„Faceci nie płaczą”, „bądź mężczyzną”, „jeździsz jak baba”… Od najmłodszych lat uczymy się, że mężczyzna powinien być silny fizycznie, zamknięty emocjonalnie i zawsze gotowy w łóżku. Choć w XXI wieku stereotypowy wizerunek „chłopa jak dąb” jest stopniowo obalany, nadal wyrządza wiele szkód. Chcielibyśmy, abyś wiedział, że…
NIE MUSISZ IGNOROWAĆ SWOJEGO STANU ZDROWIA
Powszechnie uważa się, że dbanie o własne zdrowie jest konikiem pań. Niestety znajduje to odzwierciedlenie w wynikach badań. Mężczyźni częściej podejmują ryzykowne zachowania negatywnie wpływające na stan zdrowia, takie jak brawurowa jazda samochodem czy nadmierne spożywanie alkoholu. Rzadziej korzystają też z różnorodnych diet (choć są bardziej aktywni fizycznie od kobiet). Są też ogólnie mniej zainteresowani stanem swojego zdrowia i później reagują na niepokojące objawy1. Czy wiesz, że mężczyźni statystycznie czekają aż 5 lat od momentu niepokojących objawów związanych z zaburzeniami erekcji zanim zaczną szukać specjalistycznej pomocy? Wpływ na to ma wiele czynników, min. trudności w dostaniu się do urologa czy androloga, jak również fakt, że zaburzenia erekcji to dla wielu mężczyzn wstydliwy temat. Opóźnianie momentu zgłoszenia się do odpowiedniego specjalisty tylko pogarsza szanse na odzyskanie pełnej sprawności seksualnej.
Jeśli co roku zawozisz na „przegląd techniczny” nie tylko samochód, ale i samego siebie – zapewniamy, że wszystko z Tobą w porządku. Idziesz do lekarza z bolącym gardłem? To nie „męska grypa”, tylko zwykła troska o własne zdrowie. Regularna profilaktyka (w tym ruch i zdrowa dieta) oraz reagowanie na sygnały, które daje Ci ciało, pomoże Ci zachować dobrą kondycję fizyczną na jak najdłużej.
NIE MUSISZ HAMOWAĆ SWOICH EMOCJI
Do mężczyzn na stałe przylgnęła etykietka niewzruszonych. Stereotypowemu facetowi nie przystoi okazywać uczuć. Zupełnie się z tym nie zgadzamy! Każdy zasługuje na to, by jego potrzeby emocjonalne zostały zaspokojone. W badaniach wykazano ponadto wiele korelacji pomiędzy próbą realizacji tradycyjnego modelu męskości a depresją, lękiem, nasilonym stresem i uzależnieniami2.
Choć kobiety leczą się w poradniach zdrowia psychicznego aż o 50% częściej niż mężczyźni3, coraz więcej z nich sięga po profesjonalną pomoc. Sfera psychiczna oddziałuje na każdy aspekt życia, dlatego ważne jest, by dbać o głowę tak samo, jak o ciało. To właśnie troska o swój dobrostan emocjonalny – a nie jego ignorowanie – świadczą o prawdziwej dojrzałości!
NIE MUSISZ ZAWSZE MIEĆ EREKCJI NA ZAWOŁANIE
Książki, filmy i reklamy przyzwyczajają społeczeństwo do obrazu macho: umięśnionego mężczyzny, który zawsze i wszędzie może uprawiać seks. Prawda jest jednak inna: czy wiesz, że w Polsce z zaburzeniami erekcji zmaga się ok. 1,5-3 mln mężczyzn po 35. roku życia, a jedynie 15% z nich zgłasza się do lekarza4? Więc jeśli masz podobny problem – nie jesteś sam! Zaburzenia erekcji to problem, który nie występuje w konkretnej grupie wiekowej lub grupie ryzyka – jest to problem dotyczący mężczyzn w każdym wieku, cechujący się rozkładem zbliżonym do rozkładu normalnego.
Zaburzenia erekcji nie przekreślają Twojej wartości jako mężczyzny, ale pewnie ucieszy Cię wiadomość, że można je skutecznie leczyć. Sildenafil – substancja zawarta w leku Permen® Med Forte – poprawia zarówno twardość erekcji, jak i zdolność do jej utrzymania5. W dodatku lek Permen® Med Forte dostępny jest bez recepty. Zaburzenia erekcji warto leczyć nie tylko ze względu na poprawę satysfakcji życia seksualnego, ale również z uwagi na fakt, że mogą być one powiązane z chorobami sercowo-naczyniowymi, a rozpoczęcie terapii może pomóc uniknąć następstw groźnych chorób.
Żródła:
- Królikowska S. Rola stereotypów płci w kształtowaniu postaw kobiet i mężczyzn wobec zdrowia. Nowiny Lekarskie 2011; 80(5):387-393.
- Addis ME, Mahalik JR. Men, masculinity, and the contexts of help seeking. American Psychologist 2003; 58(1):5-14. doi:10.1037/0003-066X.58.1.5.
- Zdrowie psychiczne Polaków – statystyki zdrowia psychicznego (stan na 2023). https://www.pokonajlek.pl/zdrowie-psychiczne-polakow/ (dostęp 11.2023).
- Rabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegl Urol 2006; 4(38).
- Cieślikowski W., Rola sildenafilu w leczeniu zaburzeń wzwodu. Przegl Urol 2013; 5(81).
- Lew Starowicz Z., Historia i teraźniejszość – przełom w seksuologii spowodowany wprowadzeniem sildenaflu – pierwszego inhibitora PDE-5. Przegl. Seks. 2015; 1(41):38-40.
Nazwa produktu leczniczego: Permen Med Forte, 50 mg, tabletki powlekane. Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg syldenafilu w postaci syldenafilu cytrynianu. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Permen Med Forte jest wskazany do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do satysfakcjonującej aktywności seksualnej. Do skutecznego działania produktu leczniczego Permen Med Forte niezbędna jest stymulacja seksualna. Podmiot odpowiedzialny: WALMARK, a.s.; Oldřichovice 44, Třinec 739 61, Czechy. Autoryzowany przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: Stada Poland sp. z o.o.; ul. Krakowiaków 44, 02-255 Warszawa. Kategoria dostępności: Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza. Charakterystyka Produktu Leczniczego z dnia: 04.2023.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
STADA/PL/2023/535