To jedna z najczęstszych dolegliwości laryngologicznych. Przypadłość utrudnia oddychanie, zmniejsza komfort życia i jest przyczyną częstszych zakażeń błony śluzowej nosa.
Przyczyną może być wysuszone powietrze, dym papierosowy, infekcje wirusowe czy inne schorzenia, np. choroby tarczycy czy alergia. Najczęstszą oznaką syndromu suchego nosa jest uporczywe swędzenie, ale możliwy jest także dyskomfort w okolicy nosa i gardła. Jest to konsekwencja podrażnienia śluzówki nosa przez wdychane powietrze. Suchy nos objawia się także kichaniem, obrzękiem śluzówki, a sporadycznie także krwawieniem z nosa.
Zdarza się, że wskutek tej dolegliwości upośledzone zostają zmysły powonienia i smaku. Jeśli dolegliwości te nie są połączone z innymi objawami, mogącymi sugerować infekcję czy inne schorzenie, możliwe, że właśnie doświadczamy suchości śluzówki.
Kluczem do uporania się z problemem suchości23 błony śluzowej nosa jest rozpoznanie przyczyny tej przykrej dolegliwości. Wyeliminowanie lub maksymalne ograniczenie czynników wpływających na wysuszenie nosa jest pierwszym krokiem w stronę lepszego samopoczucia.
Kluczowym etapem walki z dolegliwością jest nawilżenie suchej śluzówki nosa, które zapewni nosowi odpowiedni poziom wilgotności. Samo nawilżenie jednak nie wystarczy. Wysuszona śluzówka nosa jest podrażniona, uszkodzona, wymagająca szybkiej odbudowy. Dlatego istotne jest, by preparat nawilżający miał także właściwości regeneracyjne, dzięki którym przywrócone zostaną funkcje błony śluzowej nosa.