Żywność ekologiczna to taka, która wytwarzana jest z surowców pochodzących z upraw i hodowli ekologicznych. Główną zasadą funkcjonowania gospodarstw ekologicznych jest gospodarowanie w zgodzie z naturą i zasadami ochrony środowiska.
Rolnictwo ekologiczne stosuje naturalne środki produkcji zamiast środków syntetycznych. Rolnictwo uwzględnia dobrostan zwierząt, zabronione jest używanie organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) oraz hormonów wzrostu.
Badania wykazały, że żywność ekologiczna zawiera więcej ważnych dla zdrowia składników niż żywność konwencjonalna. Jednocześnie mniejsze jest jej zanieczyszczenie. Wielu konsumentów zauważa też istotne różnice w smaku. Dzieje się tak dlatego, że żywność ekologiczna pozbawiona jest konserwantów, sztucznych aromatów, barwników i słodzików.
Świadomość konsumentów rośnie i większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, co nam szkodzi. Wybieramy produkty naturalne, bo choć droższe, mają większą wartość odżywczą i zdrowotną.
Od kilku lat rośnie popyt na tego typu produkty. Kąciki ze zdrową żywnością pojawiają się w marketach, sklepach i coraz częściej w aptekach. Niektóre produkty naturalne wykazują działanie lecznicze. Ważne w naszej diecie omega-3 znajdują się w olejach, naturalne witaminy i przeciwutleniacze w sokach wyciskanych z egzotycznych i rodzimych owoców i warzyw. Zioła poprawiają trawienie i wzmacniają smak naszych potraw. Dlatego poszukujemy tego typu produktów w aptekach i zielarniach. Pacjenci często rezygnują z suplementów diety na rzecz produktów naturalnych. Dobrze, bo nie można zastąpić dobrej diety pigułkami. Polacy zajmują czołowe miejsce w Europie jako społeczeństwo spożywające największą ilość suplementów bez recepty. To źle świadczy o naszej wiedzy o zdrowiu. W krajach Europy Zachodniej społeczeństwo od dawna uważa dobrą dietę za panaceum na wszystkie dolegliwości. W Polsce też zaczyna się podnosić świadomość społeczeństwa. Coraz rzadziej sięgamy po pigułki, a coraz częściej po produkt naturalny – dobry olej, sok czy zioła.
Soki z aptecznej półki to doskonałe uzupełnienie codziennej diety. Produkowane są one przez bezpośrednie wyciskanie owoców, a nie odtwarzane z koncentratów. Nie są one również dosładzane, zawierają tylko naturalnie występujące w nich cukry. Mogą być spożywane przez dorosłych i dzieci. Rozcieńczone wodą świetnie ugaszą pragnienie w upalne dni, dostarczając przy okazji witamin i mikroelementów. Spotkamy soki z owoców rodzimych jak porzeczka, aronia czy malina oraz bardziej egzotycznych jak noni, goji czy mango. Jedne i drugie zawierają składniki dobroczynne dla naszego zdrowia i urody.
Wadą jest cena wyższa niż zwykłych soków. Mamy jednak pewność, że kupujemy 100% soku bez dodatku wody, cukru, konserwantów czy sztucznych barwników.
SOK Z OWOCÓW NONI
Naturalnym środowiskiem noni, inaczej zwanej morwą indyjską, są tropikalne tereny wysp Pacyfiku. Rdzenni mieszkańcy tych rejonów od wieków wykorzystywali owoce tej rośliny w codziennej diecie. Owoce noni zawierają szereg związków fitochemicznych, takich jak polisacharydy, skopoleptyna czy irydoidy. Sok zawiera witaminę C, niacynę, żelazo i potas. Wykazano, że mają one działanie immunomodulujące, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Sok nadaje się więc idealnie dla rekonwalescentów, dla wszystkich osłabionych przesileniem wiosennym czy jesiennym. Chorzy na nowotwory powinni skonsultować przyjmowanie soku z lekarzem onkologiem. Ciekawostką jest, że lecznicze działanie mają również korzenie, nasiona i liście noni. Korzenie w medycynie chińskiej to panaceum na impotencję oraz bóle menstruacyjne. Liście są stosowane w medycynie ludowej wysp Polinezji Francuskiej w niedoborach potasu i sodu, czyli skurczach i drżeniach mięśni. Nasiona zawierają dużo kwasu linolenowego i tokoferolu. Olej z nasion noni stosowany zewnętrznie zapobiega wysuszaniu skóry oraz łagodzi podrażnienia.
