Dlaczego ochrona wątroby jest tak ważna?
Wątroba to jeden z najważniejszych organów. Właśnie dlatego warto wspomagać jej funkcjonowanie, stosując preparaty mające za zadanie ochronę wątroby. Ochrona wątroby jest bardzo ważna, ponieważ narząd ten uczestniczy w istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu procesach. Odpowiada między innymi za proces detoksykacji szkodliwych dla zdrowia substancji, poza tym wątroba odpowiedzialna jest za metabolizm, a także uczestniczy w syntezie krzepnięcia krwi. Inne ważne funkcje wątroby to:
- niszczenie alkoholu i nikotyny,
- uczestnictwo w dezaktywacji hormonów,
- produkcja żółci, która odpowiada za proces trawienia tłuszczów oraz wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach,
- magazynowanie minerałów i pierwiastków,
- przetwarzanie zużytych erytrocytów,
- uczestnictwo w przemianach hemu.
Niekorzystnie na pracę wątroby może wpływać przyjmowanie niektórych leków, a także niezdrowa dieta, która obfituje w żywność wysoko przetworzoną oraz w tłuste potrawy. Problemy z wątrobą mogą wynikać również ze spożywania w nadmiarze alkoholu, a także z otyłości oraz nadciśnienia tętniczego. Kolejne możliwe przyczyny problemów z wątrobą to różnego rodzaju choroby pasożytnicze oraz nałogowe palenie papierosów, a także obecność stanów zapalnych w organizmie człowieka. Zaburzenia wątroby mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń, do których zalicza się między innymi marskość wątroby, ostrą niewydolność wątroby, alkoholowe choroby wątroby, ostre wirusowe zapalenie wątroby (WZW), a także niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby.
Ochrona wątroby jest możliwa przede wszystkim dzięki składnikom zawartym w preparatach takich jak wyciąg z karczocha, fosfolipidy oraz witaminy z grupy B. Preparaty regulujące i wspomagające pracę wątroby przyspieszają także odnowę komórek wątrobowych. Wątroba to narząd zdolny do regeneracji, ale również szczególnie narażony na uszkodzenia spowodowane nieprawidłową dietą, nadużywaniem alkoholu oraz leków. Właśnie dlatego ochrona wątroby to ważne zadanie preparatów wspomagających jej funkcje. Niektóre z nich mają również działanie detoksykacyjne, oczyszczają organizm z toksyn i zbędnych składników przemiany materii. Dzięki takiemu działaniu preparaty te wpływają również na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu.
Regeneracja wątroby – co na wątrobę może się sprawdzić?
Wiele mówi się o tym, że wątroba może się regenerować. To prawda, jednak choć wątroba ma zdolność do regeneracji, możliwości regeneracyjne tego organu są ograniczone. Jeśli dojdzie do uszkodzenia tego narządu, może on ulec powiększeniu, naciskając na inne organy (żołądek i jelita), co z kolei może prowadzić do wystąpienia poważnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Leki na regenerację wątroby należy stosować między innymi przy problemach, do których zalicza się wzdęcia, zaparcia, mdłości, spadek masy ciała, a także uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia. Tabletki na wątrobę mogą okazać się też dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia oraz otyłych i narażonych na kontakt ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami chemicznymi lub metalami ciężkimi. O tym, jakie tabletki na regenerację wątroby należy stosować, powinien zdecydować lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz po wykonaniu odpowiednich badań.
Dostępne w aptece leki na uszkodzoną wątrobę zapewnią jej odpowiednią ochronę i regenerację, a także wspomagają jej prawidłową pracę. Na rynku znaleźć można między innymi leki na ból wątroby zawierające w składzie fosfolipidy, które mają zdolność do wnikania w komórki wątroby, które uległy uszkodzeniu.
Nie tylko lek na regenerację wątroby – ważne również suplementy na wątrobę
Dużą popularnością wśród pacjentów cieszą się suplementy na wątrobę. Głównym celem suplementacji jest dostarczenie organizmowi niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników. Jeśli chodzi o suplementy na wątrobę, są to głównie preparaty ziołowe, których najważniejszym zadaniem jest usprawnienie procesów metabolicznych, przeciwdziałając tym samym uszkodzeniom komórek wątroby.
Bardzo często w składzie suplementów na wątrobę znaleźć można cholinę, witaminy z grupy B, fosfolipidy, a także ekstrakt z ostropestu plamistego. Skład suplementów diety uzupełnia często wyciąg z korzenia cykorii, a także wyciąg z liści karczocha i kurkumy. Przyjmując suplementy na wątrobę, należy mieć jednak na uwadze, że celem ich stosowania nie jest leczenie schorzeń wątroby, a jedynie wspieranie funkcjonowania tego organu. Suplementacja nie może też zastępować zróżnicowanej i zbilansowanej diety.