Lek Polprazol Max 20 mg w postaci kapsułek dojelitowych twardych jest produktem z omeprazolem, który może być stosowany przez pacjentów dorosłych. Na co jest Polprazol Max 20 mg? Wskazaniem do stosowania leku jest krótkotrwałe leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Lek może być pomocny w przypadku objawów zgagi i zarzucania kwaśnej treści żołądkowej, czyli kwaśnego odbijania. Z produktu leczniczego można korzystać przy uczuciu palącego bólu w klatce piersiowej, poza tym znajduje zastosowanie w przypadku kwaśnego smaku w ustach związanego z cofaniem się treści z żołądka. Funkcją Polprazol Max 20 mg jest zmniejszanie ilości kwasu solnego w żołądku. Składnik czynny leku Polprazol Max 20 mg jest inhibitorem pompy protonowej.
W opakowaniu znajduje się 14 kapsułek dojelitowych Polprazol Max 20 mg. W skład każdej kapsułki wchodzi 20 mg omeprazolu oraz składniki pomocnicze. Lek należy stosować wyłącznie po wcześniejszym zapoznaniu się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Zalecane dawkowanie Polprazol Max 20 mg to 1 kapsułka przyjmowana 1 raz na dobę przez 14 dni. Jeśli objawy po 14 dniach stosowania leku nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem. Najlepiej kapsułki Polprazol Max 20 mg przyjmować rano w czasie posiłku lub na czczo. Lek Polprazol Max 20 mg powinien być połykany w całości i należy popijać go szklanką wody. Dopuszczalne jest również wsypanie zawartości kapsułki do wody lub kwaśnego soku i wypicie w tej postaci, jednak należy pamiętać, by mieszaninę wymieszać bezpośrednio przed wypiciem.
Lek Polprazol Max 20 mg może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie u każdego muszą one wystąpić. Często lek powoduje ból głowy, poza tym może powodować biegunkę, zaparcie, gazy lub ból żołądka. W związku ze stosowaniem leku mogą też wystąpić u pacjenta nudności lub wymioty, poza tym preparat leczniczy może powodować łagodne polipy żołądka. Niezbyt często lek powoduje obrzmienie stóp i kostek, a poza tym może powodować bezsenność oraz zawroty głowy bądź złe samopoczucie ogólne. Pozostałe skutki uboczne Polprazol Max 20 mg, które mogą wystąpić u pacjenta, a także częstotliwość, z jaką występują, podano w ulotce dołączonej do opakowania leku.
Lek Polprazol Max 20 mg ma przeciwwskazania, więc nie każdy może go stosować. Nie zaleca się stosowania leku w przypadku uczulenia na omeprazol bądź składniki pomocnicze produktu leczniczego. Nie jest też wskazane stosowanie leku Polprazol Max 20 mg w przypadku uczulenia na inne inhibitory pompy protonowej, poza tym lek nie powinien być przyjmowany przez pacjentów stosujących nelfinawir.
Skład
Substancją czynną leku jest omeprazol.
Każda kapsułka zawiera mikrogranulki dojelitowe zawierające po 20 mg omeprazolu.
Pozostałe składniki to: sacharoza, ziarenka (zawierające sacharozę i skrobię kukurydzianą); powidon K30; sodu laurylosiarczan; karboksymetyloskrobia sodowa (typ A); trisodu fosforan dwunastowodny; hypromeloza 6 cP; trietylu cytrynian; kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1); sodu wodorotlenek; tytanu dwutlenek (E171); talk.
Skład wieczka kapsułki: erytrozyna (E127); indygotyna (E132); tytanu dwutlenek (E171); woda oczyszczona; żelatyna.
Skład korpusu kapsułki: żółcień chinolinowa (E104); erytrozyna (E127); tytanu dwutlenek (E171); woda oczyszczona; żelatyna.
Skład tuszu: szelak; glikol propylenowy; poliwinylopirolidon; sodu wodorotlenek; tytanu dwutlenek (E171).
Działanie
Polprazol® Max zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol. Należy on do grupy leków określanych jako „inhibitory pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku.
Polprazol® Max jest stosowany u pacjentów dorosłych w leczeniu krótkotrwałym objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (np. zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej - kwaśne odbijania). Refluks polega na cofaniu się kwasu z żołądka do przełyku, w którym wskutek tego może dojść do bólu oraz rozwinięcia się stanu zapalnego.
