Już ponad 3 miliony Polaków ma cukrzycę, z czego prawie 1 milion jeszcze o tym nie wie. Te zatrważające dane statystyczne potwierdzają, iż na cukrzycę w ciągu dziesięcioleci zapada coraz to więcej naszych rodaków. I to wszystko mimo stosunkowo łatwej diagnostyki i zachęcania do zdrowego stylu życia obejmującego zbilansowaną dietę i odpowiedni wysiłek fizyczny.
Ponad 90% chorych cierpi na cukrzycę typu II, której często towarzyszy nadwaga lub otyłość, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe. Wszystko to zbiera się na wieloobjawowy zespół metaboliczny, który tak ciężko się leczy bez współpracy chorego i przestrzegania przez niego zasad zdrowego odżywania. W cukrzycy najpoważniejsze są powikłania chorobowe związane z pracą naczyń, mięśnia sercowego, nerek, oczu i zaburzeń neurologicznych. Przed cukrzycą nie sposób uciec, bagatelizując chorobę, trzeba jej się przeciwstawić, zmieniając styl życia.
Wiele osób wspomagająco stosuje suplementy diety i zioła zmniejszające wchłanianie cukru, zwiększające sekrecję insuliny, a także ułatwiające kontrolę glikemii na innym poziomie. Znany lek dla cukrzyków – metformina – pochodzi właśnie z rośliny (rutwicy kolczastej), dlatego leczenie farmakologiczne warto usprawnić tym, co nam daje natura.
Każdy Polak powinien jeść więcej ryb bogatych w kwasy Omega-3, dzięki temu jest wstanie zmniejszyć konsekwencje powikłań cukrzycowych. Omega-3 ma wpływ na prawidłowy metabolizm tłuszczów, który wspomaga osiągnięcie prawidłowej masy ciała, a także zmniejsza prawdopodobieństwo miażdżycy. Omega-3 znajdziemy także w oleju lnianym, który charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu alfa-liponowego, chroniącego przed powikłaniami cukrzycy związanymi z układem nerwowym. Pamiętajmy jednak, iż oleju lnianego należy sporo przyjmować, a jest to potężne źródło kalorii, co należy uwzględnić w dobowym zapotrzebowaniu kalorycznym. Kwasy alfa-liponowe u cukrzyków warto uzupełniać suplementami diety, ograniczając tym samym prawdopodobieństwo przybrania kolejnych kilogramów.
Cukrzycy bezwzględnie powinni zadbać o prawidłową zawartość witaminy D. Wieloośrodkowe badania potwierdzają, iż braki tej witaminy wpływają negatywnie na pracę całego organizmu, zwiększają prawdopodobieństwo zapadnięcia na cukrzycę typu I i II. Przeciętna suplementacja cukrzyka wynosi 2000 j. na dobę. Osoby otyłe z deficytami powinny stosować nawet większe dawki, sięgające 10 tys. j. na dobę, ale na tak intensywną suplementację należy się zdecydować po badaniach i konsultacji z lekarzem.
Odpowiednia kontrola glikemii może być ułatwiona dzięki zwiększonemu wykorzystaniu rodzimych warzyw i niektórych przypraw. Najbardziej popularne są czosnek i cebula. Warto korzystać z dobrodziejstwa czosnku, zwanego inaczej antybiotykiem starożytności. Czosnek, prawdopodobnie w związku z obecnością związków siarki, zwiększa wydzielanie insuliny, zmniejsza degradację hormonu, poprawia możliwości magazynowania cukru w formie glikogenu w wątrobie.
Kozieradka zmniejsza szybkość wchłaniania cukrów z przewodu pokarmowego. Związane jest to z wysoką zawartością błonnika pokarmowego i substancji śluzowych. Moduluje także sekrecję enzymów trzustkowych.
Borówka czernica, występująca w Polsce, oprócz działania przeciwbiegunkowego i antyoksydacyjnego wykazuje także działanie hipoglikemizujące związane z blokowaniem alfa-glukozydazy odpowiedzialnej za rozpad cukrów złożonych do prostych.
Żeń-szeń jest uważany za panaceum prawie na wszystkie choroby. Amerykański i japoński ma wpływać na zmniejszenie wchłaniania węglowodanów, unormowanie rytmu wydzielania insuliny, lepszy wychwyt zwrotny glukozy z krwiobiegu i sprawniejsze magazynowanie cukrów w wątrobie pod postacią glikogenu. Należy pamiętać, iż żeń-szeń jako środek zwiększający siły witalne może także podnieść ciśnienie.
Cynamon jest ciekawą przyprawą dość szeroko przebadaną. Zauważono, iż dodawanie proszku z cynamonowca zmniejsza glikemię na czczo poprzez działanie insulinopodobne i potęgujące działanie już wytworzonej insuliny. Nie przez przypadek znajdziemy kilka suplementów diety z cynamonem dostępnych w kapsułkach. – Morwa biała jest rośliną, o której każdy cukrzyk słyszał. Ilość pacjentów, którzy zauważyli poprawę glikemii, nie pozostawia wątpliwości, iż picie wyciągu z liści lub stosowanie suplementacji może pomóc w leczeniu cukrzycy lub w prewencji stanów przedcukrzycowych. Warto zwrócić uwagę, czy suplementy w składzie mają wyciąg z liści morwy, a nie sproszkowane liście.
Nie tylko zioła mogą mieć znaczenie dla leczenia cukrzycy. Utrzymanie prawidłowej zawartości minerałów przyczyni się do odpowiedniego wydzielania insuliny, poprawiając glikemię.
Cynk jest kofaktorem ponad 200 reakcji chemicznych. Bierze także udział w metabolizmie węglowodanów, dlatego odpowiednia jego podaż jest tak ważna. Jego niedobór może podwyższyć w konsekwencji glikemię i utrudnić uzyskanie dobrych wyników. Najlepsze źródła to te pochodzenia zwierzęcego – mięso, ryby i jajka.
Chrom jest minerałem, który suplementują osoby chcące stracić kilka kilogramów, chrom może zmniejszyć nam ochotę na słodkie, zwiększa ilość receptorów insulinowych, zwiększa także działanie insuliny. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z suplementacją tego minerału, bo więcej wcale nie znaczy lepiej.
Magnez podobnie jak cynk jest kofaktorem wielu reakcji chemicznych. Jego braki mogą przyczyniać się do insulinooporności, dlatego warto zadbać o odpowiednią podaż tego minerału.
Witamina młodości, czyli witamina E, może być pomocna w zmiataniu wolnych rodników, których cukrzycy produkują więcej w porównaniu do zdrowych osób. Teoretycznie witamina E powinna wpływać na procesy oksydacji lipidów i zwiększać wrażliwość na insulinę.
Powyższe składniki diety i minerały to tylko kilka z dostępnych na rynku. Żadna suplementacja nie zrobi za nas najważniejszej pracy i nie zastąpi diety. Suplementacja natomiast może nas wspomóc i ułatwić zadbanie o odpowiedni metabolizm cukrów i tłuszczów.