Tempo życia, lęk przed utratą pracy sprawiają, że rzadko korzystamy z pomocy lekarza. Idziemy do gabinetu, kiedy kupione w aptece leki nie zadziałają. Chcemy wyzdrowieć dosłownie natychmiast i natychmiast pozbyć się objawów. Sięgamy często po kilka leków naraz i nie zdajemy sobie sprawy, że połykamy te same substancje lecznicze pod inną nazwą handlową.
Podstawowymi składnikami leków przeciwgrypowych są paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna. Producenci dodają do nich rozmaite substancje łagodzące kaszel i katar. Najczęściej spotykanym przedawkowaniem na świecie jest przedawkowanie paracetamolu. To popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Sam w sobie jest lekiem bezpiecznym – nie uszkadza żołądka, nie wpływa na krzepliwość krwi – pod warunkiem, że stosowany jest w dawkach zalecanych. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu dla osób dorosłych to 4 g, a podczas terapii przewlekłej 2,5 g. W przypadku dzieci dawka jednorazowa to 10 mg/kg masy ciała. Przekroczenie tych dawek może być groźne dla życia i zdrowia. A oto nietrudno, ponieważ wiele leków przeciw przeziębieniu zawiera w swym składzie paracetamol.
Leki przeciwbólowe są dostępne nie tylko w aptekach, ale również w supermarketach, drogeriach czy na stacjach benzynowych gdzie brakuje sprzedawców z odpowiednią wiedzą, więc jesteśmy zdani tylko na siebie. Dla własnego bezpieczeństwa kupujmy leki tylko w aptece i szczerze rozmawiajmy z farmaceutą. Nie kierujmy się też wskazówkami z telewizyjnych reklam.
Jeżeli od spożycia zbyt wysokiej dawki paracetamolu nie upłynęło więcej czasu niż 1 godzina, należy sprowokować wymioty. W przypadku przyjęcia doustnie paracetamolu w dawce większej niż 5 g u osób dorosłych lub większej niż 150 mg/kg masy ciała u dzieci należy bezwzględnie i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Także w każdym innym przypadku podejrzenia przedawkowania paracetamolu należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Zatrucie paracetamolem wymaga jak najszybszej hospitalizacji i zastosowania specjalnej odtrutki. Podobnie jak z paracetamolem sprawa ma się z ibuprofenem, czyli kolejną popularną substancją przeciwbólową i przeciwzapalną dostępną nie tylko w aptekach. Przedawkowanie ibuprofenu i innych leków przeciwzapalnych może być również bardzo groźne. Objawy, które mogą się wtedy pojawić, to: nudności, wymioty, krewwstolcu, krwioplucie, płytki oddech, senność.
Należy pamiętać, że podczas zażywania jakichkolwiek leków przeciwbólowych czy przeciwgrypowych należy zrezygnować z picia alkoholu. Nawet małe ilości mogą spowodować nasilenie się objawów ubocznych i spowodować zatrucie.
Pseudoefedryna działa bezpośrednio na receptory znajdujące się w błonie śluzowej dróg oddechowych. Stosuje się ją przy zapaleniu dróg oddechowych, zatok, oskrzeli, nieżycie nosa. Występuje samodzielnie albo jako dodatek do leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy antyalergicznych. Pseudoefedryna jako pochodna efedryny ma zbliżone, ale o wiele słabsze od niej działanie. Pomimo to może podnieść ciśnienie tętnicze, przyspieszyć czynność serca, prowokować zaburzenia rytmu. Przedawkowana daje objawy charakterystyczne dla choroby Parkinsona. Działa na ośrodkowy układ nerwowy, powodując bóle głowy, nudności, pobudzenie, zaburzenia snu, drżenie mięśni, świąd, wysypkę i suchość skóry.
Lek rozszerza źrenice, pojawia się nadwrażliwość na światło, czasem opóźnienie reakcji i zaburzenia koncentracji. Nadużywanie prowokuje blednięcie i sinienie palców rąk i stóp pod wpływem zimna bądź stresu. Pseudoefedryna łagodzi objawy infekcji wirusowych, ale nie leczy ich przyczyny ani nie przyspiesza powrotu do zdrowia.
Leki zawierające pseudofederynę należy stosować nie dłużej niż 3-5 dni. Przyjmowane z:
– niektórymi antydepresantami mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego – lekami przeciw nadciśnieniu – osłabiać ich działanie, – lekami zobojętniającymi sok żołądkowy – zwiększać wchłanianie pseudoefedryny.
Osoby przyjmujące kwas acetylosalicylowy w tzw. dawkach kardiologicznych muszą wiedzieć, że pseudoefedryna znosi jego przeciwzakrzepowe działanie. Substancja nie może być podawana dzieciom poniżej 2. roku życia,a w tabletkach o przedłużonym uwalnianiu także dzieciom poniżej 12. roku życia. Kofeina znacznie nasila działanie pseudoefedryny. Z alkoholem substancja tworzy metabolit silnie toksyczny dla wątroby.
Bez zgody lekarza leku nie wolno brać przy:
– nadciśnieniu, – chorobie niedokrwiennej serca, – cukrzycy, – nadczynności tarczycy, – rozroście gruczołu krokowego, –w okresie ciąży i karmienia.
Dodajmy, że pseudoefedryna może uzależniać. Od 1 lipca 2015 w myśl prawa farmaceutycznego farmaceuta może wydać tylko 1 opakowanie leku zawierającego tę substancję czynną. Mogą ją kupić tylko osoby, które ukończyły 18. rok życia.