Jest odzwierciedleniem zdrowia. Gdy pozostaje gładka, elastyczna i jędrna, może być powodem do dumy. Ogromny wpływ na jej kondycję ma zawartość wody na wszystkich warstwach skóry. Nadmierną jej utratę możemy zaobserwować przede wszystkim na poziomie naskórka, który mieści jej w sobie około 10%.
Skóra zawiera 20% wody zawartej w całym organizmie, z czego 70% to woda pozostająca na poziomie skóry właściwej. Tylko niewielka jej część trafia do wierzchniej warstwy - naskórka. Zdecydowana większość wody dociera do skóry z wnętrza organizmu. Każdego dnia w wyniku parowania tracimy nawet 400 ml wody. Gdy dołączymy do tego niesprzyjające czynniki zewnętrzne (wiatr, mróz, wahania temperatur, klimatyzacja, kontakt z detergentami), możemy mieć problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Na jej stan ma również wpływ nasz wiek, stan zdrowia oraz sposób odżywiania.
Skóra odwodniona
Często zadziwiający wydaje się fakt, iż skóra mieszana, a nawet tłusta może ulegać uczuciu suchości, ściągnięcia. Nierzadko powodem jest zły dobór kosmetyków pielęgnacyjnych. Nadmierna higiena preparatami zawierającymi alkohol lub kwasy złuszczające może doprowadzić do uszkodzenia naturalnego płaszcza lipidowego skóry, a w efekcie do jej odwodnienia. Wtedy na ratunek sięgamy po kremy nawilżające (Bioderma - seria Hydrabio, La Roche-Posay - seria Hydraphase oraz Hydreane). Należy jednak pamiętać o ich regularnym stosowaniu nie tylko wtedy, gdy skóra sama się o nie „dopomina”.
Skóra sucha
Odwodnienie to jedynie stan skóry, w którym może się ona znaleźć w wyniku np. nieodpowiedniej pielęgnacji. W przypadku rodzaju skóry suchej problem jest bardziej złożony. Taka skóra bowiem jest dużo częściej narażona na utratę wody. Towarzyszą jej dodatkowo takie objawy jak łuszczenie, szorstkość oraz spierzchnięcie. Jest to zdecydowany sygnał, iż została uszkodzona powłoka lipidowa skóry, która stanowi jej naturalną barierę ochronną. W takim przypadku należy stosować kremy oraz balsamy o bogatych, odżywczych konsystencjach (La Roche-Posay Nutritic - krem do twarzy oraz seria Lipikar - do pielęgnacji ciała).
Gdy swędzi i piecze…
W przypadku długo utrzymującej się suchości, zmiany na skórze mogą się nasilać. Prowadzi to niekiedy do powstania stanów zapalnych na skórze, którym bardzo często towarzyszy świąd oraz pieczenie. Najlepiej wtedy zastosować do pielęgnacji tzw. emolienty, które często zalecane są w kuracjach u osób z atopowym zapaleniem skóry (Bioderma - seria Atoderm). Mają one właściwości silnie nawilżające i natłuszczające. Niektóre z nich działają również przeciwzapalnie i przeciwświądowo (La Roche-Posay Lipikar AP). Jeśli niepokojące zmiany na skórze utrzymują się przez długi czas, najlepiej zasięgnąć porady dermatologa.
10 cennych rad dla osób ze skórą suchą:
- Stosuj do mycia preparaty o pH 5,5 - neutralnym dla skóry.
- Dobieraj do pielęgnacji kosmetyki bez parabenów i środków zapachowych.
- Nie używaj peelingów gruboziarnistych - podrażniają skórę i mogą powodować pękanie naczynek.
- Unikaj maseczek typu peel-off oraz tych, które mają w składzie glinkę.
- Stosuj raz w tygodniu maski nawilżające i regenerujące (np. Bioderma Hydrabio lub Avene Hydrance)
- Nawilżaj skóre regularnie.
- Nie korzystaj ze zbyt długich i częstych kąpieli w gorącej wodzie - lepszą opcją będzie prysznic o umiarkowanej temperaturze.
- Unikaj opalania na słońcu oraz w solarium.
- Jeśli masz problem z dobraniem odpowiednich kosmetyków dla swojej skóry, poproś o pomoc farmaceutę lub dermokonsultantkę.
- Gdy problem suchości skóry nawraca, wzbogać swoją dietę o suplementy, które pomogą utrzymać jej prawidłowe nawilżenie.