Jakie witaminy dla kobiet w ciąży są szczególnie ważne?
Od pierwszych tygodni ciąży, aż do końca okresu karmienia piersią, kobieca gospodarka hormonalna się zmienia, a tym samym w organizmie często występują niedobory niektórych witamin i minerałów. Dla własnego zdrowia oraz bezpieczeństwa dziecka każda mama powinna zadbać o właściwą suplementację. Jakich składników nie może jej zabraknąć? Można wymienić chociażby żelazo, regulujące pracę układu krwionośnego, kwas foliowy, który wspomaga rozwój układu nerwowego płodu oraz magnez na ogólne przemęczenie organizmu. Co do witamin, do najbardziej potrzebnych należy C, E, D, A, a także cała grupa B. Jeśli wprowadzi się te wysoko przyswajalne elementy do swojej diety, szansa na przetrwanie ciąży oraz następujących po niej miesięcy w dobrym zdrowiu i kondycji zdecydowanie się zwiększa. Wymienione wcześniej substancje polecane przyszłym i młodym matkom, są dostępne w różnych formach, takich jak tabletki, kapsułki, saszetki oraz płyny.
Witaminy w ciąży – możliwe skutki niedoboru poszczególnych witamin
W ciąży wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminy. Dostarczane w odpowiednich ilościach witaminy dla kobiet w ciąży są zatem niezbędne do prawidłowego rozwoju ciąży, poza tym istotne są dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka. Konsekwencje niedoboru witamin w ciąży mogą być bardzo poważne, dlatego witaminy dla ciężarnych powinny być dostarczane zgodnie z zapotrzebowaniem.
- Niedostateczna ilość witaminy C może na przykład zwiększyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Może też prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia kobiet oraz stać się przyczyną rozwoju obrzęków, anemii, osteoporozy oraz osteopenii.
- Niedobór witaminy E może przyczynić się do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, poza tym może stać się przyczyną poronienia. Będąca w niedoborze witamina E może też przyczynić się do małej masy urodzeniowej dziecka.
- Będąca w niedoborze u kobiet w ciąży witamina D może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń kośćca płodu, poza tym może doprowadzić do zaburzeń układu immunologicznego noworodka, czego konsekwencją może być zwiększona podatność na infekcje. Niewłaściwy poziom witaminy D może też doprowadzić do nadciśnienia oraz cukrzycy u ciężarnej.
- Niedobór witaminy A może stać się przyczyną zaburzeń wzrostu płodu, poza tym może przyczynić się do powstawania wad wrodzonych, a nawet stać się przyczyną przedwczesnego urodzenia dziecka.
- Niedobór witamin z grupy B stać się może przyczyną zaburzeń funkcjonowania łożyska, poza tym może doprowadzić do nieprawidłowej pracy wątroby. Niedobór tych witamin dla kobiet w ciąży może stać się przyczyną rozwoju wad cewy nerwowej u dziecka, poza tym może doprowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej u płodu. Jeśli te witaminy dla ciężarnych występują w niedoborze, może też dojść do poronienia.
Gdzie można znaleźć witaminy dla kobiet planujących ciążę oraz będących w ciąży?
Źródłem witamin dla kobiet w ciąży oraz planujących dziecko są odpowiednio dobrane produkty żywnościowe.
- Witaminę A znaleźć można głównie w jajkach, maśle, podrobach, a także w marchwi, pietruszce, szpinaku, brzoskwiniach oraz w morelach.
- Źródłem witaminy B jest mięso i przetwory mięsne, jaja, wątroba, nasiona roślin strączkowych, mleko, twaróg, szpinak, brokuły, ryby, orzeszki ziemne oraz grzyby, awokado, melony, banany, pomarańcze i melony.
- Cennym źródłem witaminy C są owoce cytrusowe, poza tym znaleźć ją można w pietruszce, papryce, brokułach, kalarepie, sałacie, fasoli szparagowej oraz w pomidorach, marchwi i młodej rzodkiewce.
- Witamina D znajduje się zwłaszcza w tłustych rybach, jajach, olejach rybnych oraz tłuszczach do smarowania.
- Źródłem witaminy E są orzechy, ziarna zbóż, oleje roślinne, zielone warzywa liściaste oraz jaja i wątróbka.
Witaminy ciążowe dostępne są również w postaci leków i suplementów diety. Przy stosowaniu witamin należy pamiętać, że suplement diety nie powinien być wykorzystywany jako substytut zróżnicowanej diety. Witaminy dla przyszłych mam oraz witaminy dla kobiet w ciąży nie powinny być też w żadnym wypadku stosowane w dawkach większych niż zalecane. Suplementy w ciąży najlepiej poza tym stosować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy nie kończy się wraz z porodem. Witaminy dla kobiet karmiących odgrywają również bardzo istotną rolę, ponieważ w czasie laktacji organizm kobiety potrzebuje więcej energii do produkcji mleka. W przypadku niedostatecznej ilości dostarczanych witamin wraz z pożywieniem lub w okresie jesienno-zimowym, kiedy dostęp do świeżych owoców i warzyw jest mocno ograniczony, warto postawić na witaminy w postaci suplementów. W okresie laktacji wzrasta zapotrzebowanie szczególnie na witaminę A, E oraz C, a także na witaminy z grupy D.