Witamina D3 jest powszechnie nazywana „witaminą słońca”, ponieważ powstaje w naszej skórze na drodze syntezy pod wpływem działania promieni słonecznych.
W okresie letnim, aby w naszych organizmach powstała witamina D3, musimy przebywać na słońcu około 15 minut dziennie. Jeżeli w tym okresie stosujemy kremy z filtrami UV lub lato jest pochmurne i deszczowe, wytwarzanie witaminy D3 w naszych organizmach spada o 90%.
W okresie jesienno-zimowym wytwarzanie witaminy D3 praktycznie nie zachodzi. Zbyt mała podaż witaminy D3 w naszym klimacie jest więc bardzo powszechna i może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu przez zaburzenia wchłaniania wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz zwiększoną podatnością na infekcje.
Wytwarzanie witaminy D3 w skórze zmniejsza się także wraz z wiekiem, co może prowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu układu kostnego i mięśniowego. Odpowiednio zbilansowana dieta pokrywa tylko około 30% dziennego zapotrzebowania na witaminę D3, dlatego tak bardzo ważna jest dla nas jej suplementacja w odpowiedniej dziennej dawce.