Skutki nałogowego palenia papierosów są poważne. Postaw więc na skuteczne preparaty na rzucenie palenia!
W dymie papierosowym znajduje się wiele związków chemicznych, które wykazują działanie toksyczne. Główny składnik papierosa stanowi nikotyna, poza tym w dymie papierosowym znajdują się substancje smoliste. W dymie papierosowym można znaleźć tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, formaldehyd, tlenek siarki oraz metale ciężkie, do których zalicza się nikiel, arsen, kadm oraz ołów. Dostający się do płuc palacza dym tytoniowy odpowiedzialny jest zarówno za zmiany zachodzące na poziomie komórki, jak i za zmiany ogólnoustrojowe.
Palenie tytoniu w postaci papierosów to jeden z najpopularniejszych i najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia nałogów. Niekorzystnie wpływa na organizm, powodując wiele schorzeń i groźnych dla życia chorób. W dymie papierosowym znajdują się szkodliwe substancje, wiele z nich jest rakotwórczych. Do największych zagrożeń wynikających z palenia papierosów należą: choroby nowotworowe (przede wszystkim płuc), niewydolność płuc oraz choroba wieńcowa serca. Palenie papierosów wpływa też niekorzystnie na funkcjonowanie układu hormonalnego i nerwowego człowieka. Skutkami palenia mogą być pogorszenie jakości nasienia i zaburzenia erekcji. U nałogowych palaczy wzrasta ryzyko wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
Efektem palenia papierosów może być też pogorszenie jakości życia. Zawarte w dymie papierosowym substancje powodują przerost gruczołów błony śluzowej oskrzeli, co przyczynia się do wydzielania śluzu. W efekcie pojawia się nieustanny kaszel, poza tym często odkrztuszane są plwociny. Palenie papierosów przyczynia się do pogorszenia się czynności płuc, co z kolei prowadzi do spadku kondycji fizycznej, poza tym może stać się przyczyną rozwoju chorób przyzębia, próchnicy oraz przebarwień szkliwa zębów.
W leczeniu uzależnienia od nikotyny pomocne mogą okazać się tabletki na rzucenie palenia. Pomóc mogą również środki obrzydzające papierosy, a także ziołowe tabletki na rzucenie palenia, które są dostępne w aptekach.
Co jest dobre na rzucenie palenia? Najskuteczniejszy lek na rzucenie palenia
Zerwanie z nawykiem palenia papierosów jest niezwykle trudne i wymaga czasu oraz przede wszystkim samozaparcia. Do najczęstszych objawów głodu nikotynowego zalicza się między innymi:
- trudną do powstrzymania chęć zapalenia papierosa,
- bóle głowy,
- problemy z koncentracją,
- zwiększony apetyt,
- problemy ze snem,
- uczucie ciągłego zmęczenia,
- rozdrażnienie.
Rzucając palenie, zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału, udaru mózgu oraz wylewu, poza tym zaprzestanie palenia papierosów wiąże się z poprawą wyglądu cery, włosów i paznokci. Można w ten sposób pozbyć się też dokuczliwego kaszlu i chrypki. Na uzależniające działanie tytoniu wpływ ma przede wszystkim nikotyna. Właśnie dlatego tak istotne przy wyjściu z nałogu jest użycie preparatów antynikotynowych. Tabletki, gumy do żucia, kapsułki czy spraye pomagają walczyć z głodem nikotynowym. Oferowane przez nas preparaty antynikotynowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które podjęły się walki z nałogiem, ponieważ ułatwiają osiągnięcie sukcesu.
Preparaty ziołowe na rzucanie palenia i nie tylko
W aptekach dostępne są ziołowe leki na rzucenie palenia. Ich przyjmowanie pozwoli złagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z nałogowym paleniem papierosów oraz głodem nikotynowym. Jakie tabletki na rzucenie palenia warto stosować? Sprawdzić się mogą między innymi tabletki zawierające podbiał oraz dziewannę, które łagodzą kaszel, a poza tym działają wykrztuśnie. Skuteczna może okazać się również lukrecja, która redukuje uczucie niepokoju, poza tym działa ochronnie na żołądek i wątrobę. Działa też wykrztuśnie, oczyszczając drogi oddechowe z zalegającej w nich wydzieliny. Dobry środek na rzucenie palenia powinien zawierać również melisę oraz kozłek lekarski – zioła te wykazują działanie uspokajające, poza tym ułatwiają zasypianie.
W łagodzeniu objawów związanych z nałogowym paleniem papierosów pomóc może również imbir, który wykazuje działanie detoksykacyjne oraz zapobiega nudnościom. Sprawdzić się może też dziurawiec, który łagodzi stany napięcia nerwowego, często towarzyszące odstawianiu nikotyny, a także poprawia nastrój. Na rynku można znaleźć też papierosy ziołowe bez nikotyny, których najważniejszym zadaniem jest oczyszczenie płuc oraz pomoc w zerwaniu z nałogiem. Inną opcją są środki nikotynowe, które redukują dokuczliwość objawów głodu nikotynowego, zastępując nikotynę z papierosów niewielką dawką nikotyny w preparacie (np. gumie do żucia).