Może to powodować występowanie takich objawów jak, uczucie palącego bólu w klatce piersiowej wstępującego aż do gardła (zgaga) oraz kwaśnego smaku w jamie ustnej (regurgitacja).
Przeciwskazanie
W przypadku przyjęcia większej dawki leku Polprazol Max niż przepisana przez lekarza należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Kiedy nie stosować leku Polprazol® Max
- jeśli pacjent ma uczulenie na omeprazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie Informacje dodatkowe)
- jeśli pacjent ma uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lansoprazol, rabeprazol, esomeprazol)
- jeśli pacjent przyjmuje lek zawierający nelfinawir (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Polprazol® Max należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Przed przyjęciem leku należy poinformować lekarza:
- o planowanym specyficznym badaniu krwi (stężenie chromograniny A).
Nie należy przyjmować leku Polprazol® Max przez okres dłuższy niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem. W przypadku braku poprawy oraz w przypadku nasilenia objawów należy zgłosić się po poradę do lekarza. Polprazol® Max może powodować utajenie objawów innych chorób. Z tego względu, w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych stanów przed rozpoczęciem lub w trakcie przyjmowania leku Polprazol® Max należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
- nieuzasadniona utrata masy ciała oraz utrudnione połykanie
- ból żołądka lub niestrawność pojawienie się wymiotów z treścią pokarmową lub krwią
- oddawanie czarnych stolców (kału podbarwionego krwią)
- ciężka lub uporczywa biegunka, jako że ze stosowaniem omeprazolu związane jest niewielkie zwiększenie częstości występowania biegunki zakaźnej
- uprzednia obecność owrzodzenia żołądka lub przebycie zabiegu chirurgicznego przewodu pokarmowego
- stosowanie ciągłe leczenia objawowego niestrawności lub zgagi przez 4 lub więcej tygodni
- ciągłe utrzymywanie się niestrawności lub zgagi przez 4 lub więcej tygodni
- obecność żółtaczki lub ciężkiej choroby wątroby
- wiek powyżej 55 lat i wystąpienie nowych objawów bądź zmiana istniejących objawów w ostatnim czasie
- jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowała reakcja skórna w wyniku stosowania leku podobnego do leku Polprazol® Max, który zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego.
Stosowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka to: jedna kapsułka (20 mg) raz na dobę przez 14 dni. Jeżeli objawy nie ustąpią po tym czasie należy skontaktować się z lekarzem.
W celu uzyskania poprawy objawów może być konieczne przyjmowanie kapsułek przez 2-3 kolejne dni.
Zaleca się przyjmowanie kapsułek rano.
Kapsułki można przyjmować łącznie z posiłkiem lub na czczo.
Należy połykać kapsułki w całości, popijając połową szklanki wody. Nie wolno żuć ani kruszyć kapsułek. Jest to ważne, ponieważ kapsułki zawierają mikrogranulki, które zapobiegają rozkładowi leku przez kwas zawarty w żołądku. Jest ważne, aby mikrogranulki nie uległy uszkodzeniu. Te mikrogranulki zawierają substancję czynną omeprazol i są zabezpieczone przed rozpadem w żołądku w celu umożliwienia jej wchłaniania z jelita. Mikrogranulki uwalniają substancję czynną w jelicie, gdzie jest ona wchłaniana, a następnie działa.
Jeżeli pacjent ma trudność z połykaniem kapsułek:
Otworzyć kapsułkę i przełknąć zawartość bezpośrednio, popijając szklanką wody lub wsypać zawartość do szklanki wody niegazowanej, dowolnego kwaśnego soku owocowego (np. jabłkowego, pomarańczowego, ananasowego) lub do musu jabłkowego.
Zawsze wymieszać mieszaninę bezpośrednio przed wypiciem (mieszanina nie będzie klarowna). Następnie wypić mieszaninę od razu po sporządzeniu lub przed upływem 30 minut.
Aby mieć pewność, że została wypita cała dawka leku, należy dobrze wypłukać szklankę wodą w ilości pół szklanki i wypić ten płyn. Cząstki stałe zawierają lek - nie należy ich żuć ani kruszyć.