Skąd się bierze kac? Co jest najlepsze na kaca?
Poranek poprzedzony wieczornym spożywaniem alkoholu zwykle rozpoczyna się od bólu głowy, nudności i ogólnego osłabienia. Są to objawy kaca. Inne towarzyszące mu dolegliwości to:
- nadwrażliwość na hałas,
- światłowstręt,
- bóle brzucha,
- dreszcze,
- biegunki,
- szybki puls i podwyższone ciśnienie,
- bezsenność,
- utrata apetytu,
- kołatanie serca,
- suchość w ustach,
- problemy ze snem,
- nadmierna potliwość.
W zależności od ilości spożytego alkoholu oraz ogólnego stanu zdrowia danej osoby objawy kaca mogą utrzymywać się nawet 24 godziny, a w przypadku niektórych osób nawet znacznie dłużej.
Co najlepiej na kaca sprawdza się u osoby, która odczuwa nieprzyjemne dolegliwości? Rozwiązaniem tego popularnego problemu są suplementy diety o działaniu zapobiegającym magazynowaniu w organizmie toksyn powstających podczas picia alkoholu. Większość z nich stosuje się w trakcie picia lub tuż po nim. Dzięki temu nawet spontaniczne wyjście nie musi skończyć się niechcianymi efektami ubocznymi następnego dnia. Medykamenty o takim działaniu są dostępne w formie tabletek powlekanych, tabletek musujących oraz rozpuszczalnego w wodzie proszku w saszetkach.
Dostępne w aptekach leki na kaca stosuje się też w celu łagodzenia objawów związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu. Stosowane w odpowiednich dawkach tabletki na kaca wspomagają procesy fizjologiczne po spożyciu alkoholu. Jakie leki na kaca stosować? Warto postawić na popularne tabletki na ból głowy na kacu, poza tym mogą się sprawdzić produkty zawierające w składzie witaminę C i żeń-szeń. Skuteczne mogą okazać się między innymi dobrze dobrane tabletki musujące na kaca oraz dostępne w innej formie elektrolity na kaca. Każda apteka oferuje szeroki wybór elektrolitów, które są niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka po spożyciu alkoholu. Jeśli jest on spożywany w nadmiarze, może przyczynić się do poważnej utraty elektrolitów z organizmu, dlatego bardzo ważne (na przykład w łagodzeniu dolegliwości kaca) jest ich ponowne dostarczenie.
Kac – co jeszcze pomaga?
Oprócz tabletek na kaca mogą się sprawdzić także domowe sposoby. Co pomaga na kaca? Do najczęściej praktykowanych domowych sposobów zalicza się między innymi systematyczne nawadnianie organizmu poprzez picie dużych ilości wody. Objawy kaca może złagodzić woda mineralna niegazowana, kwaśne soki owocowe oraz warzywne, woda z ogórków kiszonych bądź kapusty kiszonej, zielona herbata, a także kefir lub maślanka. Ulgę może też przynieść herbata z dodatkiem miodu lub imbiru. Pomóc może też poranny prysznic oraz spacer, który poprawi samopoczucie i złagodzi ból głowy.
Na kaca dobrym sposobem może okazać się też odpowiedni posiłek. Sprawdzić może się na przykład domowy tłusty rosół, kawałek tłustego mięsa lub przygotowane na miękko jajka. Dobrym rozwiązaniem może być też talerz kwaśnej zupy (na przykład kapuśniak). Odpowiednie będą też owoce bogate w witaminę C. Innym rozwiązaniem może okazać się glukoza na kaca, ponieważ cukry proste hamują zachodzące w organizmie niekorzystne zmiany metaboliczne.
Co jest dobre na kaca? Postaw na odpowiednią profilaktykę!
Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto przede wszystkim podjąć działania mające na celu niedopuszczenie do rozwoju kaca. Przed spożyciem alkoholu dobrze wypocząć oraz zjeść coś tłustego, co spowolni wchłanianie alkoholu i złagodzi objawy kaca. Nie zaleca się również palenia tytoniu, ponieważ zawarta w papierosach nikotyna dodatkowo wzmaga działanie alkoholu. Nie powinno się też mieszać różnych trunków i nie zaleca się spożywania napojów gazowanych, ponieważ zawarty w nich dwutlenek węgla przyspieszy wchłanianie alkoholu. Przed jego spożyciem zaleca się wypicie wody oraz przyjęcie witaminy C. Warto też postawić na dobre tabletki przed piciem alkoholu, które zminimalizują ryzyko pojawiania się kaca po spożyciu napojów procentowych. Poza tym jeśli dana osoba bierze leki, powinna sprawdzić, czy nie wchodzą one w interakcje z alkoholem. Nie można go mieszać między innymi z lekami na nadciśnienie oraz z antybiotykami, przeciwwskazaniem są też przyjmowane środki psychotropowe.