Zdarza się, szczególnie po czterdziestce, że bierzemy do rąk książkę czy gazetę i nie widzimy jak dawniej. Tekst zamazuje się, litery rozjeżdżają i czytanie staje się niemożliwe. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup okularów.
Dostępne są one wszędzie – handluje nimi wiele sklepów, marketów, można je kupić nawet na bazarze. Nie trzeba czekać w kolejkach, wybór jest ogromny i przyciąga cena. Kosztują kilkanaście złotych, podczas gdy u optyka trzeba zapłacić kilka razy tyle. Jednak źle dobrane okulary mogą powodować stopniowe pogarszanie się wzroku, bóle głowy, bóle gałek ocznych, zawroty głowy, zeza ukrytego, zaburzenia widzenia czy mdłości.
Aby dobrze dobrać okulary, niezbędna jest konsultacja z okulistą lub przynajmniej optometrystą. Ten drugi wystarczy, jeśli nie mamy dodatkowych schorzeń oczu, które lekarz bierze pod uwagę przy doborze szkieł. Bez wizyty u specjalisty nie wiemy, co dolega naszym oczom, czy zaburzenia widzenia to naturalny objaw starzenia się, czy może cierpimy na poważną chorobę, która bez odpowiedniego leczenia będzie się pogłębiać.
Pamiętajmy, że wizyta u specjalisty nie rozwiązuje sprawy. Wielu z nas uważa, że skoro specjalista zapisał szkła +1, to możemy takie zakupić na ryneczku. Nic bardziej mylnego! Optyk, zanim zabierze się do wykonania odpowiednich szkieł, wykonuje szereg szczegółowych pomiarów. Jednym z najważniejszych parametrów jest rozstaw źrenic – środek optyczny soczewki zawsze musi znajdować się naprzeciw źrenicy.
Ważny jest także kształt głowy i kąt nachylenia szkieł. Możliwe jest też, że każde oko może mieć inną wadę, a szkła okularów kupionych w markecie są zawsze takie same. Numery zwykle są okrągłe (+0,5, +1 itd.), co jest problemem przy wadach pośrednich. Osoby takie kupują najczęściej okulary za silne lub za słabe.
Należy pamiętać, że okulary dopuszczone do sprzedaży poza salonami optycznymi są rozwiązaniem tymczasowym. Można ich używać wyłącznie przez krótki czas, np. w czasie oczekiwania na odpowiednie zapisane przez okulistę lub w podróży, jeśli zapomnimy zabrać ze sobą właściwych.