Nadszedł czas na pełny relaks, odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków. Wyjeżdżamy na wakacje lub korzystamy z uroków letnich miesięcy w ogrodzie lub na naszych działkach. Jest to czas wypoczynku dla naszej psychiki, ale też czas wytężonej pracy dla naszego organizmu. Upały, słońce, częste zmiany pogody i ciśnienia nie pozwolą mu wypocząć i będą kolejnym egzaminem, który będzie musiał zdać na piątkę. Oto kilka rad, jak uniknąć zagrożeń i jaką pierwszą pomoc zastosować w przypadku najczęstszych wakacyjnych dolegliwości.
Udar słoneczny jest wynikiem przegrzania głównie głowy i karku poprzez długie opalanie lub prace na słońcu. Organizm zatraca umiejętność regulacji temperatury ciała, co objawia się zwiększeniem częstości akcji serca, zawrotami głowy, mdłościami, osłabieniem i mroczkami przed oczami. Poszkodowanego należy przenieść w miejsce odsłonięte od słońca lecz przewiewne, posadzić w pozycji pół-siedzącej i okładać głowę zimnymi ręcznikami. Nie wolno stosować lodu! Poszkodowanego napoić wodą lub sokiem. Jeżeli nie będzie poprawy, wezwać pogotowie.
Poparzenia słoneczne są wynikiem zbyt długiej ekspozycji na słońcu. Nadmierne opalanie powoduje starzenie się naszej cery, powstają dodatkowe zmarszczki, cera staje się naczynkowa, a jeden incydent poparzenia słonecznego w ciągu życia gwałtownie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór skóry zwany czerniakiem. Autor tego artykułu zdaje sobie sprawę, iż nie przekona wszystkich do unikania opalania w godzinach od 11 do 15, ale pragnie zaapelować o stosowanie kremów czy aerozoli z wysokimi faktorami. Do cery jasnej SPF 50+, a do ciemnej SPF 30. Pamiętajmy, że niektóre leki mogą sprzyjać poparzeniom. Herbaty z dziurawca, żele przeciwbólowe z ketoprofenem i stosowana antykoncepcja jest tylko ułamkiem listy. Przeczytajmy dokładnie ulotki swoich leków.
Co zrobić, gdy jednak się poparzyliśmy? Należy wejść pod chłodny, ale nie zimny prysznic na co najmniej 15 min, warto zastosować łagodzący, chłodzący i nawilżający cerę Panthenol w sprayu i preparaty zawierające alantoinę. Pomocne okażą się również kremy z aloesem i preparaty służące do pielęgnacji cery po opalaniu. Nie można zapomnieć o piciu dużej ilości wody i unikaniu słońca, mimo, iż stało nam się to pierwszego dnia urlopu. Jeżeli pojawi się gorączka, ból nie ustępuje, obecne są nudności i pęcherze z wysiękiem surowiczym, to należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.
Omdlenia to bardzo krótkotrwała utrata przytomności mogąca pojawić się w wyniku nagłego spadku ciśnienia. Przyczyną omdleń może być szybka zmiana pozycji ciała, przegrzanie organizmu, zbyt silna dawka przyjętych leków na nadciśnienie, cukrzyca, a także zbyt silne emocje. Co zrobić, gdy jesteśmy świadkami takiego zdarzenia? W większości przypadków należy ułożyć poszkodowanego na plecach z uniesionymi nogami lub w pozycji siedzącej z głową pomiędzy kolanami. Jeżeli w ciągu paru sekund nie dojdzie do odzyskania świadomości lub poszkodowany ma bełkotliwą mowę, drętwienie, mrowienie którejoe części ciała, to wezwać natychmiast pogotowie
Stłuczenia powstają w wyniku upadku lub silnego uderzenia tworząc krwiaki i obrzęki. Takie miejsce od razu warto schłodzić zimnym prysznicem, lodem owiniętym ręcznikiem lub preparatami dostępnymi w sprayach jak Reparil Ice. Spowoduje to obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszy obrzęk. Dalsze postępowanie to preparaty na bazie Altacetu, maści przeciwzapalne (dobrze sprawdzi się Reparil gel), masowanie miejsce urazu i okłady. Nie można narażać na przeciążenia chorego miejsca, gdyż przedłuży to proces gojenia, a czasami może spowodować powikłania. Do lekarza zgłaszamy się, jeżeli obrzęk nie zmniejsza się, a ból narasta. Należy wtedy wykluczyć czy nie doszło do zwichnięcia stawu, albo co gorsza, do uszkodzenia ścięgien. Życząc udanych wakacji wyrażam nadzieję, iż żadna z powyżej opisanych przykrości się Państwu nie przytrafi.