Stopa człowieka to niezwykle skomplikowany zespół 26 kości, 20 mięśni, 112 wiązadeł i stawów, które pozwalają tym często zaniedbywanym częściom ciała nosić nas, ludzi. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile kilometrów muszą pokonać, żeby umożliwić nam spełnienie życiowych zadań i osiągnięcie tego, co dla nas ważne: czas dla rodziny, sukces osobisty, ciekawe przeżycia i życie pełne treści. I tak jak każde urządzenie po prostu z wiekiem się zużywają.
Przeciętnie stawiamy 15 tysięcy kroków dziennie, a nasze stopy wydzielają 200 ml potu. Przy każdym kroku pięta musi wytrzymać obciążenie wynoszące dwa razy tyle, ile waży całe ciało. Takie zadanie dla stóp to w efekcie nie tylko częste ich zmęczenie, ale także narażenie na choroby. Stopy to nasza podstawa. Zapewniajmy im więc odpowiednie, wygodne obuwie, stosujmy szeroko pojęte zabiegi higieniczne, masujmy, bo to wpływa dobrze na kondycję całego naszego organizmu. Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: zwracajmy uwagę na wygląd skóry stóp. Wszelkie pęknięcia między palcami, łuszczenie się, świąd skóry mógł być oznaką różnych chorób, np. grzybicy stóp. Zaniedbanie w tej dziedzinie nie tylko znacznie pogorszy jakość naszego życia, narazi na zarażenie naszych bliskich, ale też uniemożliwi nam np. uprawianie sportu.
Pomóż sam swoim stopom
Sposoby proste, domowe moga być w tym przydatne.
Po pierwsze: namaczanie
Włóż stopy od relaksującej kąpieli z dodatkiem soli odświeźająco-relaksującej do kąpieli stóp z ekstraktem z alg morskich. Jest ona bogata w tlen i sole mineralne, które odświeżą zmęczoną skórę oraz złagodzą podrażnienia. Lekko musująca formuła odpręży stopy i przygotuje do dalszych zabiegów.
Po drugie: peeling i złuszczanie
Jeśli naprawdę lubisz luksus, zastosuj pielęgnujący pumeks w kremie, krem złuszczający. Zawarte w kremie drobinki naturalnego pumeksu efektywnie likwidują szorstką skórę, pozostawiając ją bardziej miękką, delikatną i nawilżoną. Pumeks tradycyjny jest raczej niewskazany, często staje się siedliskiem grzybów i drobnoustrojów.
Po trzecie: obcinanie
Zawsze obcinaj paznokcie na prosto i niezbyt krótko. Zapobiega to ich wrastaniu.
Po czwarte: nawilżanie i odżywianie
Na zakończenie, odprężonym i wygładzonym stopom warto zafundować głębokie odżywianie. Odświeżony naskórek będzie szybciej chłonąć składniki kremów oraz balsamów. Zadbaj o to, by kosmetyk nie tylko nawilżał skórę stóp, ale również ją odżywiał.
doradza dr n. med. Magdalena Ciupińska z Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie