1. Podając na recepcie sposób dawkowania można przypisać ilość leku do 120 dni stosowania. Dotychczas maksymalnie na 90 dni.
2. Na jednej wizycie możemy otrzymać do 12 recept na następujące po sobie okresy stosowania, które łącznie nie przekroczą 360 dni stosowania. Dotychczas do 90 dni.
3. Na leki antykoncepcyjne można wystawić do 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania w ilości nieprzekraczającej łącznie 6-miesięcznego zapotrzebowania.
4. Ważność recepty na leki narkotyczne została przedłużona z 14 do 30 dni.
5. Recepty na leki narkotyczne i psychotropowe mogą być przypisane łącznie na 90 dni stosowania.
Powyższe zmiany mogą przyczynić się do zmniejszenia kolejek u specjalistów, do których pacjenci przychodzą często tylko po recepty na kontynuację leczenia. Zmiany niosą ze sobą także zagrożenia dla niefrasobliwych pacjentów, gdyż mogą zgubić zestaw recept na roczną kuracje, a lekarz może obawiać się wypisania ich ponownie, by nie zostały zrealizowane w podwójnej ilości. Pamiętajmy także, że recepta jest dokumentem. Pilnujmy jej jak oka w głowie i dbajmy o jej jak najlepszy wygląd. Nie wolno na niej niczego pisać, skreślać czy dopisywać. Każda zmiana na recepcie musi być sygnowana pieczątką i podpisem lekarza. Jeżeli chcemy zrezygnować z jakiegoś leku przypisanego na recepcie, to zwyczajnie powiedzmy o tym farmaceucie. Przypominamy także, że recepta jest ważna nadal 30 dni od daty wystawienia, bądź od „daty realizacja od dnia“, którą znajdziemy w lewym dolnym rogu recepty. Recepty na antybiotyki ważne są 7 dni. Wszelkie wątpliwości w sprawie realizacji recept lekarskich wytłumaczą farmaceuci w aptekach.