CHIA dobra na wszystko
Szałwia hiszpańska to roślina produkująca nasiona chia słynące ze swych wyjątkowych właściwości odżywczych i zdrowotnych. Nasiona te zawierają większą ilość omega-3 niż hodowlany łosoś atlantycki!
Roślina pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Jej owoce wytwarzają dużo nasion zwanych chia. Nasiona te były zaraz po fasoli i kukurydzy trzecią najważniejszą dla Azteków uprawą. Nic dziwnego – mają przecież nieocenioną wartość odżywczą. Są bogate w omega- 3, wapń i żelazo. Ponadto zawierają dużo białka, antyoksydantów, potasu, błonnika, magnezu czy fosforu.
Nasiona chia wspomagają pracę mózgu, ułatwiają uczenie się, wspomagają pamięć. Uspokajają układ nerwowy i wspomagają leczenie depresji. Wpływają korzystnie na zdrowie kobiet w ciąży oraz na prawidłowy rozwój płodu.Zawartość omega-3 to także pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Pomagają zapobiegać miażdżycy, zawałom i udarom.
Zawarty w nasionach błonnik wspomaga pracę układu pokarmowego. Ułatwia wypróżnianie i oczyszczanie organizmu. Pozwala zachować zgrabną sylwetkę.
Badania wykazują, że dieta bogata w błonnik pozwala zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, w tym cukrzycy typu II. Dzienna dawka nasion chia to 10-15 gramów, czyli około 3 łyżeczek. Można je dodawać całe lub zmielone do musli, jogurtów, sałatek oraz wypieków. Można je również namoczyć w wodzie i używać jako naturalny zagęszczacz do zup.
W Ameryce Środkowej bardzo popularny jest napój Chia Fresca. Aby go przygotować, należ zmieszać 2 łyżeczki nasion chia z 250-300 ml wody niegazowanej, dodać sok z cytryny lub limonki i posłodzić do smaku.
OLEJ z kiełków pszenicy
To bogate źródło NNKT, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych, fi tosteroli, karotenoidów, lecytyny i składników mineralnych. Jednak to, co wyróżnia ten olej spośród innych, to wysoka zawartość tokoferolu, czyli witaminy E, zwanej też witaminą młodości. Chroni ona komórki przed wolnymi rodnikami, co zapobiega ich starzeniu i chroni przed nowotworami. Olej ten zyskał na popularności w latach 60. ubiegłego wieku. Sportowcy zażywający ten olej mogli pochwalić się większą wytrzymałością i witalnością. Dzieje się tak, ponieważ olej zawiera ważny składnik – oktakosanol, który przy dłuższym stosowaniu zwiększa wytrzymałość i poprawia czas reakcji. Związek ten zwiększa wykorzystanie tlenu, co wpływa na zwiększenie wydolności organizmu.
Olej z kiełków pszenicy jest również prekursorem prostaglandyn, grupy hormonów odgrywających ważną rolę w mechanizmie skurczów mięśni i leczeniu stanów zapalnych.
Olej idealnie nadaje się do sałatek. Ważne jest, aby był przechowywany w buteleczkach z ciemnego szkła, ponieważ łatwo ulega utlenieniu pod wpływem światła słonecznego.
Z powodzeniem wykorzystywany jest również jako dodatek do kosmetyków naturalnych. Idealny jest do skóry suchej i dojrzałej. Łagodzi podrażnienia, działa ujędrniająco i opóźnia procesy starzenia się skóry. Działa nie tylko na powierzchni, ale doskonale penetruje głąb skóry.
Chroni skórę przed utratą wody oraz promieniowaniem UV. Polecany kobietom w ciąży jako preparat zapobiegający rozstępom.
Nadaje się również do pielęgnacji suchych, zniszczonych włosów. Zapobiega ich wypadaniu poprzez zwiększenie mikrokrążenia skóry głowy. Odbudowuje włosy, odtwarza ich naturalną osłonę i wygładza.