Na wakacje czekamy cały rok i kiedy nadchodzą chcemy w pełni korzystać z ich uroku. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy zdrowie nam nie dopisuje i łapiemy choroby. Wtedy zamiast leżeć na plaży lub zwiedzać nowe miejsca, leżymy w łóżku i tracimy urlop. Oto lista kilku zagrożeń, które czyhają na wczasowiczów oraz sposoby, jak się przed nimi uchronić.
Zatrucia pokarmowe
Zatrucia pokarmowego można się nabawić zarówno w dalekim kraju, jak i we własnym domu. Wyloty do egzotycznych zakątków świata wiążą się ze zmianą diety i jedzeniem potraw, które na co dzień są nam obce - stąd nietrudno o zatrucie pokarmowe. Okazuje się jednak, że tego typu dolegliwości można nabyć chociażby jedząc lody i ciastka, których krem nie był dobrze schłodzony lub pijąc niepasteryzowane mleko. Trzeba pamiętać, że w upale mięso i jajka szybciej się psują - niewłaściwie przechowywane mięsa np. mogą stać się źródłem choroby z powodu obecności salmonelli lub ze względu na bakterie E. coli. Trzeba także uważać na mrożone warzywa i ryby, ponieważ kilkakrotne ich rozmrażanie może spowodować zepsucie i zatrucie przewodu pokarmowego. Jak uniknąć takich sytuacji? Przede wszystkim przed zjedzeniem owoców i warzyw należy je bardzo dokładnie umyć pod bieżącą wodą lub nawet w wodzie z octem, który usunie z nich pasożyty. Nieprzestrzeganie tych kilku prostych zasad to prosta droga do bólu brzucha, nudności, biegunki lub wymiotów.
Poparzenia słoneczne i udary
Poparzenia słoneczne są niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ powodują uszkodzenie zewnętrznego naskórka. Poparzona skóra czerwieni się, mogą też pojawić się na niej pęcherze, które sprawiają dyskomfort i ból. Aby temu zapobiec należy przed każdą ekspozycją na słońce nałożyć na odkrytą skórę krem z filtrem UV. Szczególną ochroną warto obdarzyć twarz, ponieważ promienie słoneczne przyspieszają jej starzenie. Zbyt długie przebywanie na ostrym słońcu może z kolei stać się przyczyną udaru słonecznego, który zazwyczaj objawia się nudnościami, wymiotami, dreszczami, bełkotaniem, osłabieniem, zaczerwienieniem skóry, mroczkami przed oczami czy zaburzeniami oddychania. Działania, jakie należy podjąć w stwierdzeniu doznania udaru słonecznego u drugiej osoby to zastosowanie zimnych okładów na głowę, kark, brzuch i łydki oraz obfite nawadnianie. Taka sytuacja jednak wymaga pilnego kontaktu z lekarzem.
Grzybica skóry
Grzybicę skóry można nabyć na basenie czy w saunie - miejscach, które latem odwiedzamy wyjątkowo chętnie. Osoby o obniżonej odporności są szczególne narażone na tę chorobę. Jej objawy to m.in. swędzenie, które wiąże się ze stanem zapalnym zakażonego obszaru skóry. Po rozpoznaniu takich zmian warto skontaktować się z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiednie leczenie, które w większości przypadków polega na miejscowym stosowaniu środków przeciwgrzybiczych, czyli najczęściej maści. Stosuje się je 2-3 razy dziennie przez okres 10-14 dni. Jeżeli maści okażą się nieskuteczne, konieczne jest zastosowanie leków doustnych.
Infekcje intymne
Najczęstszą przyczyną powstawania tego typu infekcji jest niewłaściwa higiena miejsc intymnych, kontakt seksualny lub piasek, który może dostać się w okolice intymne. Aby temu zapobiec warto korzystać z leżaków na plaży zamiast ręcznika bezpośrednio na piasku. Ponadto po kąpieli w morzu lub basenie warto zmienić bikini na suchą odzież, aby nie doszło do rozwoju bakterii w stroju kąpielowym. Aby zapobiec powstawaniu infekcji intymnych, warto także profilaktycznie stosować probiotyki doustne lub preparaty dopochwowe. Jeżeli jednak już dojdzie do wystąpienia infekcji, ulgę przyniesie m.in. maść z kortyzolem, preparaty zawierające żurawinę lub leki doustne. Niemniej jednak w pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem, aby dobrać odpowiednie metody leczenia.
Zranienia i otarcia
Wycieczki rowerowe, chodzenie gołymi stopami po piasku, trawie - to tylko nieliczne okoliczności, w których może dość do różnego rodzaju zranień. Najczęściej nie można się przed tym ustrzec, dlatego warto wiedzieć jakie kroki podjąć, by złagodzić ból i nie dopuścić do powstania zakażenia. Przede wszystkim ranę należy oczyścić wodą, następnie wodą utlenioną i założyć odpowiedni opatrunek. Jednak jeśli rana krwawi należy zatamować krwawienie, zdezynfekować ranę, założyć opatrunek i zawieźć poszkodowanego na pogotowie, gdzie specjaliści zajmą się skaleczeniem.
Wyjeżdżając na wakacje warto być świadomym tego, jakie problemy zdrowotne mogą na nas czyhać. Jeszcze ważniejsze jest to, aby wiedzieć jak sobie poradzić, gdy zagrożenie nadejdzie. Punkty apteczne zazwyczaj są dostępne całodobowo, ale w przypadku poważniejszych problemów niezwłocznie udaj się do lekarza.