Zapytani o typ cery mówimy zwykle: normalna, sucha, tłusta albo mieszana. Są jednak tacy, którzy używają tajemniczego skrótu: AZS.
Prawidłowo zbudowana warstwa rogowa odpowiada za ochronę skóry przed utratą wody oraz stanowi barierę dla alergenów, toksyn i drobnoustrojów chorobotwórczych. U osób z AZS (atopowym zapaleniem skóry) bariera naskórkowa funkcjonuje nieprawidłowo. Dodatkowo występuje pobudzenie układu nerwowego przez stres, pocenie, drapanie.
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba objawiająca się suchością, świądem i podrażnieniem skóry. Może mu towarzyszyć astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa i zapalenie spojówek.
Najczęstszymi alergenami w atopowym zapaleniu skóry są roztocza kurzu domowego, alergeny pyłku brzozy, traw, bylicy pospolitej, sierść kota, psa oraz alergeny pokarmowe: jaja kurze, mleko, orzechy, sery, pleśnie. U dzieci dominuje alergia pokarmowa, a u dorosłych powietrznopochodna. Pacjent może reagować na kilka różnych alergenów.
Objawy kliniczne atopowego zapalenia skóry są różnorodne i uzależnione w dużej mierze od wieku pacjenta, stąd dzieli się tę chorobę na atopowe zapalenie skóry wieku niemowlęcego, wczesnodziecięcego, wieku dojrzewania oraz osób dorosłych. U wszystkich pacjentów dominującym objawem jest świąd, może on osiągać bardzo duże nasilenie.
Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących chorób skóry dzieci. U prawie 50% chorych objawy występują już w okresie niemowlęcym, u 90% pojawiają się do piątego roku życia, po okresie dojrzewania choroba utrzymuje się u 20-30% pacjentów, a u 10-25% rozwijają się objawy astmy oskrzelowej.
U niemowląt choroba najczęściej rozpoczyna się ok. 3. miesiąca życia jako skaza, wyprysk i dominują w niej objawy wysiękowe. Dokuczliwy świąd jest często przyczyną rozdrażnienia dzieci, nadmiernej płaczliwości i problemów ze snem.
W wieku dziecięcym rzadziej obserwuje się zmiany wysiękowe, skóra staje się bardzo sucha, a zmiany lokalizują się w zgięciach stawowych w dole podkolanowym, łokciowym, na grzbietowych powierzchniach rąk i stóp.
JAK SOBIE RADZIĆ?
W leczeniu stosuje się emolienty i diety eliminacyjne. Ważne jest unikanie alergenów. Bardzo istotne znaczenie ma właściwa pielęgnacja skóry: stosowanie kąpieli z dodatkiem środków natłuszczających, unikanie gorących kąpieli, aplikowanie kremów, balsamów bezpośrednio po kąpieli na lekko osuszoną skórę.
Skóra atopowa wymaga kosmetyków łagodnych, przeznaczonych do cery wrażliwej i podatnej na alergie, niezawierających w ogóle lub zawierających minimalną ilość konserwantów, środków zapachowych, barwników i emulgatorów. Zadaniem kosmetyków do skóry atopowej jest odbudowa prawidłowej bariery wodno-lipidowej. Mycie i oczyszczanie skóry atopowej powinno jak najmniej naruszać strukturę i funkcję naskórka, a zwłaszcza płaszcza hydro-lipidowego. Zamiast zwykłych mydeł powinno się stosować syndety, żele, emulsje, płyny micelarne, dzięki którym skóra atopowa nie ulega wysuszeniu i podrażnieniu.
Detergenty syntetyczne zawarte w preparatach typu syndet określane są często jako mydła bez mydła. Mają one najczęściej pH 5,5-7,0, są znacznie łagodniejsze oraz mniej drażniące dla skóry. Często środki tego typu zawierają dodatkowo emolienty uzupełniające składniki lipidowe, substancje łagodzące, kwasy tłuszczowe omega-6, wyciąg z owsa o działaniu przeciwzapalnym oraz substancje przeciwświądowe, np. polidokanol. Dzięki tym domieszkom substancje myjące nadają skórze gładkość i utrzymują właściwy poziom nawilżenia.
Olejki pod prysznic i do kąpieli składają się z naturalnych olejów roślinnych, substancji lipidowych służących do regeneracji płaszcza hydro-lipidowego skóry, zawierają nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe, ceramidy oraz bardzo niewielkie ilości delikatnych detergentów syntetycznych. Dzięki takiemu składowi nie pienią się dobrze, ale skutecznie usuwają zabrudzenia, wydzielinę gruczołów łojowych, pot. Bardzo korzystną cechą tego typu środków myjących jest powłoka pozostająca na skórze, mająca właściwości uszczelniające jej powierzchnię, chroniąca przed nadmierną utratą wody, zapewniająca skórze dobre napięcie, elastyczność i gładkość. Preparaty takie dobrze sprawdzają się u osób z suchą, atopową skórą, z wypryskiem alergicznym oraz u niemowląt i małych dzieci. Te najlepsze pozbawione są substancji zapachowych.
Odpowiadając na wszystkie potrzeby atopowej i bardzo suchej skóry, specjaliści z Laboratoriów Dermatologicznych A-Derma opracowali linię EXOMEGA – kompletny program pielęgnacji dla niemowląt, dzieci i dorosłych. EXOMEGA to unikalne połączenie dwóch składników aktywnych: ekstraktu z młodych pędów owsa Rhealba®, który działa immunoregulująco i przeciwzapalnie, likwidując przyczynę powstawania reakcji alergicznej skóry, a dzięki optymalnej koncentracji substancji czynnych i braku białek charakteryzuje się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem, oraz Filaxerine, opatentowanego kompleksu składników czynnych, który odbudowuje barierę ochronną naskórka, uszkodzoną u osób z atopową lub bardzo suchą skórą.