Choroby gruczołu krokowego
Problemy z prostatą są naturalnym elementem procesu starzenia się i dotyczą bardzo wielu mężczyzn po 50. roku życia. Związane są ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą z wiekiem u mężczyzn. Łagodny przerost stercza wymaga stałego monitorowania i podjęcia leczenia w odpowiednim momencie. Zdarza się również, że przerost prostaty związany jest z namnażaniem się komórek rakowych. Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn. Ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego po 80. roku życia to około 60%.
Spośród chorób stercza możemy dodatkowo wymienić zapalenie prostaty, które najczęściej związane jest z infekcjami bakteryjnymi i zazwyczaj wymaga wdrożenia antybiotykoterapii.
Objawy przerostu prostaty
Przerośnięta prostata uciska na przewód moczowy, co często skutkuje problemami z oddawaniem moczu. 80% mężczyzn po 75. roku życia doświadcza łagodnego przerostu prostaty, ale jedynie u 50% z nich występują objawy. Dlatego tak ważne jest, aby każdy mężczyzna po 50. roku życia został zbadany przez urologa.
Najczęstsze objawy przerostu prostaty to:
- potrzeba częstego oddawania moczu,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- słaby i przerywany strumień moczu,
- gwałtowne parcie na mocz,
- zaburzenia funkcji seksualnych.
Zaalarmować powinny bóle w okolicy krocza, pachwin i w podbrzuszu.
U nieleczonych mężczyzn może dojść do groźnego powikłania, jakim jest zatrzymanie moczu, które wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.
Jak zdiagnozować przerost prostaty?
Najprostszym badaniem, dzięki któremu możemy ocenić wielkość prostaty, jest badanie przez odbyt, tzw. badanie per rectum. Dokładniejszym badaniem jest USG prostaty. Lekarz może również zlecić ogólne badanie moczu oraz badanie krwi na obecność swoistego antygenu sterczowego, lepiej znanego jako PSA.
Regularne badanie poziomu PSA we krwi pozwala na wczesne wykrycie nowotworu prostaty i zwiększa szansę na skuteczne leczenie.
Jak przygotować się do badania krwi?
Do badania krwi najlepiej przyjść na czczo, dwa dni przed nie pić alkoholu ani nie palić tytoniu. Wszelki ucisk na prostatę może zwiększyć stężenie PSA we krwi, dlatego na dwa dni przed badaniem warto zrezygnować ze współżycia czy jazdy na rowerze. Jeśli badanie per rectum jest niezbędne, wykonaj je po badaniu PSA lub dwa dni przed. Nieprawidłowy wynik badania PSA może świadczyć między innymi o zwiększonym ryzyku raka prostaty i powinien być skonsultowany z lekarzem. Badanie krwi jest proste i bezbolesne, a może uratować Twoje zdrowie lub życie.
Leczenie przerostu prostaty
Zmiana stylu życia powinna być pierwszym krokiem w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Rzucenie palenia i ograniczenie picia napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata, napoje typu cola) są podstawą, bowiem nikotyna i kofeina podrażniają pęcherz moczowy. Czynnikiem ryzyka zachorowania na raka prostaty jest też otyłość i spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa.
Gdy objawy nie są bardzo nasilone, można sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach – suplementy diety oraz leki bez recepty. Preparaty te bazują na wyciągach roślinnych, np. z liści pokrzywy, owoców palmy sabałowej, wierzbownicy drobnokwiatowej czy pestek dyni.
Dostępne leki i suplementy diety
Pestki dyni zawierają fitosterole, które pomagają łagodzić objawy związane z przerostem prostaty. Regularnie stosowanie preparatów z olejem z pestek dyni poprawia prędkość przepływu moczu oraz polepsza stopień opróżniania pęcherza. Dodatkowo preparaty z wyciągiem z pestek dyni są bogate w selen, który korzystnie wpływa na sprawność seksualną mężczyzn, oraz obfitują w witaminę E, niezbędną m.in. do prawidłowego funkcjonowania plemników.
Palma sabałowa nie zmniejsza wielkości gruczołu krokowego, ale poprzez obniżenie poziomu dihydrotestosteronu (DHT) redukuje dolegliwości związane z przerostem prostaty. Niższy poziom DHT ogranicza także łysienie o podłożu androgenowym. Dodatkowo substancje zawarte w wyciągu z owoców palmy sabałowej wykazują działanie przeciwzapalne i rozkurczowe, co sprzyja łatwiejszemu oddawaniu moczu. Preparaty zawierające wyciąg z owoców palmy sabałowej zaleca się przyjmować co najmniej 6 tygodni, bo dopiero po takim czasie można obserwować pierwsze pozytywne efekty działania preparatu. Maksymalną skuteczność można uzyskać po około 6 miesiącach stosowania leku.
Innymi roślinami wykorzystywanymi w celu łagodzenia objawów łagodnego przerostu prostaty są wierzbownica drobnokwiatowa i pokrzywa zwyczajna. Obie rośliny wykazują działanie moczopędne.