Impotencja, czyli zaburzenia erekcji oznaczają, że mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć i utrzymać wzwodu członka, który wystarczyłby do odbycia stosunku płciowego.
Problem taki może wystąpić w każdym wieku. Prawie 50% mężczyzn w wieku 40-70 lat boryka się z tym problemem. Oznacza to dla wielu koniec męskości i rezygnację z życia erotycznego. Wśród mężczyzn spada wówczas poczucie własnej wartości, lękają się ośmieszenia w oczach partnerki i odrzucenia. Nie musi tak być, ponieważ współczesna medycyna i farmakologia potrafi sobie doskonale z tym problemem radzić.
Przyczyny impotencji są różne. Należą do nich:
– andropauza i związany z nią spadek poziomu testosteronu,
– postępująca miażdżyca,
– urazy i choroby kręgosłupa,
– psychika – przyczyna to lęk, zadaniowe nastawienie, zahamowania na tle seksualnym.
U mężczyzn leczonych na choroby przewlekłe może dochodzić do zaburzeń erekcji. Do leków niekorzystnie działających na potencję należą: leki przeciw nadciśnieniu, psychiatryczne, przeciwdepresyjne, leki stosowane w leczeniu raka prostaty. Również steroidy anaboliczne, przyjmowane w celu zwiększenia masy ciała mają niekorzystny wpływ na potencję.
Impotencję może spowodować również palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu czy używanie środków odurzających. Mężczyźni na ogół unikają wstydliwego tematu i rzadko decydują się na wizytę u lekarza. To błąd, ponieważ kłopoty z erekcją to pierwszy objaw wielu poważnych chorób. Szybka diagnoza może uratować zdrowie, a nawet życie pacjenta. Lekarz po zebraniu wywiadu oceni, jaka może być przyczyna problemu, zleci wykonanie odpowiednich badań (badanie poziomu cukru, cholesterolu, testosteronu czy prolaktyny). Diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń wzwodu zajmują się lekarze urolodzy. W niektórych przypadkach konieczne są specjalistyczne badania jak np. USG prostaty. Po ustaleniu przyczyn impotencji można rozpocząć leczenie, którego celem jest eliminacja impotencji i jej przyczyn. Często przyczyną problemu szczególnie u młodych mężczyzn jest szybki, stresujący tryb życia. Niezdrowa dieta i brak ruchu nie wpływają korzystnie na kondycję seksualną. Warto pomyśleć o odpoczynku i preparatach wzmacniających dostępnych bez recepty.
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów z erekcją, należy stosować się do kilku zasad:
1. Prowadź zdrowy tryb życia – nie pal papierosów, nie pij alkoholu.
2. Spędzaj czas aktywnie – nie unikaj ruchu.
3. Odpowiednio się odżywiaj.
4. Kontroluj ciśnienie i masę ciała.
5. Staraj się rozwiązywać problemy pojawiające się w związku.
6. Powiedz lekarzowi, jeśli problemy pojawią się po zażyciu leków – rozważy on zmianę.
7. Odpoczywaj regularnie – jedź na urlop i zapomnij o pracy i problemach.
Naturalne afrodyzjaki
Owoce, warzywa czy przyprawy to znane od wieków panacea na męską słabość. Z owoców najbardziej znany jest granat, z warzyw seler czy fenkuł, czyli koper włoski. Przyprawy królują jako afrodyzjaki.
Zalecane są: cynamon, lubczyk, chili, kolendra, gałka muszkatołowa czy imbir. Znane afrodyzjaki z kuchni to także owoce morza, czyli krewetki, ostrygi czy homary. Łatwiej dostępne są jajka, najlepiej surowe lub lekko ścięte.