Lek Senefol w postaci tabletek jest produktem przeznaczonym do krótkotrwałego stosowania, który może być używany przez pacjentów dorosłych (w tym w podeszłym wieku) oraz przez młodzież i dzieci od 2. roku życia. Na co jest Senefol? Wskazaniem do stosowania leku są zaparcia. Tabletki Senefol mają działanie przeczyszczające, co wiąże się z zawartością w ich składzie związków czynnych powstających z glikozydów antranoidowych, które pochodzą od liści i owoców senesu. Funkcją leku Senefol jest wspomaganie perystaltyki jelit, a także hamowanie wchłaniania wody, co w konsekwencji sprzyja zmiękczaniu mas kałowych oraz przyczynia się do łatwiejszego wypróżniania. Produkt może być stosowany wyłącznie w przypadkach, gdy prawidłowe wypróżnienie nie może być osiągnięte przez modyfikacje wprowadzane w diecie.
W opakowaniu znajduje się 300 mg Senefol. W skład 1 tabletki leku wchodzi 300 mg liści i owocu senesu. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Jeśli lekarz nie wyda innych rekomendacji, należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących dawkowania Senefol. Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Pacjenci dorośli powinni przyjmować 1 tabletkę Senefol w częstotliwości 3 razy dziennie lub 3 tabletki bezpośrednio przed snem. Młodzież w wieku powyżej 12 lat i pacjenci w podeszłym wieku mogą stosować 2 tabletki Senefol przed snem. Dzieciom w wieku 2-12 lat należy lek podawać zależnie od masy ciała (0,5-1,5 tabletki dziennie przed snem). Produkt nie powinien być stosowany długotrwale. Decyzję o jego stosowaniu przekraczającym 1-2 tygodnie zawsze podejmować powinien lekarz, gdyż stosowane długotrwale leki przeczyszczające mogą przyczynić się do zaburzeń pracy jelit oraz wiązać się z efektem uzależnienia. Nie należy nadużywać leku Senefol, gdyż jego przewlekłe stosowanie może skutkować wystąpieniem u pacjenta hipokaliemii, a ten stan może nasilić działanie niektórych leków stosowanych na serce.
Nie w każdym przypadku należy stosować lek Senefol. Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest niedrożność i zwężenie jelit. Lek nie powinien być również stosowany w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego, poza tym nie należy z niego korzystać w przypadku stanów zapalnych jelit czy też bólów brzucha o niewiadomym pochodzeniu. Lek Senefol nie może być stosowany w przypadku odwodnienia, któremu towarzyszy utrata elektrolitów. Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i w czasie karmienia piersią, gdyż nie są dostępne dane dotyczące jego bezpieczeństwa w tej grupie.
Skład
1 tabletka zawiera Liść i owoc senesu (Sennae folium cum fructus) - 300 mg
Działanie
Jest to preparat w postaci tabletek o działaniu przeczyszczającym do stosowania w zaparciach. Związki czynne powstające z glikozydów antranoidowych zawartych w liściach i owocach senesu wpływają na perystaltykę jelita grubego, hamują wchłanianie wody, co powoduje zmiękczenie mas kałowych i ułatwia wypróżnienie.
Przeciwskazanie
Nie należy stosować leku w niedrożności i zwężeniu jelit, atonii, zapaleniu wyrostka robaczkowego, w zapalnych schorzeniach jelit, bólach brzucha niewiadomego pochodzenia, w stanie odwodnienia połączonym z utratą elektrolitów.
Produkt nie jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Decyzję o stosowaniu przez okres dłuższy niż 1-2 tygodnie może podjąć lekarz. Przyjmowanie leków przeczyszczających przez dłuższy czas może zaburzyć funkcjonowanie jelit oraz powodować uzależnienie.
Preparaty zawierające glikozydy hydroksyantracenowe powinny być zalecane tylko wtedy, jeśli prawidłowego wypróżnienia nie można osiągnąć przez zmianę diety.
Nie stosować u pacjentów z zaklinowaniem kału oraz z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak: ból brzucha, nudności i wymioty, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.
Objawy takie mogą wskazywać na możliwość wystąpienia niedrożności jelit.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek istnieje ryzyko zaburzenia równowagi elektrolitowej.
Stosowanie leku u pacjentów z nietrzymaniem kału wymaga częstszego zmieniania pieluchy celem uniknięcia przedłużonego kontaktu kału ze skórą.
Stosowanie
Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 3 razy dziennie lub 3 tabl. przed snem. Osoby w wieku podeszłym i dzieci powyżej 12 lat: 2 tabl. przed snem. Dzieci od 2 do ukończenia 12 r.ż.: w zależności od masy ciała 0,5-1,5 tabl. dziennie przed snem. Preparat popić co najmniej 1/2 szklanki wody. W przypadku braku efektu terapeutycznego następną dawkę można przyjąć po 12 h. Dawkowanie należy rozpocząć od najmniejszej zalecanej dawki, którą należy w razie potrzeby zwiększyć do ustalenia dawki skutecznej.
Uwagi
Przewlekłe nadużywanie leku może prowadzić do hipokaliemii (obniżenia stężenia potasu), wówczas możliwe jest nasilenie działania równocześnie przyjmowanych glikozydów nasercowych, leków przeciwarytmicznych, leków wydłużających odstęp QT oraz leków przywracających rytm zatokowy. Równoczesne przyjmowanie preparatu z lekami wywołującymi hipokaliemię, np. leki moczopędne, steroidy kory nadnerczy, korzeń lukrecji, może pogłębić niedobór elektrolitów.
Brak wystarczających danych na temat stosowania w okresie ciąży, dlatego nie zaleca się stosowania w tym okresie.
Nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią, ze względu na brak wystarczających danych dotyczących przenikania metabolitów do mleka. Niewielkie ilości aktywnych metabolitów (reina) przenikają do mleka karmiących kobiet, jednak me zaobserwowano działania przeczyszczającego u niemowląt