Każdy choć raz słyszał o klątwie lub zemście faraona. Jest to jedno z potocznych określeń biegunki podróżnych. Ta przypadłość spotyka osoby podróżujące, najczęściej z krajów wysoko rozwiniętych do krajów o niskim standardzie sanitarno-higienicznym.
Do miejsc o wysokim ryzyku należą kraje Afryki, Azji Południowej oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Niemniej jednak biegunka podróżnych może pojawić się także w przypadku podróży wewnątrz kraju, ponieważ woda i flora bakteryjna mogą różnić się od tej, z którą mamy na co dzień do czynienia
PRZYCZYNY BIEGUNKI PODRÓŻNYCH
Niski standard sanitarno-higieniczny, a więc niedostateczny poziom czystości w toaletach, miejscach przygotowywania, podawania i spożywania żywności, a także niedbałość o higienę osobistą – to wszystko prowadzi do skażenia wody i żywności bakteriami (najczęściej E. coli) i wirusami (np. norowirusami, którymi szczególnie łatwo się zarazić). To właśnie te patogeny odpowiadają za zatrucie organizmu, nieżyt układu pokarmowego i w konsekwencji biegunkę.
OBJAWY BIEGUNKI PODRÓŻNYCH
Biegunka podróżnych objawia się typowymi dla zakażeń układu pokarmowego dolegliwościami. Oprócz biegunki wystąpić mogą: bóle brzucha, nudności i wymioty, gorączka, odwodnienie.
JAK LECZYĆ BIEGUNKĘ PODRÓŻNYCH?
Najistotniejszym elementem leczenia jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, by uniknąć częstego przy biegunce odwodnienia, na które jesteśmy szczególnie narażeni w krajach tropikalnych oraz zawsze gdy wzrasta temperatura otoczenia. Należy pamiętać o wyborze sprawdzonego źródła wody. Podczas każdego wyjazdu konieczne jest też zachowanie odpowiedniej higieny rąk oraz spożywanych pokarmów. Biegunka zwykle atakuje znienacka i nie daje czasu na szukanie apteki nie tylko zagranicą, ale także podczas wakacji w Polsce. Z tego powodu podczas każdego wyjazdu najlepiej jest mieć odpowiedni lek przy sobie. Najbardziej wszechstronne są leki zawierające loperamid, np. Stoperan, które szybko działają zarówno przy pierwszych, jak i nasilających się objawach, a efekt terapeutyczny odczuwalny jest nawet po pierwszej dawce.