Lek Sylimarol 70 mg w postaci tabletek drażowanych jest tradycyjnym produktem leczniczym na bazie składników roślinnych. Farmaceutyk może być stosowany przez osoby dorosłe oraz młodzież od 12. roku życia. Na co jest Sylimarol 70 mg? Wskazaniem do stosowania leku jest wspomagająca terapia w stanach rekonwalescencji po uszkodzeniach wątroby o podłożu toksyczno-metabolicznym. Lek może być pomocny między innymi po poalkoholowych uszkodzeniach wątroby czy w przypadku uszkodzeń wątroby związanych z działaniem środków ochrony roślin. Produkt można też stosować w przypadku niestrawności po ciężkostrawnych pokarmach. Sylimarol 70 mg jest też wskazany wspomagająco przy chorobach wątroby (ostrych i przewlekłych) i dolegliwościach im towarzyszącym.
W opakowaniu znajduje się 30 tabletek Sylimarol 70 mg. W skład każdej tabletki wchodzi 100 mg wyciągu z łuski Silybum marianum (L.) Gaertn. (ostropestu plamistego), co odpowiada zawartości 77 mg sylimaryny w przeliczeniu na sylibininę. Skład leku uzupełniają substancje pomocnicze, które opisano w dołączonej do opakowania ulotce. Lek należy stosować według zaleceń lekarza lub zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. Pacjenci dorośli i młodzież od 12. roku życia mogą przyjmować 1 tabletkę Sylimarol 70 mg 3 razy na dobę. Tabletki drażowane Sylimarol 70 mg powinny być przyjmowane po jedzeniu, a terapia powinna być prowadzona systematycznie przez 2–4 tygodnie. Jeśli dolegliwości pacjenta nasilą się lub nie ustąpią w tym czasie całkowicie, należy skonsultować się z lekarzem, który może podjąć decyzję o zasadności przedłużenia leczenia.
U niektórych pacjentów stosujących lek Sylimarol 70 mg mogą wystąpić działania niepożądane, chociaż nie są one obecne u każdego. W czasie stosowania leku u pacjentów mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Sporadycznie obserwowane skutki uboczne Sylimarol 70 mg obejmują działanie przeczyszczające.
Nie każdy pacjent może stosować lek Sylimarol 70 mg, gdyż ma on również przeciwwskazania. Preparat nie powinien być stosowany przez pacjentów uczulonych na składniki czynne ostropestu plamistego lub na rośliny z rodziny Asteraceae. Przeciwwskazaniem jest też uczulenie na którykolwiek z pozostałych składników leku. Tabletek Sylimarol 70 mg nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat, a pacjentki w ciąży i karmiące piersią powinny indywidualnie skonsultować z lekarzem zasadność stosowania leku w danym przypadku.
Skład
Substancjami czynnymi leku są:
Jedna tabletka zawiera 100 mg wyciągu (w postaci oczyszczonego wyciągu suchego) z łuski Silybum marianum (L.) Gaertn. (20-34:1), ekstrahent – metanol 90%, co odpowiada 77 mg sylimaryny w przeliczeniu na sylibininę.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: benzoesan sodu E211 (dodany do wyciągu), glukoza, skrobia ziemniaczana, sacharoza, talk, magnezu stearynian, guma arabska, mieszanina wosku pszczelego białego i wosku Carnauba (Capol 1295).
Działanie
Sylimarol 70 mg jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.
Sylimarol 70 mg zawiera w swoim składzie suchy wyciąg z łuski ostropestu plamistego. Substancją czynną łuski ostropestu plamistego jest zespół flawonolignanów zwany sylimaryną, zawierający między innymi sylibininę.
Stosowany jest wspomagająco w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Wspomagająco w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby.
Grupa farmakoterapeutyczna (kod ATC): A 05 BA 03
Przeciwskazanie
Kiedy nie przyjmować leku Sylimarol 70 mg:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne występujące w ostropeście lub na rośliny z rodziny Asteraceae (dawniej Compositae) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (zażółcenia skóry, zabarwienia na żółto oczu) należy zasięgnąć porady lekarza. Lek nie jest przeznaczony do leczenia ostrych zatruć wątroby.
Lek Sylimarol 70 mg a inne leki
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.
Ciąża i karmienie piersią
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie należy stosować preparatu w czasie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Sylimarol 70 mg nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Sylimarol 70 mg zawiera 0,21 mg benzoesanu sodu E211 w każdej tabletce, co odpowiada 0,66 mg/g.
Benzoesan sodu E211 może zwiększać ryzyko żółtaczki (zażółcenie skóry i białkówek oczu) u noworodków (do 4. tygodnia życia).
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w każdej tabletce, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Lek Sylimarol 70 mg zawiera glukozę i sacharozę
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Stosowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
3 razy na dobę 1 tabletkę po jedzeniu, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Lek wymaga systematycznego stosowania przez około 2 - 4 tygodnie. Jeśli dolegliwości nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem, który może przedłużyć leczenie do np. 6 miesięcy. Podczas terapii należy unikać środków szkodliwych dla wątroby.
Stosowanie u dzieci
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Sylimarol 70 mg
Brak danych o objawach przedawkowania.
Pominięcie przyjęcia leku Sylimarol 70 mg
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.
Przerwanie przyjmowania leku Sylimarol 70 mg
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.