Każda osoba, która pozwala sobie na imprezowe szaleństwa lub nawet spokojne popijanie alkoholu, chociaż raz spotkała się z uciążliwymi objawami kaca. Niestety, nie wynaleziono na niego lekarstwa, jednak istnieje wiele sposobów na złagodzenie wszelkich objawów. Warto je poznać, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy będzie się ich potrzebować.
Czym jest kac?
Kac jest całkowicie naturalną reakcją naszego ciała na spożywane wcześniej trunki. Największym wrogiem o poranku jest związek, który nazywa się aldehyd octowy. Nasza wątroba stara się zamienić ten związek w kwas octowy, jednak proces metabolizowania alkoholu jest dużo wolniejszy niż tempo wchłaniania go do krwi. Kiedy występują pierwsze objawy upojenia alkoholowego, oznacza to, że wątroba nie potrafi nadążyć z metabolizowaniem, a nasz organizm z całej siły próbuje zwalczać negatywne skutki wypitego alkoholu. Mówi się, że na rozłożenie 20 ml alkoholu potrzeba około godziny, dlatego po większych imprezach kac może trwać nawet 24 godziny. Objawia się on bólem i zawrotami głowy, nudnościami, zmęczeniem, nadwrażliwością na światło oraz utratą apetytu. Natomiast uczucie odwodnienia o poranku to efekt działania alkoholu na przysadkę mózgową. To właśnie ona wytwarza wazopresynę odpowiedzialną za utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia organizmu.
Jak zapobiegać kacowi?
Przede wszystkim najważniejsze jest dobre nawodnienie organizmu przed planowanym piciem alkoholu, a także w jego trakcie. Najlepszym sposobem jest czekanie około 20 minut między kolejnymi drinkami i spożywanie w tym czasie wody niegazowanej. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo długiego kaca warto zdecydować się na alkohol wysoce oczyszczony z małą ilością metanolu. Dobrą praktyką jest także unikanie produktów spożywczych, które drażnią żołądek tj. chipsów czy orzeszków. Lepiej postawić na posiłek wysokotłuszczowy przed rozpoczęciem picia, gdyż spowolni on proces wchłaniania alkoholu do krwi. Regularnie lub chociaż kilka dni przed planowaną imprezą warto sięgać po preparaty z ostropestem plamistym, który naturalnie wspomaga regenerację wątroby.
Jak zwalczyć kaca?
Niestety nie ma leku na kaca, jednak można przeciwdziałać jego objawom. Dobrym sposobem jest zjedzenie jajek o poranku, gdyż zawierają dużą ilość cysteiny - wytwarza ona glutation, który zaś odpowiedzialny jest za rozkładanie aldehydu octowego. Trzeba pamiętać o piciu dużej ilości wody, warto także zdecydować się na elektrolity, które uzupełnią utracone minerały. Posiadając nieznośnie silne nudności można wspomóc się węglem, który pomaga organizmowi wydalać szkodliwe związki. W aptekach znaleźć można także specjalne preparaty dedykowane przeciwdziałaniu kacu, które zawierają m.in dużą ilość witaminy C, pobudzający wyciąg żeń-szenia i opuncji.
Picie z głową, a także stosowanie się do najważniejszych zasad, może pozwolić na uniknięcie nieprzyjemnych objawów. Warto o poranku zadbać o siebie, pamiętać o dużej ilości wody, rozsądnym odpoczynku i nie wierzyć w stwierdzenie, że kaca najlepiej leczy kolejny alkohol. Organizm musi mieć czas, aby się zregenerować i doprowadzić