Jak wyglądają płuca palacza?
Wiadomo nie od dziś, że palenie papierosów wpływa negatywnie na zdrowie. Na niekorzystne działanie są również narażeni palacze bierni. Narządem, który ma bezpośredni kontakt ze szkodliwymi składnikami dymu tytoniowego są płuca. Co się dzieje z ich miąższem podczas palenia papierosów?
Jakie zmiany zachodzą w płucach?
Dym papierosowy zawiera tysiące szkodliwych substancji, które uszkadzają drogi oddechowe. Przyczynia się to do powstania miejscowego stanu zapalnego i nasilonego wytwarzania śluzu, który może powodować przewlekły kaszel. Rzęski, których zadaniem jest oczyszczanie dróg oddechowych przestają pracować efektywnie. Z tego powodu u palaczy obserwuje się nawet pięciokrotne zwiększenie grubości warstwy śluzowej. Płuca osoby palącej z biegiem czasu przyjmują coraz ciemniejszą barwę.
Na zdjęciu można zobaczyć, jak wyglądają płuca palacza (po prawej stronie) w porównaniu z płucami osoby niepalącej (po lewej stronie).
Płuca osoby palącej i niepalącej. Źródło: https://medizzy.com/feed/124999
Wpływ palenia papierosów na jakość życia
Palenie tytoniu wpływa negatywnie na cały organizm, co wiąże się z pogorszeniem jakości życia. Z każdym kolejnym papierosem zmniejsza się wydolność płuc. Drogi oddechowe ulegają zwężeniu, przez co przepływ powietrza jest utrudniony, pęcherzyki płucne ulegają niszczeniu, a organizm jest wtedy gorzej zaopatrywany w tlen. Niedotlenienie może powodować problemy z koncentracją lub zawroty głowy, a jakakolwiek aktywność fizyczna staje się coraz trudniejsza. Trzeba również pamiętać o tym, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na wiele różnych chorób, w tym nowotworowych.
Palenie bierne
Płuca biernego palacza również są narażone na działanie szkodliwych składników dymu tytoniowego. Do dróg oddechowych docierają takie same toksyczne związki, jak w przypadku czynnego palenia. Warto wiedzieć, że strumień boczny dymu tytoniowego ma więcej tlenku węgla i nikotyny niż ten, który wdycha palacz czynny.
Co się dzieje z płucami po rzuceniu palenia?
Rzucenie nałogu niesie wiele korzyści zdrowotnych. Niektóre zmiany mogą się cofnąć, a płuca częściowo się zregenerują. Obrzęk zaczyna powoli zanikać, a wydzielanie śluzu i nasilenie kaszlu powoli się zmniejsza. Rzęski zaczynają się odnawiać już po miesiącu od zaprzestania palenia. Tempo regeneracji zależy od ilości wypalonych w przeszłości papierosów.
Żródła:
1. Böhm, R., Sedlák, A., Bulko, M., & Holý, K. (2019). LUNG REGENERATION IN ABSTAINING SMOKERS. Radiation Protection Dosimetry.
2. https://europeanlung.org/en/information-hub/factsheets/smoking-and-the-lungs/
3. http://www.archiwum.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/uzaleznienia/tyton/bierne-palenie/
Polecamy: