Przyczyny i objawy zgagi i nadkwaśności – wybierz odpowiedni na lek na zgagę i niestrawność!
Zgaga to schorzenie, które pojawia się zwykle po posiłku. Dolegliwość wiąże się ze zwiększeniem zawartości kwasu solnego w soku żołądkowym. Jeśli śluz, który wyściela wewnętrzną warstwę żołądka, przestaje spełniać swoją funkcję ochronną, u pacjenta mogą pojawiać się nieprzyjemne dolegliwości. Zgaga może wiązać się też z refluksem i cofaniem się treści z żołądka do przełyku, co w konsekwencji skutkuje dokuczliwymi objawami. Do najczęstszych objawów zgagi zalicza się:
- uczucie pieczenia w klatce piersiowej, pojawiające się zwykle za mostkiem, mogące promieniować niekiedy nawet do krtani oraz do gardła,
- częste bóle brzucha,
- nudności,
- zaparcia,
- dyskomfort,
- częste odbijanie się kwaśnej treści żołądka.
Zgaga bardzo często dotykać może kobiety w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Związane jest to ze wzrostem poziomu progesteronu, poza tym rozwijające się dziecko naciska między innymi na żołądek, co dodatkowo sprzyja występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Zgaga może być jednym z objawów nadkwaśności, inaczej nadprodukcji kwasu solnego przez komórki żołądka. Najczęstsze przyczyny nadkwaśności żołądka to zakażenie bakterią Helicobacter pylori, chirurgiczne usunięcie fragmentu żołądka, a także obecność guza wydzielającego gastrynę. Inne przyczyny nadkwaśności to nieprawidłowa dieta, a także spożywanie w nadmiarze napojów alkoholowych. Nadkwaśność może być też efektem stresu. Rozwojowi nadkwaśności sprzyjać może też żucie gumy, a także stosowanie niektórych leków.
W aptekach znaleźć można leki na zgagę, których najważniejszym zadaniem jest łagodzenie dyskomfortu towarzyszącego schorzeniu. Lek na zgagę stosowany jest przede wszystkim przez pacjentów zmagających się z wyżej wspomnianymi dolegliwościami, poza tym preparaty te często stosowane są przez osoby, które prowadzą stresujący tryb życia. Często stosowane są też przez osoby mające problemy z niestrawnością, a także przyjmujące przez dłuższy czas leki, do których zalicza się między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne. Stosując tabletki na zgagę, należy jednak pamiętać, że u niektórych pacjentów mogą one powodować nieprzyjemne skutki uboczne, do których zalicza się między innymi bóle i zawroty głowy, wzdęcia, a także nudności i wymioty.
Dobry lek na zgagę bez recepty
Częstymi dolegliwościami układu pokarmowego są wrzody żołądka oraz dwunastnicy, a także nadkwaśność. Dochodzi wtedy do podrażnienia błon śluzowych sokami żołądkowymi. W takich sytuacjach zaleca się preparaty zobojętniające, których zadaniem jest neutralizowanie nadmiaru kwasu solnego w żołądku. Dzięki temu środki zobojętniające łagodzą podrażnienie błon śluzowych, tworzą barierą ochronną i łagodzą w ten sposób dolegliwości bólowe. Preparaty zobojętniające stosuje się w szczególności w objawach takich jak zgaga, odbijanie czy niestrawność, a także palenie w przełyku. Oferujemy środki w formie tabletek, zawiesin, kapsułek, ale też tabletek do gryzienia czy pastylek do ssania, o przyjemnym miętowym smaku. Polecamy również naturalne preparaty zobojętniające, których skład opiera się m.in. na mielonym lnie, znanym z działania osłonowego na żołądek i przewód pokarmowy.
Preparaty prazolu, których działaniem jest łagodzenie skutków wrzodów i nadkwaśności zaliczane są do grupy inhibitorów pompy protonowej. Są to zazwyczaj kapsułki dojelitowe, które zmniejszają ilość kwasu solnego wydzielanego przez żołądek. Preparaty prazolu mają za zadanie leczyć objawy takich jednostek chorobowych jak choroba refluksowa przełyku, czyli zgagę i zarzucanie treści żołądkowej. Zalecane są przez lekarzy także podczas leczenia owrzodzenia górnego odcinka jelita cienkiego oraz żołądka. Są to środki stosowane przez pacjentów borykających się z wrzodami żołądka oraz dwunastnicy. Preparaty prazolu stosuje się również wspomagająco w leczeniu zakażenia bakteriami Helicobacter pylori. W naszej ofercie znajdziecie większość znanych na rynku preparatów zaliczanych do inhibitorów pompy protonowej.
Nie tylko lek na wrzody i zgagę. Postaw również na domowe sposoby!
Niewątpliwie dobry lek na zgagę bez recepty lub na receptę może pomóc uporać się z uciążliwymi dolegliwościami. Oprócz leków na zgagę i nadkwaśność sprawdzić się mogą jednak też domowe sposoby, które polecane są jako dodatek do zalecanej przez lekarza terapii. Przy zgadze i nadkwaśności warto postawić na picie wody niegazowanej, poza tym warto zastosować preparaty na bazie ziół, do których zalicza się między innymi ziele glistnika, melisę, rumianek, imbir lekarski, prawoślaz lekarski, rdest wielokwiatowy, owoc kminku, a także ostropest i kardamon malabarski. Przy nadkwaśności bardzo ważna jest też odpowiednia dieta, która powinna być bogata w chude mięso, warzywa oraz chudy nabiał. Dobrym sposobem na tego rodzaju dolegliwości może okazać się też picie siemienia lnianego, a także spożywanie niesolonych migdałów.
Jeśli domowe sposoby i dostępny bez recepty lek na wrzody bądź lek na zgagę i niestrawność na niewiele się zdadzą, nie ma co zwlekać z kontaktem z lekarzem i wykonaniem poszerzonej diagnostyki. Problemy z układem pokarmowym nie powinny być lekceważone, gdyż mogą mieć groźne powikłania i niekiedy jedynym rozwiązaniem okazuje się dobrane przez lekarza leczenie specjalistyczne.