Nie przesadzaj z higieną:
Higiena zapobiega chorobom, ale nadmiar higieny - jak udowodnili naukowcy - może być przyczyną alergii. Układ odpornościowy malucha, który żyje w wyjałowionym z bakterii środowisku, zwyczajnie nie ma na czym trenować, dlatego przesadnie reaguje na cząsteczki dla niego niegroźne. Z tego też powodu nie warto popadać w przesadę i kupować np. lampy do sterylizacji pomieszczeń czy codziennie dezynfekować mieszkanie. Na pewno warto jednak myć ręce po powrocie do domu i po każdym skorzystaniu z toalety. Pamiętaj również o tym, by od razu po przyjściu do domu umyć kupione warzywa i owoce, gdyż lubią na nich bytować wirusy wywołujące biegunkę.
Ciemieniucha:
Ciemieniucha pojawia się zazwyczaj na główce niemowlaka w 3-6 tygodniu życia. Czasami jest również na brwiach, przy nosku, a także na skórze pod pieluchą. Są to żółte, przyklejone do skóry łuski (wyglądem przypominają tłusty łupież). Zapowiedzią ciemieniuchy są ledwo widoczne białe łuski tuż przy skórze głowy. Po ich pojawieniu się należy rozpocząć działania, bo chociaż nie jest to objaw groźnego schorzenia, to jednak ciemieniucha uniemożliwia skórze oddychanie. Podczas walki z ciemieniuchą najważniejsza jest higiena. Dolegliwość powstaje z powodu zaniedbań w pielęgnacji dziecka, a więc odpowiednie jej traktowanie, czyli: nawilżanie główki oliwką przed myciem, mycie główki w środkach przeznaczonych dla niemowlaków i wyczesywanie łusek miękką szczoteczką powinno w krótkim czasie pomóc w pozbyciu się problemu. Do walki z ciemieniuchą polecam sprawdzone preparaty z apteki: SKARB MATKI Olejuszka olejek na ciemieniuchę, Mustela Stelaker Krem oraz Mustela Bebe Szampon dla niemowląt w piance. Należy podkreślić że ciemieniucha nie daje żadnych objawów w postaci swędzenia - jeśli tak się dzieje, to nie mamy do czynienia z nią, ale z atopowym zakażeniem tudzież zapaleniem skóry, które wymaga diagnozy, testów na obecność alergenów i leczenia przez specjalistę.
Skóra niemowlaka:
Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa. Jak ją pielęgnować i co zrobić, gdy jest sucha i podrażniona? Dzieci o skórze suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień powinny być pielęgnowane specjalnymi dermatologicznymi kosmetykami, które oprócz tego, że nawilżają i natłuszczają skórę, wspomagają leczenie. Najbezpieczniej jest stosować hipoalergiczne dermokosmetyki dostępne w aptekach, polecane przez Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka z serii Emolium, A-Derma, Balneum Hermal, Lipikar, Oilatum czy Physiogel.
Warto pamiętać:
- Jeśli Twój malec jest alergikiem - na wszelki wypadek zrób test skórny, zanim użyjesz np. nowego kremu: niewielką ilość rozetrzyj na skórze przedramienia lub za uszkiem i po 24 godzinach sprawdź, czy w tym miejscu pojawiła się wysypka.
- Ubranka, pościel i ręczniki dziecka pierz w proszkach dla dzieci lub w płatkach mydlanych.
- Nie wkładaj dziecku ciemnych ubranek (barwniki mogą uczulać).
- Zanim jakieś ubranko założysz dziecku po raz pierwszy, lepiej je upierz.
- Gdy opiekujesz się dzieckiem i jesteś blisko niego, nie noś biżuterii (także zegarka) i nie pozwalaj mu się nią bawić, nie używaj perfum.
- Nie podawaj dziecku żadnych leków bez uzgodnienia z pediatrą.
- Regularnie obcinaj dziecku paznokcie. Gdy dostanie swędzącej wysypki, nie pokaleczy się, drapiąc skórę.
Kolka niemowlęca:
Bolesne skurcze jelit, powodujące krzyk dziecka i gwałtowne podkurczanie nóżek to na ogół kolka niemowlęca. Trwa ona przez pierwsze trzy, cztery miesiące i dopada malca zwykle wieczorem na jedną do kilku godzin.
Jak zapobiegać:
- dbaj, by po karmieniu dziecku się odbiło;
- możesz spróbować wykluczyć ze swojej diety krowie mleko i jego przetwory;
- powoli staraj się wprowadzać stały rytm dnia i ograniczaj liczbę wrażeń.
Ulgą może przynieść:
- pojenie herbatką z kopru włoskiego, rumianku, melisy;
- masowanie dłonią brzuszka okrężnymi ruchami;
- okład z ciepłej pieluszki;
- monotonny szum, np. odkurzacza.
Warto zabezpieczyć się przed kolką kupując w aptece całkowicie bezpieczne dla dzieci kropelki Espumisan lub Esputicon, które „rozbijają” nadmiar pęcherzyków powietrza w jelitach i przynoszą ulgę. Nowością jest preparat Delicol, który rozkłada laktozę zawartą w mleku i sprawia, że staje się ono lepiej przyswajalne.