NiQuitin Mini 2 mg tabletki do ssania 20 sztuk
NiQuitin Mini to tabletki do ssania, stosowane wspomagająco w leczeniu uzależnienia od tytoniu. Stosowanie tabletek zmniejsza chęć zapalenia papierosa, łagodzi objawy odstawienia, a w rezultacie toruje drogę do trwałego uwolnienia się od tytoniu. Ostatecznym celem terapii jest trwałe zaprzestanie palenia tytoniu.
Korzyści ze stosowania tabletek
Poręczne opakowanie NiQuitin Mini zawiera 20 tabletek do ssania z nikotyną. Tabletki, w odróżnieniu od tytoniu nie zawierają szkodliwych substancji smolistych, tlenku węgla oraz dziesiątek innych związków chemicznych niekorzystnie wpływających na zdrowie.
Tabletki skutecznie redukują chęć sięgnięcia po papierosa.
Tabletki NiQuitin Mini łagodzą liczne objawy występujące po zaprzestaniu palenia, takie jak uczucie głodu nikotynowego, nerwowość, niepokój, drażliwość, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, zwiększenie apetytu, łagodne zaburzenia somatyczne.
Jak stosować preparat NiQuitin Mini?
Tabletki do ssania NiQuitin Mini 2mg należy umieścić w jamie ustnej i co pewien czas przemieszczać ją z jednej strony jamy ustnej na drugą, do czasu całkowitego rozpuszczenia (ok. 10 min). W tym czasie uwalniana nikotyna dociera do organizmu przez śluzówkę jamy ustnej.
Podczas ssania tabletek NiQuitin Mini 2 mg nie należy jeść ani pić.
Skład
1 tabletka do ssania zawiera 2 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem).
Działanie
Łagodzenie objawów abstynencyjnych po odstawieniu nikotyny, związanych z odzwyczajaniem się od palenia tytoniu. Tabletkę należy pozostawić w ustach do rozpuszczenia, przemieszczając ją z jednej strony jamy ustnej na drugą, nie należy połykać w całości ani żuć. Tabletki 4 mg powinny stosować osoby palące ponad 20 papierosów na dobę, tabletki 2 mg osoby palące nie więcej niż 20 papierosów na dobę. Stosować 1 tabl. w razie odczucia potrzeby zapalenia papierosa, zwykle 8–12 tabl./d; maks. 15 tabl./d przez 6 tyg., następnie 1 tabl. co 2–4 h przez 3 tyg., następnie stopniowo zmniejszać liczbę przyjętych tabletek, przerywając leczenie, gdy liczba przyjmowanych tabletek zmniejszy się do 1–2/d. Po zakończeniu leczenia tabletki można przyjmować w przypadku wystąpienia silnej ochoty na zapalenie papierosa.
Przeciwskazanie
Nie należy stosować tabletek NiQuitin MINI:
· w razie nadwrażliwości na nikotynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu,
· u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 12 lat,
· u osób niepalących.
Stosowanie
Po rozpoczęciu terapii należy starać się zaprzestania przyjmowania tytoniu.
Moc produktu należy dobrać zależnie od ilości wypalanych papierosów dziennie. NiQuitin Mini 1,5 mg jest zalecany jest osobom, którzy wypalają maksymalnie 20 papierosów dziennie. Jeśli wypalana jest większa liczba papierosów, terapię należy rozpocząć od NiQuitin 4 mg.
Dorośli (osoby powyżej 18 lat i starsze)
Należy przyjmować tabletki, kiedy tylko odczuwa się potrzebę zapalenia papierosa.
Zaleca się stosowanie zazwyczaj 8-12 tabletek na dobę. Nie należy stosować więcej niż 15 tabletek na dobę.
Należy stosować lek przez okres 6 tygodni, aby przełamać nawyk palenia, a następnie stopniowo ograniczać ilość przyjmowanych tabletek. Leczenie należy przerwać, kiedy przyjmuje się 1-2 tabletki na dobę.
Aby móc powstrzymać się od palenia po zakończeniu kuracji, tabletki można stosować kiedy pojawia się silna ochota na zapalenie papierosa.
Pacjenci stosujący lek dłużej niż 9 miesięcy powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dzieci i młodzież:
Lek może być stosowany przez młodzież w wieku 12-17 lat jedynie ze wskazania lekarza lub farmaceuty.
Nie zaleca się podawania leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności leku w tej grupie wiekowej
Uwagi
Mogą wystąpić: zaburzenia snu, nerwowość, bóle i zawroty głowy, uczucie dyskomfortu, drżenia, wzmożony apetyt, zaburzenia krzepliwości krwi i krwawienia (z dziąseł, z nosa), duszność, zapalenie gardła, kaszel, astma, infekcje górnych dróg oddechowych, zatkanie nosa, zaparcia, wzmożona potliwość, ból stawów i/lub mięśni, objawy grypopodobne, osłabienie, nudności, wymioty, czkawka, zgaga, owrzodzenia jamy ustnej, biegunka, wzdęcia, niestrawność, wrzód trawienny, refluks żołądkowo-przełykowy, przepuklina rozworu przełykowego, zapalenie przełyku, suchość w jamie ustnej, ból zębów, ból szczęki, rumień, pokrzywka, kołatania serca, przyspieszona czynność serca. Część objawów może być spowodowana zaprzestaniem palenia.