Przyczyny i objawy wzdęć. Co na wzdęcia może okazać się pomocne?
Wzdęcia to bardzo często spotykane dolegliwości ze strony układu pokarmowego, których przyczyn może być wiele. Mogą być związane np. z utrzymującą się w jelitach nadmierną ilością gazów i często pojawiają się po posiłkach. Do najczęstszych przyczyn wzdęć zalicza się:
- zwiększone ilości połykanego powietrza,
- picie napojów gazowanych,
- zaburzenia trawienia i wchłaniania w jelicie cienkim,
- niedrożność jelit,
- chorobę Leśniowskiego-Crohna,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- nietolerancję laktozy,
- celiakię,
- marskość wątroby,
- zabiegi operacyjne wykonane w obrębie jamy brzusznej,
- choroby ośrodkowego układu nerwowego,
- problemy z trawieniem będące efektem chorób jelita, trzustki lub wątroby,
- raka jelita grubego.
Do najczęstszych objawów świadczących o wzdęciach zalicza się uczucie pełności w jelitach, poza tym z dolegliwością wiązać się mogą też inne dolegliwości, do których zalicza się częste oddawanie gazów, a także odbijanie. U części osób pojawiać się mogą też napadowe skurcze jelit. Niekiedy wzdęciom może towarzyszyć tzw. zespół Roemhelda, czyli zespół objawów żołądkowo-sercowych polegający na występowaniu wzdęć powodujących wysokie ustawienie przepony, a także problemy z sercem.
Wzdęcia to dolegliwość kłopotliwa, wstydliwa i często bardzo uciążliwa. Mogą powodować dolegliwości bólowe, u małych dzieci powodować bóle kolkowe. Na wzdęcia dostępne w aptece leki mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Preparaty na wzdęcia mają skład oparty na naturalnych składnikach oraz innych substancjach o udowodnionym działaniu likwidującym nieprzyjemne dolegliwości. Stosuje się je doraźnie, w przypadku wystąpienia nagromadzenia gazów, uczucia pełności i ciężkości.
Preparaty na wzdęcia zaleca się również pacjentom przed badaniami diagnostycznymi takimi jak endoskopia jamy brzusznej (np. gastroskopia), USG czy radiografia, ponieważ eliminacja pęcherzyków pozwala uzyskać czysty obraz w trakcie wykonywanego badania. W naszej ofercie znajdziecie preparaty na wzdęcia w różnych postaciach. Są to tabletki, kapsułki, saszetki z granulkami, ale też płyny doustne. Dostępne są również krople, które można stosować nawet u małych dzieci, nawet u niemowląt od 1 miesiąca życia.
Tabletki na wzdęcia i trawienie – działanie
Chociaż wzdęcia nie stanowią zagrożenia dla życia pacjenta, potrafią być uciążliwie i bolesne, obniżając znacząco jakość życia. Dostępne w aptekach tabletki na wzdęcia usuwają gazy jelitowe, rozbijając pęcherzyki gazów zawartych w trawionym pokarmie. Działają w wyniku zmniejszenia napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu, poza tym wspomagają trawienie oraz motorykę przewodu pokarmowego. Takie preparaty mogą być stosowane już u małych dzieci, gdyż zwykle ich substancje czynne (np. symetykon) nie wchłaniają się do organizmu.
Lek na wzdęcia i gazy dostępny bez recepty może również jednak mieć przeciwwskazania, więc należy zapoznać się z jego ulotką przed zastosowaniem. Oprócz leków na wzdęcia pomocne mogą okazać się też herbatki i napary na bazie ziół. Tego rodzaju preparaty na wzdęcia zawierają w składzie najczęściej kminek, miętę, szałwię, anyż, arcydzięgiel lekarski, a także koper włoski.
Przy bardziej zaawansowanych problemach ze wzdęciami niekiedy wskazane może być skorzystanie z porady lekarskiej, ponieważ lekarz dobrać może wówczas pacjentowi odpowiednie do jego stanu lekarstwo na wzdęcia. Jeśli lekarz przepisze pacjentowi tabletki na trawienie i wzdęcia, należy stosować je zgodnie z rekomendacjami.
Tabletki na wzdęcia i profilaktyka wzdęć
Jeśli chodzi o wzdęcia, tabletki mogą okazać się bardzo dobrym wyborem, jednak ogromne znaczenie odgrywa również odpowiednia profilaktyka. Ważna jest zmiana dotychczasowego trybu życia. Warto rzucić palenie, ponieważ dym tytoniowy przenika do układu pokarmowego, poza tym należy ograniczyć do minimum picie napojów gazowanych i zastąpić je wodą niegazowaną, a także domowymi sokami. Warto postawić też na napary z ziół, poza tym sprawdzić się mogą jogurty oraz kefiry ze szczepami bakterii.
Należy również unikać spożywania ciężkostrawnych potraw, a oprócz tego należy ograniczyć jedzenie słodyczy. Warto unikać również jedzenia ciemnego pieczywa oraz roślin strączkowych. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna – pamiętać należy przede wszystkim o spacerach na świeżym powietrzu, a dodatkowo warto postawić na regularne treningi oraz pływanie. Czynności te mogą wpłynąć korzystnie na pracę jelit, pomagając pozbyć się z nich nagromadzonych gazów.