Przyczyny i objawy stresu – tabletki na uspokojenie i sen
W życiu mogą zdarzać się sytuacje powodujące stres, zdenerwowanie czy napięcie emocjonalne. W konsekwencji często pacjenci cierpią również na problemy z zasypianiem. Do najczęściej spotykanych przyczyn stresu oraz napięcia emocjonalnego zalicza się:
- nadmiar obowiązków,
- dramatyczne wydarzenia,
- wysokie wymagania w pracy czy w szkole,
- problemy rodzinne,
- rozpoczęcie nowej pracy,
- problemy zdrowotne.
Do najczęstszych objawów stresu zalicza się zwiększenie częstotliwości rytmu serca, zwiększone zapotrzebowanie organizmu na tlen, a także zmniejszenie odporności fizycznej organizmu. Inne często spotykane objawy stresu to trzęsące się ręce, zwiększona potliwość oraz problemy ze snem. U części pacjentów w następstwie stresu pojawić się może też niestrawność, biegunka oraz ból brzucha. Stres może przyczynić się również do obniżenia poziomu libido, poza tym może stać się przyczyną lęków. Stres może dodatkowo prowadzić też do rozwoju depresji. U niektórych pacjentów w następstwie przewlekłego stresu mogą rozwijać się groźne choroby układu krążenia, a także układu nerwowego. Efektem długotrwałego stresu może być również przyrost masy ciała oraz wypadanie włosów i łysienie.
By stres nie wpłynął negatywnie na organizm, warto unikać czynników, które są odpowiedzialne za jego rozwój. Są jednak sytuacje, w których nie jest to możliwe do osiągnięcia. Sprawdzić się mogą wówczas ćwiczenia oddechowe, poza tym dobrym sposobem radzenia sobie ze stresem jest aktywność fizyczna oraz słuchanie muzyki relaksacyjnej. Pomóc może również medytacja i aromaterapia. W takich sytuacjach warto również sięgnąć po preparaty uspokajające i nasenne. Zawierają one składniki oparte na wyciągach ziołowych, roślinnych i mikroelementach znanych z właściwości kojących nerwy. Preparaty uspokajające i nasenne oparte są często na wyciągach z melisy i lawendy, zawierają także często olejki eteryczne. Doraźne stosowanie tego typu produktów pozwala na szybsze poradzenie sobie ze stresem. Preparaty uspokajające i nasenne pomagają także zasnąć, a sen działa kojąco na nerwy. Lek uspokajający jest polecany wszystkim osobom mającym długotrwałe problemy z zaśnięciem.
Jak stosować leki nasenne i uspokajające? Jak działają środki uspokajające?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju tabletki na sen i uspokojenie. Odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta preparaty na uspokojenie mogą okazać się niezwykle pomocne w sytuacjach stresowych, poprawiając samopoczucie danej osoby i sprzyjając relaksacji. Leki uspokajające i nasenne dostępne są w różnych formach – popularne są tabletki uspokajające, poza tym można znaleźć też krople oraz syropy o takim samym działaniu. Leki uspokajające i nasenne na receptę (jak również bez recepty) powinny być stosowane zgodnie z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub zaleceniami lekarza.
W aptekach dostępne są między innymi ziołowe tabletki na sen i uspokojenie, które zawierają melisę, kozłek lekarski, lawendę, żeń-szeń oraz dziurawiec. Stosowanie ziołowych środków uspokajających i nasennych wpłynie korzystnie na samopoczucie pacjenta, dodając mu energii niezbędnej do dalszych działań. Leki ziołowe na uspokojenie wyciszają też organizm i sprzyjają odprężeniu. Dzięki nim organizm jest w stanie radzić sobie z negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, które mogłyby stać się przyczyną stresu. Zawarte w ziołowych lekach składniki działają również kojąco na układ nerwowy, poza tym mogą okazać się skuteczne w przypadku osób mających problemy z zasypianiem.
Skuteczny lek nasenny nieuzależniający
Wiele osób ma poważne problemy ze snem, o których mogą świadczyć między innymi trudności z zasypianiem oraz częste budzenie się w nocy, poza tym efektem bezsenności jest uczucie zmęczenia po przebudzeniu. Przy problemach ze snem warto postawić na skuteczny lek nasenny nieuzależniający, który można kupić w aptece bez recepty. Dobre leki nasenne i uspokajające zawierają melatoninę, która skraca czas potrzebny do zaśnięcia i korzystnie wpływa na jakość snu. Takie leki na problemy ze snem docenią między innymi osoby pracujące w trybie zmianowym i mające z tego powodu rozregulowany rytm dobowy, a także osoby, które często podróżują i zmieniają strefy czasowe.