chorobowo miejsca na skórze. Podczas stosowania produktów należy zachować środki ostrożności – przede wszystkim należy omijać okolice oczu.
Atopowe zapalenie skóry – maść, balsam, emulsja i krem naprawczy do cery atopowej
Oprócz maści na atopowe zapalenie skóry pomocne mogą okazać się też inne preparaty, do których zalicza się balsamy, emulsje oraz kremy naprawcze do cery atopowej. Regularne stosowanie kosmetyków na egzemę pozwoli utrzymać skórę w dobrej kondycji, nawilżając ją i ograniczając przy tym uczucie swędzenia i suchości. Działanie kosmetyków dedykowanych skórze atopowej wiąże się z zapewnieniem skórze regeneracji i odżywienia. Decydując się na kosmetyki na atopowe zapalenie skóry, warto szczególną uwagę zwrócić na zawarte w nich składniki, które powinny tworzyć na powierzchni naskórka warstwę zabezpieczającą przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Dostępne w aptekach produkty doskonale sprawdzą się na atopową skórę niemowląt i dzieci, a także mogą być stosowane w przypadku osób dorosłych.
AZS – domowe sposoby
Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest odpowiednia pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry pacjenta. Oprócz maści na atopowe zapalenie skóry lub innych odpowiednio dobranych kosmetyków warto postawić na domowe metody, które mogą okazać się pomocne w redukowaniu objawów schorzenia. Warto postawić chociażby na kąpiele lecznicze z zastosowaniem olejków naturalnych, poza tym bardzo ważna jest odpowiednia higiena osobista. Przy egzemie należy również unikać czynników, które mogłyby dodatkowo nasilić objawy schorzenia, do których zalicza się np. przewlekły stres, czy też gwałtowne zmiany temperatury powietrza. Należy również unikać drapania się, a także regularnie nawilżać skórę i unikać przegrzewania ciała.