Nasze stopy codziennie narażane są na wiele czynników niekorzystnie wpływających na ich kondycję. Bardzo często przypominamy sobie o ich prawidłowej pielęgnacji dopiero, gdy doskwiera nam ból.
Skóra stóp wymaga specjalistycznej opieki i stosowania skutecznych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji stóp. O tym, z jakimi problemami skóry stóp spotykamy się najczęściej w gabinetach podologicznych oraz jak temu zaradzić, pytamy specjalistę ds. pielęgnacji stóp
– Paulinę Szymańską.
„Bardzo rozpowszechnioną przypadłością skóry stóp jest ich nadpotliwość. Problem dodatkowo komplikuje się w przypadku, kiedy nadmiernemu poceniu towarzyszy nieprzyjemny zapach. Aby zredukować problem przykrego zapachu oraz nadpotliwości, powinno stosować się preparaty z zawartością między innymi jonów srebra, ekstraktów z kory dębu oraz szałwii”.
Takie składniki można znaleźć w kremie w piance do stóp ze skłonnością do pocenia firmy Allpresan® Fuss Special 5.
Warto zwrócić uwagę również na preparaty odświeżające do stóp na przykład w formie sprayu, które nadają pocącym się stopom uczucie świeżości i co ważne – redukują przykry zapach i chronią przed rozwojem grzybic stóp i paznokci.
Pamiętajmy! „Nadpotliwa, rozmiękczona skóra stóp jest podatna na działanie mikroorganizmów, w tym grzybów. Niestety korzystanie z basenów, niska kwasowość skóry, niedokładne osuszanie przestrzeni międzypalcowych i nieodpowiednie obuwie zwiększają ryzyko infekcji”– tłumaczy specjalista ds. podologii Paulina Szymańska.
Dla osób ze skłonnością do rozwoju infekcji grzybiczej wskazane jest stosowanie preparatów z działającym grzybobójczo klotrimazolem, np. z serii Allpresan® Fuss Spezial 7. W celu zabezpieczenia płytki paznokciowej przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych mogących powodować infekcje zaleca się stosowanie olejku lub tynktury do paznokci Allpresan® Fuss Spezial 7. Produkty te wzmacniają paznokcie i chronią przed grzybicą, a co ważne – mogą być stosowane także przez diabetyków.
Jednym z największych wyzwań w gabinecie podologicznym jest stopa osoby chorej na cukrzycę. Taka stopa powinna być otoczona szczególną troską, ponieważ narażona jest na powikłania wynikające z choroby zasadniczej, jaką jest cukrzyca.
Zbyt duża ilość cukru we krwi upośledza procesy obronne skóry. Nadmierna suchość, zaburzenia potliwości (związane m.in. z obecnością neuropatii cukrzycowej) czy świąd skóry – mogą być przyczyną powstawania uszkodzeń skóry prowadzących nawet do rozwinięcia się trudno gojących ran, czyli tzw. zespołu stopy cukrzycowej.
Za ponad 50% wszystkich amputacji u pacjentów z cukrzycą odpowiedzialność ponoszą zbagatelizowane rany na stopach.
Profesjonalny zabieg podologiczny i systematyczna pielęgnacja ma za zadanie zapobiegać skaleczeniom, urazom oraz tym bardziej ranom. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja stóp w domu, przede wszystkim opierająca się na stosowaniu skutecznych preparatów. Jak podaje dr Piotr Liszkowski – diabetolog pracujący w Poradni Stopy Cukrzycowej w Szpitalu im. Fr. Raszei w Poznaniu: „Chorzy na cukrzycę, którzy mają tendencję do przesuszania skóry na stopach oraz powstawania hiperkeratotycznych modzelowatych tkanek, szczególnie na powierzchniach podeszwowych stóp, powinni stosować w zakresie pielęgnacji stóp preparaty, które zawierają mocznik. W większości sytuacji wystarczającymi są produkty zawierające do 10% mocznika, które występują na rynku zarówno w formie kremów, jak i pianek”.
Szczególnie polecanymi produktami do pielęgnacji stóp cukrzycowych są kremy w formie pianki Allpresan® z serii Diabetic, które posiadają w swoim składzie między innymi mocznik, mikrosrebro i opatentowany kompleks pielęgnujący, który zapobiega tworzeniu się modzeli i nagniotków oraz zmniejsza szorstkość skóry. Dzięki lekkiej konsystencji pianki Allpresan® szybko się wchłaniają i pozwalają na założenie skarpet lub rajstop praktycznie od razu po aplikacji. PREPARATY TE MOŻNA RÓWNIEŻ STOSOWAĆ W PRZYPADKU PIELĘGNACJI PRZESTRZENI MIĘDZYPALCOWYCH.
Chory z cukrzycą powinien szczególnie dbać o stopy, bo tylko staranna pielęgnacja stóp, kontrolowanie poziomu cukru we krwi oraz odpowiednio stosowana dieta mogą uchronić przed poważnym problemem, jakim jest zespół stopy cukrzycowej.