Chrapanie jako powszechna dolegliwość. Czy istnieje złoty środek na chrapanie?
Chrapanie to dolegliwość, która dotyka nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jej przyczyną jest utrudnione przepływanie powietrza przez drogi oddechowe. Utrudnia sen zarówno osobie cierpiącej na to schorzenie, jak i jej domownikom. Chrapanie może być również objawem bezdechu sennego – groźnego zaniku powietrza przez drogi oddechowe, podczas którego ustaje czynność mięśni oddechowych. Niektóre osoby z chrapaniem mogą mieć do czynienia sporadycznie, z kolei u innych osób dolegliwość ta pojawia się regularnie. Do najczęściej spotykanych objawów chrapania zalicza się:
- charakterystyczny dźwięk podczas wdechu,
- nadmierną senność w ciągu dnia,
- poranne bóle głowy,
- rozdrażnienie,
- ból w klatce piersiowej,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- problemy z koncentracją,
- uczucie zmęczenia.
Osobie chrapiącej pomóc mogą m.in. różne metody niefarmakologiczne, do których zalicza się np. spanie na jednym boku oraz unormowanie wagi. Pacjentom mającym problemy z chrapaniem nie zaleca się stosowania leków nasennych. Poza tym nie powinny one spożywać alkoholu ani zbyt dużej ilości jedzenia przed snem. Jeśli metody te nie przyniosą oczekiwanych efektów, konieczna może się okazać wizyta u lekarza, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego i zleconych badań wdroży odpowiednie metody leczenia. Lekarz przepisać może między innymi środki na chrapanie, które dostępne są w naszej aptece. W wielu przypadkach celuje się nie w samo chrapanie, ale w jego przyczynę. W naszej ofercie znaleźć można także różnego rodzaju preparaty przeciw chrapaniu, których stosowanie ma na celu łagodzenie objawów chrapania. Dostępne są bez recepty.
Preparaty przeciwko chrapaniu pozwalają na walkę z dolegliwością i znacznie poprawiają komfort snu oraz regenerację organizmu. W naszej ofercie znajdują się listki do gardła oraz spraye i plastry na nos. Preparaty przeciwko chrapaniu nawilżają błonę śluzową i przeciwdziałają jej wysychaniu.
Spray na chrapanie i opaska na chrapanie – apteka
Dostępny w naszej aptece spray na chrapanie zawiera w składzie substancje, których zadaniem jest powlekanie, odpowiednie nawilżanie oraz zmiękczanie błony śluzowej. Taki produkt ułatwia przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe, co eliminuje towarzyszący chrapaniu dźwięk. Spray na chrapanie powinien być stosowany bezpośrednio przed snem. Należy wprowadzić go przy pomocy specjalnego dozownika, w dawce wskazanej w ulotce dołączonej do opakowania lub zaleconej przez lekarza.
Na problemy z chrapaniem przydatna może okazać się też opaska na chrapanie, która działa poprzez wspieranie języka i żuchwy. W efekcie zapobiega ona niedrożności dróg oddechowych. Produkt ten zakłada się na głowę bezpośrednio przed snem i pozostawia na całą noc.
Skuteczny lek na chrapanie, czyli jaki?
Jeśli pacjent chciałby znaleźć coś na chrapanie, powinien wcześniej skonsultować się z lekarzem. Skuteczny lek na chrapanie to produkt, który dzięki odpowiedniemu składowi załagodzi dolegliwości związane z chrapaniem, sprawiając, że nocny wypoczynek będzie mniej dokuczliwy dla pacjenta i jego otoczenia oraz bardziej wydajny. Jednak by osiągnąć pożądane efekty, nie można działać po omacku. Przyczyn chrapania może być wiele, więc należy zacząć od postawienia diagnozy.
Bardzo często preparaty przeciw chrapaniu zawierają naturalne składniki, do których zalicza się miętę pieprzową, melisę lekarską, tymianek, prawoślaz lekarski, dziką różę czy eukaliptus. Składniki te nie tylko ułatwiają przepływ powietrza podczas snu, ale wpływają także korzystnie na ogólną sprawność układu oddechowego i łagodzą stany zapalne górnych dróg oddechowych. Często leki na chrapanie zawierają też olejki eteryczne, które wspomagają funkcjonowanie górnych dróg oddechowych, wykazując działanie przeciwzapalne, łagodzące oraz zmniejszające obrzęk gardła.
Lek na chrapanie powinien być stosowany przed snem, w zalecanej przez producenta dawce. Dostępne w naszej aptece preparaty są wygodne i łatwe w użyciu, poza tym bez problemu można je stosować zarówno w domu, jak i podczas dłuższych wyjazdów. Ich zaletą jest też szybki czas działania. Ponadto zwykle nie powodują dokuczliwych skutków ubocznych.