Drogi moczowe zdrowej kobiety są jałowe – każda obecność drobnoustrojów oznacza zakażenie układu moczowego. W większości przypadków odpowiadają za nie bakterie Escherichia coli (pałeczki kałowe), które namnażają się w ciepłym i wilgotnym środowisku pęcherza moczowego, powodując stan zapalny dolnych dróg moczowych.
Objawy zakażenia dolnych dróg moczowych
Zakażenie pęcherza moczowego objawia się bardzo dokuczliwymi dolegliwościami, które mogą spowodować duży dyskomfort. Sygnałami ostrzegawczymi, po których powinnaś jak najszybciej umówić wizytę u lekarza rodzinnego albo ginekologa, są: częstomocz, parcie na pęcherz, oddawanie moczu bez uczucia opróżnienia pęcherza, pieczenie towarzyszące każdej wizycie w toalecie, zmieniony zapach lub krwista barwa moczu oraz bóle podbrzusza.
Sposoby leczenia
Aby prawidłowo zdiagnozować zakażenie dolnych dróg moczowych, lekarz może zalecić wykonanie posiewu. Przepisze także odpowiedni antybiotyk lub chemioterapeutyk, którego dobrym przykładem może być UroFuraginum – lek dostępny bez recepty, które jest wskazany w leczeniu zakażenia dolnych dróg moczowych. Pamiętaj, aby leki polecone przez lekarza lub farmaceutę stosować zgodnie z zaleceniami oraz ulotką leku.
Poza zażywaniem leków, warto również pić duże ilości nisko mineralizowanej wody bez wapnia, unikając jednocześnie kawy i czarnej herbaty. Dzięki przyjmowaniu dużej ilości płynów bakterie szybciej zostaną wypłukane z organizmu z moczem, i stopniowo zmniejszy się uczucie pieczenia. Możesz sięgnąć też po sok z dużą zawartością witaminy C, która zakwasza mocz i hamuje namnażanie się bakterii.
Zapobieganie zakażeniu i jego nawrotom
Szacuje się, że 50-60% kobiet przynajmniej raz w życiu przechodzi epizod zakażenia układu moczowego. Cewka moczowa jest u kobiet krótsza niż u mężczyzn, dlatego zapalenie pęcherza może doprowadzić do zakażenia nerek i moczowodu.
Kluczową kwestią jeśli chodzi o profilaktykę jest nie tylko przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, ale także dbanie o higienę osobistą. Latem i w trakcie miesiączkowania powinnaś podmywać się kilka razy dziennie, a poza tymi okresami – i rano, i wieczorem. Lepiej także unikaj publicznych toalet i zwracaj uwagę na to, aby codziennie zmieniana bielizna wykonana była z naturalnych, przewiewnych materiałów.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć! Powszechna maksyma sprawdza się w doświadczeniach każdego z nas. Właściwa profilaktyka i higiena pozwoli zapobiec zapaleniu dolnych dróg moczowych, a jeśli schorzenie jednak się pojawi – szybka diagnoza i właściwe leczenie uchronią przed poważnymi konsekwencjami.