NADMIERNA POTLIWOŚĆ
Lato to czas wysokich temperatur, które sprzyjają intensywnemu poceniu się. Wydalanie wody przez skórę to ważny mechanizm termoregulacji. Dzięki temu nie dochodzi do przegrzania organizmu. Zwykle higiena osobista i stosowanie dezodorantów wystarczą. Jeśli jednak nie pomagają, pamiętajmy, że są na rynku tzw. regulatory pocenia. Są to bardzo silne antyperspiranty do stosowania dwa, trzy razy w tygodniu na noc. Pamiętajmy, aby używać ich na suchą, oczyszczoną skórę. Unikniemy wtedy nieprzyjemnych podrażnień. Nie stosujmy ich również bezpośrednio po depilacji. Jeśli zauważymy u siebie nagłą wzmożoną potliwość, zgłośmy się do lekarza. Ten objaw jest charakterystyczny dla wielu poważnych schorzeń, jak: choroby tarczycy, cukrzyca, zaburzenia hormonalne.
GRZYBICA
Grzybica skóry i paznokci to bardzo częsta przypadłość ludzi w każdym wieku. Zakażeniom sprzyjają: wizyty na basenie, noszenie mało przewiewnego obuwia i skarpet, nieużywanie obuwia ochronnego w hotelach. Szybko zauważona nie jest trudna do wyleczenia. Zaniedbana wymaga stosowania doustnych leków przeciwgrzybiczych, a czasami interwencji chirurgicznej. Zakażona skóra pęka, jest zaczerwieniona, piecze, swędzi, czasami boli i łuszczy się. Najlepiej zastosować wtedy maści, kremy lub spraye. Preparaty te dostępne są bez recepty. Pamiętajmy, aby stosować je regularnie. Ściśle należy przestrzegać również higieny osobistej. Najlepiej nosić skórzane obuwie i bawełniane skarpety. Po zdjęciu butów należy zdezynfekować je od środka odpowiednimi dezodorantami lub zasypkami przeznaczonymi do tego celu. Dużo trudniej leczy się grzybicę paznokci. Objawia się ona zmienionym kolorem płytki. Paznokieć staje się zgrubiały, czasami odstaje od skóry. Nie pomogą tu maść i kremy, ponieważ nie przenikają przez płytkę paznokciową. Należy stosować leki w postaci lakierów. Pamiętajmy, aby regularnie ścierać płytkę jednorazowymi pilnikami. Zabieg należy wykonywać w rękawiczkach, aby uniknąć wtórnych zakażeń. Panie nie powinny malować chorych paznokci, ani wykonywać manicure hybrydowego, żelowego ani akrylowego.
ODCISKI
Zgrubiała skóra na piętach i palcach wygląda nieestetycznie. Często jest przyczyną dyskomfortu, ponieważ boli i uniemożliwia swobodne chodzenie. To nic innego jak znienawidzone przez wielu z nas odciski. Skóra grubieje pod wpływem ucisku przez źle dobrane obuwie. Ich powstawaniu sprzyja także praca stojąca, nadwaga i wady postawy. Zapobiega ich powstawaniu regularne stosowanie kremów zmiękczających. Jeśli już mamy odciski, musimy z nimi walczyć. Dostępne na rynku maści, płyny i plastry na pewno pomogą. Zawierają one silnie złuszczający kwas salicylowy w dużym stężeniu. Zgrubiałe miejsca należy smarować regularnie i codziennie moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem specjalnych soli zmiękczających. Jeśli te zabiegi nie pomagają, musimy skorzystać z pomocy doświadczonego podologa, który usunie nagnioty. W skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Często odciskami nazywamy powstające na skórze stóp pęcherze. To nie to samo! Nie wolno stosować wtedy preparatów na odciski, ale hydrożelowe plastry zabezpieczające. Na preparaty likwidujące odciski uważać muszą także cukrzycy. Upośledzone krążenie w przebiegu tej choroby może skutkować pojawieniem się stopy cukrzycowej, czyli trudno gojących się ran i owrzodzeń.